Çözüldü Laptopun ekranındaki motor yağı lekesi nasıl temizlenir?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Marvin

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba, 2. el olarak okul için aldığım laptop çok fazla ısındığından dolayı bakım yapmaya karar verdim, bilgisayarıma bakım yaparken yanlışlıkla motor yağını ekranın üstüne döktüm. Ve çabucak temizlememe rağmen laptopu çalıştırdığım da ekranda yağ lekesi olduğunu gördüm. Bunu nasıl temizleyebilirim?

Dosya Ekleri

• IMG_20230223_015053.jpg
    IMG_20230223_015053.jpg
    120,6 KB · Görüntüleme: 262
  • IMG_20230223_015056.jpg
    IMG_20230223_015056.jpg
    41,8 KB · Görüntüleme: 254
  • IMG_20230223_015231.jpg
    IMG_20230223_015231.jpg
    185,2 KB · Görüntüleme: 244
  • IMG_20230223_015221.jpg
    IMG_20230223_015221.jpg
    214,2 KB · Görüntüleme: 249
Çözüm
O kadar yapamazsınız değiştiremezsiniz dediniz ben de inat ettim ekranı söktüm içindeki katmanları çıkardım, mikro fiber bez, gözlük temizleme bezi, gözlük temizleme sıvısı, ile yavaşca içindeki bütün yağ ve kirleri aldım ve tekrar nazikçe birleştirdim şu an sıfır gibi oldu.
Merhaba, 2. el olarak okul için aldığım laptop çok fazla ısındığından dolayı bakım yapmaya karar verdim, bilgisayarıma bakım yaparken yanlışlıkla motor yağını ekranın üstüne döktüm. Ve çabucak temizlememe rağmen laptopu çalıştırdığım da ekranda yağ lekesi olduğunu gördüm. Bunu nasıl temizleyebilirim?

Hocam ekran LCD ise monitörün içinde ayna gibi katman katman filmler çıkar. Onların arasından peçeteyle almanız lazım. Bir bezle yaparsanız ıslaklık vs bırakabilir. Monitörü sökebilirim demişsiniz ondan söylüyorum. Monitördeki o filmlerin arasında duruyor sanırsam.

15 senedir bilgisayar kullanırım hayatımda gördüğün en ilginç vaka.

Yorumları okudum şok oldum. Sıkarak çıkar diyeni dahi gördüm. Arkadaşlar bilmediğiniz konular hakkında yorum yapmayın. LCD panel sert cam yapıya sahiptir, 1-2 katmanında plastik vardır. Ekranın içine yağ kaçtıysa bunu temizleme imkanınız yok maalesef. Konu sahibine cevap vereyim; ekranı sökmesi bir şey değiştirmez, sökerse bile yüksek ihtimal çerçevenin tırnaklarını kırar çünkü öyle tecrübesi olmayan kişinin yapacağı bir iş değil. Son olarak motor yağını nereye kullandın bilmiyorum ama fanlara kullandığını farzedersek fan için motor yağı değil sentetik gres yağı kullanmak zorundasın. İyi sosyaller.

15 senedir bilgisayar kullanırım hayatımda gördüğün en ilginç vaka.
İnsanlar şu bilgisayar temizleme olayına okadar takıntı yapmış ki, olay artık silah temizliğine dönmüş. Tüm parçaları sök, macunla, yağla tekrar tak. Aaaa çalışmadı neden? Pin yamuldu, RAM kırıldı.. Bunları destekleyen insanlarda var.. 6 ay da bir bunu yapmaz bilgisayar patlar diyende var. Ülkenin durumu aynı burada da geçerli..

İnsanlar şu bilgisayar temizleme olayına o kadar takıntı yapmış ki, olay artık silah temizliğine dönmüş. Tüm parçaları sök, macunla, yağla tekrar tak. Aaaa çalışmadı neden? Pin yamuldu, RAM kırıldı. Bunları destekleyen insanlarda var. 6 ay da bir bunu yapmaz bilgisayar patlar diyende var. Ülkenin durumu aynı burada da geçerli.

Size katılıyorum hocam da gözle görülür performans artışları da sağlanıyor çoğu durumda. Bu nedenle dikkatli yapıldığında her 6-12 ayda bir şu yağlama olayı hariç genel bir temizlik, termal macun değişimi(1-2 sene ideal gibi) iş görüyor yani boşa yapılmıyor özellikle yaz aylarındaysak.

