Laptopun şarjda kalması sorun olur mu?

arssa

Picopat
Daha fazla  
Notebook ne kadar şarj da kalmalı? Masaüstü gibi hep mi yoksa oyun oynamıyorsak pilde mi? Bilgisi olanlar yardımcı olursa güzel olur:)

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben full şarjda kullanıyorum. Hiçbir sorununu görmedim.
selamlar oyun oynarken prizde kullanmazsan daha sağlklı olur çünkü oyunlarda cpu kullanımı oldukça artar iyi akşamlar
Ta eski IBM Thinkpad R51'lerde bir ayar vardı. "Şarj şu kadara inince, şarj etmeye başla" diye. Günümüz notebooklarında - kullanıcıya kapalı olsa bile - böyle bir sabit ayar bulunduğunu düşünmüyorum. Bu da demektir ki, şarj %100 olur, şarjı keser, şarj %100'den biraz (?) azalır, şarja başlar, böyle devam eder. Yani belli bir batarya modülünün yalnız belli bir yeri sürekli deşarj-şarj olur. Eğer bir UPS varsa, çıkarın bataryayı, doğrudan şebekeden çalışsın. Yoksa, batarya kalsın üstünde, şarj %100 oldukça çıkarın şarjı, bataryanın yeniliğine göre %5-10-15-20 neyse inince şarj, takın şarja.
Bu arada, işletim sisteminizin, güç ve performans ayarlarını mutlaka gözden geçirin.
Laptoplar şarjı 100 olunca otomatik gücü kesiyor şarjda oynaman daha sağlıklı olur sürekli şarjı 100 olunca çıkarıp %20 seviyesinde pile takarsan batarya sağlığını kaybeder istersen bataryayı da çıkarabilirsin ama benim tercihim batarya kalsın çünkü olası durumda şarj adaptörü çıkarılırsa laptopun kapanır ama batarya olunca güç gitmez yani kapanmaz tercih sana kalmış sadece en başta dediğimi yapmamanı tavsiye ederim.
@PanxeR %80 değil de o voltaja göre değer ayarlanır. Eksik bilgi olduğundan ekleyeyim dedim. Normal li-ion piller için 3.7v diğer li-ion pillerde 3.82v civarı (değişiklik gösterebilir)

Bu değerde tutar aslında.
Laptopun bir de bataryasını sökenler var.

Abi batarya her zaman takılı ve kullanımda olmalıdır zaten yeni nesil laptop ve telefonlarda batarya koruma modu en sağlıklı seviye olan yüzde 80 seviyesinde tutar bataryayı.

İster oyun oyna ister ofis işi yap hep fişe ve batarya takılı kullanın.
Hep şarjda kaldığındı bir sorun olacağını sanmam oyunlarda yüksek performans alırsın zaten batarya doldugunda enerji kesiliyor diye biliyorum
Oyun ve yüksek işlem gücü isteyen işleri yaparken zaten güç yetmediği için performans düşer ve batarya çok hızlı boşalacağı için genel ömrü de azalır.

Batarya sarf malzemedir kullanın ömrü bitince değiştirin.
hepinize teşekkürler:)

Yeni konular

Geri
Yukarı