Çözüldü Laptopun ekranındaki motor yağı lekesi nasıl temizlenir?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Marvin

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba, 2. el olarak okul için aldığım laptop çok fazla ısındığından dolayı bakım yapmaya karar verdim, bilgisayarıma bakım yaparken yanlışlıkla motor yağını ekranın üstüne döktüm. Ve çabucak temizlememe rağmen laptopu çalıştırdığım da ekranda yağ lekesi olduğunu gördüm. Bunu nasıl temizleyebilirim?

Dosya Ekleri

• IMG_20230223_015053.jpg
    IMG_20230223_015053.jpg
    120,6 KB · Görüntüleme: 262
  • IMG_20230223_015056.jpg
    IMG_20230223_015056.jpg
    41,8 KB · Görüntüleme: 254
  • IMG_20230223_015231.jpg
    IMG_20230223_015231.jpg
    185,2 KB · Görüntüleme: 244
  • IMG_20230223_015221.jpg
    IMG_20230223_015221.jpg
    214,2 KB · Görüntüleme: 249
Çözüm
O kadar yapamazsınız değiştiremezsiniz dediniz ben de inat ettim ekranı söktüm içindeki katmanları çıkardım, mikro fiber bez, gözlük temizleme bezi, gözlük temizleme sıvısı, ile yavaşca içindeki bütün yağ ve kirleri aldım ve tekrar nazikçe birleştirdim şu an sıfır gibi oldu.
Hocam, ben saç kurutma tutma demiyorum, Tabiki tut ama dediğim gibi adam bilgisayarın her parçasını söküyor, üzerine de fanları söküyor, macun değiştiriyor.

Siz zaten kasanıza aşık birisiniz belli, kasayı masaüstüne koyanlardan.Bende severim, benim de ışığım var ama kasa altında tutuyorum. Bende Tabiki toz istemem ama bilir kişi olmama rağmen, her kasa açışında bir gerilirim acaba yanlış bir yere dokunsam ya da sistem açılmazsa ne yaparım diye.

Adam bilmeden giriyor haldır huldur. Acemi biri için bile tehlikeli, adamın hiç fikri yok dalıyor.

Benim macun içinde nacizane fikrim 2 senedir. Yani garanti bitmeden açmam. Render da yaparım deli gibi ama yıllardır 2 sene altında hiç ihtiyaç görmedim ki bu malzemenin yapısı da uzun süre gidecek şekilde.

Yani yılda 5 6 kere toz al, 2 senede de macun değiş derim. Toz almakta dediğimiz gibi üfle, fırçala yeter.
Senin bu kadar sık temizlememe nedenin kirlenmediğini ya da gerekmediğini düşünmen değil yapamama korkusu. '
her kasa açışında bir gerilirim acaba yanlış bir yere dokunsam ya da sistem açılmazsa ne yaparım diye
'
Ayrıca her bakım yapanın kasasına aşık olması gerekmez.

Tekrar merhaba, normalde döküldükten sonra bile PC çalışıyordu fakat şu an açmaya çalıştığım da ekran da birdenbire yatay kısa siyah çizgiler çıkıyor ve bilgisayar kendini kapatıp tekrar açıyor bu böyle döngüde takılıyor.
Güncelleme: Yata çizgi sorununu laptopun güç tuşunu Flex kablosundaki teller eğildiği için ortaya çıktığını fark ettim telleri eskisi gibi yapınca şu an sıkıntısız çalışıyor fakat yağ sorunu hâlen devam etmekte.

Motor yağını 10 sene önce eski bilgisayarım için kullandım hâlen ısınma ve ses sorunu yok.

Ürünüm LCD değil LED aydınlatmalı, olabilir mi?

Hocam o ekran değişmeden yağ s sorununu çözemezsiniz, o yağdan kurtulamazsınız. Bu arada genelde gres ve sentetik gres yağı yani katı yağ önerilir çünkü sıvı yağ genelde akar ve fanı yağzıs bırakır. Bende gres yağ kullanıyorum çünkü fanları ilk defa yağlamak için döktüğümüz de hep gres yağı görüyorüz, demek ki en sağlıklısı gres yağı sürmek.Bu arada geçmiş olsun.

O kadar yapamazsınız değiştiremezsiniz dediniz ben de inat ettim ekranı söktüm içindeki katmanları çıkardım, mikro fiber bez, gözlük temizleme bezi, gözlük temizleme sıvısı, ile yavaşca içindeki bütün yağ ve kirleri aldım ve tekrar nazikçe birleştirdim şu an sıfır gibi oldu.

Dosya Ekleri

• 16772697496908280726998513453164.jpg
    16772697496908280726998513453164.jpg
    216,9 KB · Görüntüleme: 29
  • 16772699710233684180989146400813.jpg
    16772699710233684180989146400813.jpg
    163 KB · Görüntüleme: 34
Çözüm
Herkesi yanlış bilgiden rapor et şimdi!.. Helal olsun..

Maalesef bizim burada içini aç bir dene şeklinde yönlendirmemiz uygun değil. Herkes kendi yapabileceklerinin farkında. O nedenle senin de neler yapabileceğinin sadece sen farkındasın. Risk almışsın helal olsun yapmışsın. Ama şimdi biz sana aç katmanlara ayır sil kanka deseydik ve sen bunu yapıp ekranı kullanılamaz hale getirip daha çok zarar uğrasaydın buradakiler vebal altında kalırdı. Bir de böyle düşün :)

Tamam en azından çözümü söyleyip riskli bir işlem olduğunu da söyleseydiniz ayrıca hayatımda yaptığım en kolay tamirdi sadece için temizledim bir camı temizlerken uyguladığın kuralları uygulaman gerekiyor o kadar.

Tamam en azından çözümü söyleyip riskli bir işlem olduğunu da söyleseydiniz ayrıca hayatımda yaptığım en kolay tamirdi sadece için temizledim bir camı temizlerken uyguladığın kuralları uygulaman gerekiyor o kadar.

Açıp bozarsın diye söylemedik ayrıca ekranın açılmaması gerekiyor sadece steril ortamda açılabilir umarım ekranda toz kalmamıştır 1 hafta sonra ekranımda leke var diye konu görmeyiz.

Yani su üstüne çıkmaya çalışıyorsunuz gibi sanki. Adama imkansız dediniz, tamir olamaz dediniz, adam da şansını denedi ve yaptı. Demek olabiliyormuş deyip geçin yani, yok yapma diye söylemedik filan.

Dediğinde haklı, kimse yapabilirsin ama çok zor ya da yok steril ortam lazım filan demedi. Şimdi çevirmeye çalışıyorsunuz. Herkes hata yapar, herkesin bilmediği ya da cesaret edemediği şeyler vardır. Hiçbirimiz en azından bir ekran üreticisinde çalışmıyoruz. Yani.

Yani su üstüne çıkmaya çalışıyorsunuz gibi sanki. Adama imkansız dediniz, tamir olamaz dediniz, adam da şansını denedi ve yaptı. Demek olabiliyormuş deyip geçin yani, yok yapma diye söylemedik filan.

Dediğinde haklı, kimse yapabilirsin ama çok zor ya da yok steril ortam lazım filan demedi. Şimdi çevirmeye çalışıyorsunuz. Herkes hata yapar, herkesin bilmediği ya da cesaret edemediği şeyler vardır. Hiçbirimiz en azından bir ekran üreticisinde çalışmıyoruz. Yani.

Ok.....

Yeni konular

Geri
Yukarı