Larian studios Xbox Series S'in kısıtlı donanımının diğer platformlara yaradığını söyledi

Bu daha kısaymış. Gerçekten Series S'e gelmeyeceğini mi düşünüyorsun?

Getirsinler uzun vadede Rockstar'ın zararına, GTA V'in tahtını alıp 10+ sene boyunca zirvede kalacak bir oyun grafik anlamında daha iddialı olmalı. Series S gibi güçsüz bir cihaz için abartı kırpılma ve 30 FPS kilidi getirilmesi gerekecek.

Yok eğer normal 60 FPS oynatacaksa bu cihaz gerçek bir next-gen deneyimini camdan dışarı atarız.

Getirsinler uzun vadede Rockstar'ın zararına, GTA V'in tahtını alıp 10+ sene boyunca zirvede kalacak bir oyun grafik anlamında daha iddialı olmalı. Series S gibi güçsüz bir cihaz için abartı kırpılma ve 30 FPS kilidi getirilmesi gerekecek.

Yok eğer normal 60 FPS oynatacaksa bu cihaz gerçek bir next-gen deneyimini camdan dışarı atarız.
Hiçbir zaman bir oyunun minimum grafikleri önemli olmadı. Aksine ne kadar düşük profilli cihazda çalışabilir, optimize edilirse Rockstar'ın lehine. Kimse en düşük ayarlarda ne kadar kötü gözüktüğü hakkında kötü yorum yapmaz yapılsa da suç Rockstar'a değil Series S'e atılır zaten.

Hiçbir zaman bir oyunun minimum grafikleri önemli olmadı. Aksine ne kadar düşük profilli cihazda çalışabilir, optimize edilirse Rockstar'ın lehine. Kimse en düşük ayarlarda ne kadar kötü gözüktüğü hakkında kötü yorum yapmaz.

Optimize etmek için çok fazla şeyden feragaet etmek zorunda kalacaklar. RX 580 gücünde GPU, Zen+ mimarili işlemciye sahip bir cihazdan bahsediyoruz. Güncel next-gen grafiklere sahip oyunlarda bile ciddi derecede kalite kaybına sahip, 2 sene sonrası bilmiyorum nasıl bir durum çıkacak ortaya. İlk etapta Zen+'ın gücü o kadar NPC'yi kaldıracak güçte değil. %100 30 FPS çıkacak ama grafik kalitesi ne olur meçhul.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Optimize etmek için çok fazla şeyden feragaet etmek zorunda kalacaklar. RX 580 gücünde GPU, Zen+ mimarili işlemciye sahip bir cihazdan bahsediyoruz. Güncel next-gen grafiklere sahip oyunlarda bile ciddi derecede kalite kaybına sahip, 2 sene sonrası bilmiyorum nasıl bir durum çıkacak ortaya. İlk etapta Zen+'ın gücü o kadar NPC'yi kaldıracak güçte değil. %100 30 FPS çıkacak ama grafik kalitesi ne olur meçhul.
Muhtemelen oyun Xbox Series S'de 30 FPS çalışacak diye açıklama yapılacak fakat kırsal alandan şehire inince 24-25 FPS'lerde çalışacaktır oyun. Mesela GTA 5 PS3'te sabit 30 çalışamıyor.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Muhtemelen oyun Xbox Series S'de 30 FPS çalışacak diye açıklama yapılacak fakat kırsal alandan şehire inince 24-25 FPS'lerde çalışacaktır oyun. Mesela GTA 5 PS3'te sabit 30 çalışamıyor.

Benim gözümde GTA VI gibi bir oyun Series S gibi cihazlarda ve dengi PC'lerde keyifle oynanacak bir oyun olamaz. Donanımlar yetersiz, en fazla RDR2 ve CP77 oynarsın ki onlar bile "ultra" grafik değiller.

Bir de bunun büyük ihtimalle ışın izlemesi, ıvırı zıvırı da gelecek. Tabii onlar işin sosu ama Series X ile PS5 bu oyunu hakkıyla oynatacak minimum cihazlar olur.

Benim gözümde GTA VI gibi bir oyun Series S gibi cihazlarda ve dengi PC'lerde keyifle oynanacak bir oyun olamaz. Donanımlar yetersiz, en fazla RDR2 ve CP77 oynarsın ki onlar bile "ultra" grafik değiller.

