Laptopun fanı 90 derece olana kadar çalışmıyor

FanteZew

Decapat
Daha fazla  
İyi akşamlar dostlar. Dün 2 kere laptopum bataryası takılı değilken yanlışlıkla şarj aletinden cıkıp güç kesimi yaşadı. Ondan sonra ise açtığımda sabit 60 FPS oynadığım LoL 20 15 30 FPS olmaya işlemci boştayken 65 75 derece oyundayken 85 95 derece olmaya başladı. Sonra kendiliğinden düzeldi. Tekrar açtığımda yine aynı sorunu fark ettim anladım ki fan dönmüyor. Güç ayarlarını dengeliye alıp varsayılana sıfırladım bugun de BIOS'u defaulta getirdim lakin çözüm olmuyor yenıden kapatıp açtığımda aynı sorun. Yeniden açınca oyuna giriyorum 15 20 dk da 90 dereceye kadar çıkıyor sonra 15 20 dk sonra fan çalışmaya başlıyor ve derece 60'a düşüyor FPS droplar kalkıyor. AIDA64 programını başta açtığımda soğutucu fanlar gozukmuyor. 15 20 dk sonra çalışmaya başlayınca AIDA64'de gözükmeye başlıyor ve boştayken 2800 oyunda iken 4600 RPM'de çalışıyor. Bunu neden böyle oldu fanın açılması için belirli bir dereceye mi ayarladı kendini laptop? Veya 15 20 dakika sonra kendı kendıne mı çalışmaya başlıyor yardımcı olur musunuz? Çalışmaya başladıktan sonra FPS sorunu düzeliyor ısısı da 50 60'a düşüyor ne olur yardımcı olun. i7 5500U 8 GB RAM 240 SSD 1 TB HDD nvıdına 920M ekran kartı.

Son düzenleyen: Moderatör:
Laptop açma tuşuna kapanana kadar basılı tut düzelebilir.
Bir de gelişmiş güç seçeneklerinden fan ayarları var SS atar mısın?
hocam birkaç kere kapatıp açtım lakin çözüm olmadı dediğiniz gibi de deneyeyım ayrıca gelişmiş güç seçenekleri dedğiniz şu dengeli vb olan yerden girdiğimiz değil mi? İşlemci güç yönetiminde sistem soğutma ilkesi etkin ona baktım etkin duruyor lakin fan ayarı gibi bir şey gormedım nerede tam olarak ?
Laptopun bataryasını çıkar, bios pilini de çıkar 10-15 sn bekle ve laptopu pilsiz adaptörle çalıştır.
hocam laptop klavyeden açılıyor bi 2 3 saat alıyor pek anlamıyorum laptopu açmaktan yarın bilgisayarcı arkadaş açacaktı bu bios pilini muhtemelen açamam pek anlamıyorum. Bataryasız denedım zaten dediğim gibi başta da bataryasız olduğu için sonra değişmediğini farkedince bataryasını takdım fakat yine çözüm olmadı hala aynı şekilde maalesef

Hocam birkaç kere kapatıp açtım lakin çözüm olmadı dediğiniz gibi de deneyeyım ayrıca gelişmiş güç seçenekleri dedğiniz şu dengeli vb olan yerden girdiğimiz değil mi? İşlemci güç yönetiminde sistem soğutma ilkesi etkin ona baktım etkin duruyor lakin fan ayarı gibi bir şey gormedım nerede tam olarak?

TM etkinse sıkıntı yok.

Geri
Yukarı