İnsanlar şu bilgisayar temizleme olayına okadar takıntı yapmış ki, olay artık silah temizliğine dönmüş. Tüm parçaları sök, macunla, yağla tekrar tak. Aaaa çalışmadı neden? Pin yamuldu, RAM kırıldı.. Bunları destekleyen insanlarda var.. 6 ay da bir bunu yapmaz bilgisayar patlar diyende var. Ülkenin durumu aynı burada da geçerli..
İşini bilen insan ara temizlik ve ana temizlik konularını her zaman önemser. Bilgisayar toz mıknatısı bir şey maalesef. N kadar filtre vs taksan da içine giriyor. Ben şimdi 1 sene 20k para verdiğim ekran kartımın üzerinde kalıp gibi tozun oturmasını beklersem evet belki sisteme zararı olmaz ama insan malına da bakmalı, ilgilenmeli. Toz zamanla esının soğurulmasını engellediği gibi git gide normalde girmesinin çok mümkün olmadığı fan göbeği olsun ana kart soketleri olsun, oralara da girip yer etmeye başlar. En azından 2 ayda bir bir saç kurutma makinesiyle fanların dönmesine müsaade etmeyecek şekilde tozların havalandırılması, temizlenmesi önemli. Kullanım düzeyine göre 24 saat render alan bir bilgisayar ile akşamdan akşama ıyun oynanan bir bilgisayarın macun durumu tabii ki değişiklik gösterecektir. O nedenle ortalama olarak senede bir macun değiştirilmesi gerekli demesem de insanı ekonomik olarka batırmaz. Sen 2 senede bir sürersin o da tabii ki neden olmasın. Ama ben şimdi şu kasanın içini toz bağlamış halde görmeyi ister miyim? Tabii ki hayır. Halen ilk aldığım günkü gibi ne fanlarımda ne donanımlarımda gram eskime yok. Çünkü bakmayı da bilmek gerek. Kafana göre yapmaman gerek.

2022-10-19 20.55.03.jpg

39.jpg

İşini bilen insan ara temizlik ve ana temizlik konularını her zaman önemser. Bilgisayar toz mıknatısı bir şey maalesef. N kadar filtre vs taksan da içine giriyor. Ben şimdi 1 sene 20k para verdiğim ekran kartımın üzerinde kalıp gibi tozun oturmasını beklersem evet belki sisteme zararı olmaz ama insan malına da bakmalı, ilgilenmeli. Toz zamanla esının soğurulmasını engellediği gibi git gide normalde girmesinin çok mümkün olmadığı fan göbeği olsun ana kart soketleri olsun, oralara da girip yer etmeye başlar. En azından 2 ayda bir bir saç kurutma makinesiyle fanların dönmesine müsaade etmeyecek şekilde tozların havalandırılması, temizlenmesi önemli. Kullanım düzeyine göre 24 saat render alan bir bilgisayar ile akşamdan akşama ıyun oynanan bir bilgisayarın macun durumu tabii ki değişiklik gösterecektir. O nedenle ortalama olarak senede bir macun değiştirilmesi gerekli demesem de insanı ekonomik olarka batırmaz. Sen 2 senede bir sürersin o da tabii ki neden olmasın. Ama ben şimdi şu kasanın içini toz bağlamış halde görmeyi ister miyim? Tabii ki hayır. Halen ilk aldığım günkü gibi ne fanlarımda ne donanımlarımda gram eskime yok. Çünkü bakmayı da bilmek gerek. Kafana göre yapmaman gerek.

Eki Görüntüle 1679044

Eki Görüntüle 1679045
Hocam, ben saç kurutma tutma demiyorum, Tabiki tut ama dediğim gibi adam bilgisayarın her parçasını söküyor, üzerine de fanları söküyor, macun değiştiriyor.

Siz zaten kasanıza aşık birisiniz belli, kasayı masaüstüne koyanlardan.Bende severim, benim de ışığım var ama kasa altında tutuyorum. Bende Tabiki toz istemem ama bilir kişi olmama rağmen, her kasa açışında bir gerilirim acaba yanlış bir yere dokunsam ya da sistem açılmazsa ne yaparım diye.

Adam bilmeden giriyor haldır huldur. Acemi biri için bile tehlikeli, adamın hiç fikri yok dalıyor.

Benim macun içinde nacizane fikrim 2 senedir. Yani garanti bitmeden açmam. Render da yaparım deli gibi ama yıllardır 2 sene altında hiç ihtiyaç görmedim ki bu malzemenin yapısı da uzun süre gidecek şekilde.

Yani yılda 5 6 kere toz al, 2 senede de macun değiş derim. Toz almakta dediğimiz gibi üfle, fırçala yeter.

Tekrar merhaba, normalde döküldükten sonra bile PC çalışıyordu fakat şu an açmaya çalıştığım da ekran da birdenbire yatay kısa siyah çizgiler çıkıyor ve bilgisayar kendini kapatıp tekrar açıyor bu böyle döngüde takılıyor.
Güncelleme: Yata çizgi sorununu laptopun güç tuşunu Flex kablosundaki teller eğildiği için ortaya çıktığını fark ettim telleri eskisi gibi yapınca şu an sıkıntısız çalışıyor fakat yağ sorunu hâlen devam etmekte.

Yorumları okudum şok oldum. Sıkarak çıkar diyeni dahi gördüm. Arkadaşlar bilmediğiniz konular hakkında yorum yapmayın. LCD panel sert cam yapıya sahiptir, 1-2 katmanında plastik vardır. Ekranın içine yağ kaçtıysa bunu temizleme imkanınız yok maalesef. Konu sahibine cevap vereyim; ekranı sökmesi bir şey değiştirmez, sökerse bile yüksek ihtimal çerçevenin tırnaklarını kırar çünkü öyle tecrübesi olmayan kişinin yapacağı bir iş değil. Son olarak motor yağını nereye kullandın bilmiyorum ama fanlara kullandığını farzedersek fan için motor yağı değil sentetik gres yağı kullanmak zorundasın. İyi sosyaller.

Motor yağını 10 sene önce eski bilgisayarım için kullandım hâlen ısınma ve ses sorunu yok.

Ürünüm LCD değil LED aydınlatmalı, olabilir mi?

Son düzenleme:

Geri
Yukarı