Lastiklerdeki yakıt tüketimini gösteren harfler ne kadar dikkate alınmalı?

Rewk

Decapat
Daha fazla  
Merhaba, bildiğiniz gibi lastiklerde yakıt tüketimini, ıslak zemin tutuşunu ve benzer özelliklerini gösteren harfler var benim merak ettiğim a yakıt tüketimine sahip olan bir lastik ile D yakıt tüketimine sahip olan bir lastiğin farkı idi bir sitede şu açıklamayı gördüm.

"Yakıt tüketiminde 100 kilometrede 1 litre fark oluşur.

Bir binek otomobil, yüksek verimliliğe sahip b sınıfı lastikler kullanarak bir C sınıfı lastik kullanmaya oranla 100 kilometrede yaklaşık 0,1 litre daha az yakıt tüketir. En iyi ve en kötü lastik (a - g) arasındaki tüketim farkı, 100 kilometrede 0,6 litre gibi bir rakamla oldukça kayda değer niteliktedir. Daha hafif yuvarlanan lastikler aynı zamanda, CO2 emisyonlarını kilometrede 14 gram kadar azaltır.

›› En iyi ve en kötü A ve G sınıfı lastiklerin kullanım ömrü boyunca aralarında tam dolu 5 depoya yakın yakıt tasarrufu farkı oluşuyor.
›› Birbirine yakın sınıflar. Örnek: B ile C sınıfları arasında 100 km'de 0,1 litre fark olur ".

Bu açıklamaya göre ucuz olan D sınıfı lastik kendisinden 300 lira pahalı olan B ya da A sınıfı lastikten genel kullanımı da sayarsak daha pahalıya geliyor, bu doğru mu sizce?

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba, bildiğiniz gibi lastiklerde yakıt tüketimini, ıslak zemin tutuşunu ve benzer özelliklerini gösteren harfler var benim merak ettiğim a yakıt tüketimine sahip olan bir lastik ile D yakıt tüketimine sahip olan bir lastiğin farkı idi bir sitede şu açıklamayı gördüm.

"Yakıt tüketiminde 100 kilometrede 1 litre fark oluşur.

Bir binek otomobil, yüksek verimliliğe sahip b sınıfı lastikler kullanarak bir C sınıfı lastik kullanmaya oranla 100 kilometrede yaklaşık 0,1 litre daha az yakıt tüketir. En iyi ve en kötü lastik (a - g) arasındaki tüketim farkı, 100 kilometrede 0,6 litre gibi bir rakamla oldukça kayda değer niteliktedir. Daha hafif yuvarlanan lastikler aynı zamanda, CO2 emisyonlarını kilometrede 14 gram kadar azaltır.

›› En iyi ve en kötü A ve G sınıfı lastiklerin kullanım ömrü boyunca aralarında tam dolu 5 depoya yakın yakıt tasarrufu farkı oluşuyor.
›› Birbirine yakın sınıflar. Örnek: B ile C sınıfları arasında 100 km'de 0,1 litre fark olur ".

Bu açıklamaya göre ucuz olan D sınıfı lastik kendisinden 300 lira pahalı olan B ya da A sınıfı lastikten genel kullanımı da sayarsak daha pahalıya geliyor, bu doğru mu sizce?

Genelleme yapılarak yazılmış bir açıklama olmuş. Size şöyle söyleyeyim. Daha ucuz olarak nitelendirmeden ziyade grupların harflerinin birbiriyle olan etkileşimi önemli. Islak zeminde tutuşu yüksek olan lastiklerin yakıt tüketimi daha yüksek oluyor. Bu fark bariz ölçülebiliyor. Lastiklerin yumuşaklık yapısı ve diş yapısı bu durumu etkiliyor. Aşırı yumuşak lastik yol tutuşu açısından çok iyidir ama yakıt açısından çok ciddi tüketim sağlamakta. 2 Sport lastik arasındaki ölçümleri de birbirine yakın olsa bile dişliden kaynaklı olarak yakıt tüketimi derecelendirmesinde biri D sınıfı biri b sınıfı görünebiliyor. Bu durum fiyata etki eden unsurlardan biridir. Ucuz olan lastiklerin diş kalitesi her zaman kötü olacak diye bir durum yok. Ben continantel in Sport lastiklerini kullanıyordum. Sınıf grubu aynı olan velox Sport lastiğe geçiş yaptım. Daha ucuz olmasına rağmen aynı işi gördüğünü söyleyebilirim. Tek sorun lastik fazla yumuşak ve yakıt maliyetini artırıyor. VW polo 1.6 TDI kullanıyorum. 36 bar basmama rağmen lastik halen tam hava basılmamış gibi duruyor. Bu durum yakın zamanda çatlamalara sebep olacaktır. Avantaj ve dezavantajları var diyebiliriz. Continantel sert olduğu için ani hızlanmalarda, frenlerde ve virajlarda dişler çabuk eridi 2 yıl kullandım diş kalmadı. Velox Sport aşırı yumuşak kaldığı için dişlerde erime görülmüyor 3.yıl olmasına rağmen iyi iş çıkarttı diyebilirim. Ama yanaklarda damar çatlakları oluşmaya başladı. Sonuç olarak maaliyet olayı lastiğin tipine(M+S, yaz, kış), kullanış biçimine, kullanım alanına, lastiğin üzerindeki endex değerlerine göre değişir. Aynı tip birebir lastik bulursanız B ile D sınıfı arası maliyetde durumuna göre değişir. Fazla sert lastikler genelde B ve A sınıfı yakıt tüketimine sahip ama yol tutuşundan feragat ediyor. Hepsinin bir arada iyi bulunduğu lastik ise pahalı oluyor. Yani D sınıfı lastik yerine göre size daha maliyetli olur yerine göre ise maaliyet olarak bile saymazsınız. Çok uzun bir yazı oldu sorunuza da tam bir cevap olmuyor ama genel maaliyetlerdirme mantığını anlayabilceğiniz şekildedir umarım

Geri
Yukarı