Bir de bunun büyük ihtimalle ışın izlemesi, ıvırı zıvırı da gelecek. Tabii onlar işin sosu ama Series X ile PS5 bu oyunu hakkıyla oynatacak minimum cihazlar olur.
Peki hocam tüm bunlar bir kenara konsollardaki Frame rate ile pc deki Frame rate sizce aynı mı?
yani Frame time PC de genelde 30 altında olur.
Bir etkisi var mı?

Benim gözümde GTA VI gibi bir oyun Series S gibi cihazlarda ve dengi PC'lerde keyifle oynanacak bir oyun olamaz. Donanımlar yetersiz, en fazla RDR2 ve CP77 oynarsın ki onlar bile "Ultra" grafik değiller.

Hocam GTA VI, Series S dahil olarak çıkış yapar. Zaten adamlar X ne oynatıyorsa S de onu oynatacak demişti. Fakat bu konuda ben de sizin gibi düşünüyorum. Series S yeni nesile atılmış bir kazık resmen. Zaten son yıllarda oyunlardaki grafiksel ilerleme duraklamış durumda, bir de üstüne bu ucuz ve One X gücünde bile olmayan konsol çıktı başımıza. Resmen yeni nesil geldi geleli Alan Wake 2 hariç adamakıllı görsellik göremedik. 2020 çıkışlı, eski nesilde çıkış yapmış olan CP 2077 şu an belki de en iyi gözüken oyun. GTA VI bile belki CP 2077 ile aynı gözükecek ve bir ekstrası olmayacak. Komik cidden. Bu arada fragmandan da gördüğüm kadarıyla GTA VI grafik olarak beklentilerimin altında kaldı. Umarım çıktığında daha iyi bir hale gelir.

O kadar eskiye gitmeye gerek yok. Rdr2 ps4te kırsal alanlarda sabit 30 iken Saint Dennis'te(oyunun şehir kısmı) 24 fps dolaylarına düşüyordu.

Larian iyi döneklik yapmış. Daha 3 ay öncesine kadar Series S'in kısıtlı donanıma laf ediyorlardı.

Bana kalırsa GTA 6 Series S'e gelmemeliydi. Birileri çıkıp ne kadar Series S'im de S'im diye haykırırsa haykırsın hızla gelişen teknolojide PS5 ve Series X bile yetişemeyen bir hâldeyken Series S'in hiç anılmaması lazım. Ortada optimizasyonluk bir durum da yok. Konsollar her zaman oyunların iyi gözükmesini ve yeni şeyler sunmasını bir nebze kısıtlamıştı(GTA SA'nın PS2 yüzünden eksik çıkması, Half-Life 2, Crysis vb. oyunların görsel ve teknoloji anlamında 1 adım ötede olması gibi) fakat günümüzde bu durumun oyunlarda yaşanma ihtimali daha da fazla. En basitinden Alan Wake 2'ye bakın. Oyun konsolda düzgün çalışıyor evet ama PC'de path Tracing'li hâli ile PS5'teki hâli arasında gözle görülecek kadar fazla fark var. Hiç konsollara çıkmasın dediğimi sanmayın bu arada. Series S'in kısıtlı donanımına çıkartmak için teknolojiden kısmasalar yeter bana.

Eğer ki Series S oyunu o kadar engelliyecek olsa çıkartmazlardı zaten bu konsollar çıkartılmadan önce yapımcılardan onay alınıyor ve illaki rockstardan'da onay alınmıştır GTA VI' gibi büyük bir oyunu mahvedecek olsa Series S umurlarında olmazdı.

Eğer ki Series S oyunu o kadar engelleyecek olsa çıkartmazlardı...
Zamanında Playstation 2, GTA San Andreas'ın engellemişti. Yine de hiç tereddüt etmeden oyundan koca bir içeriği ve 2 haritayı silip öyle çıkardılar oyunu. Öte yandan isteseler çıkarmazlar diye bir kaide yok. Microsoft, eğer Xbox Series X'e çıkaracaksan Series S'e de çıkaracaksın kardeşim diyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı