Lazer ve Optik Mouselarda DPI

MrClak

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar arkadaşlar. Oyun oynamak için mouse bakıyorum fakat bir sitede sıralama olarak "Lazer" ve "Optik" şıklarını gördüm. Başka bir sırlamada da DPI ları gördüm. Lazer ile optik mouse arasındaki farkı araştırdım oyunlarda lazerin daha baskın olduğunu ve daha kullanışlı olduğu kanaatine vardım. Fakat almak istediğim mouse Logitech G502 optik mouse imiş. Aklıma takılan şeyi soruyorum. Aynı fiyata Logitech G700s var ve lazer mouse. Ama lazer olan mouse DPI sı 8200, optik olanın ise 12000. Şimdi bunlardan hangisi iyi?

Oyun mouselerinde lazer daha yaygin fakat bu daha iyi olduğu anlamina gelmiyor. Lazer mouseyi kaldirdiğinda daha uzak mesafeden okur ve ivme katar ki bu 2 şeyi istemezsin.

Öncelikle ilgin için teşekkür ederim ama cevabımı alamadım. Demek istediğim şey oyun için nasıl bir mouse seçermeliyim? DPI sı yüksek olan mı yoksa tipi lazer ya da optik olan mı? Ya da Lazer de şu DPI lı, Optikte şu DPI lı mouselar iyidir diyebilmenizi istiyorum.

Öncelikle ilgin için teşekkür ederim ama cevabımı alamadım. Demek istediğim şey oyun için nasıl bir mouse seçermeliyim? DPI sı yüksek olan mı yoksa tipi lazer ya da optik olan mı? Ya da Lazer de şu DPI lı, Optikte şu DPI lı mouselar iyidir diyebilmenizi istiyorum.
Kısacası optik senin için daha avantajli olur. DPI ya önem vermene gerek yok, DPI sensivity ayni şey sayılır,* oyun içinden sensivityni yükselterek dengeyi kurabilirsin yani DPI terimine bakmana bile gerek yok.

Bana hangi oyunları (yüzdeleriyle beraber) oynadığını ve bir mousede neler olmasını istediğini (konfor, görünüş, performans vs...) söylersen sana bir kaç öneride bulunabilirim.

*=Eğer bu birimleri çok yüksek seviyeye çekersek;
200 Sensivity 400DPI: Mouseni 1 birim oynattığında ekranda 10 pixel (örnek amaçlı) birden atlar.
1 Sensivity 8000DPI: Mouseni 1 birim oynattığında (bu sefer birim mesafesi azalır) ekranında 1 pixel atlar.

Bu sensivity bir DPI çarpanıdır, ve kafana takmana hiç gerek yok. Örnek verdiğim rakamlar gereksiz derecede yüksek hassasiyetler. En fazla 800 DPI, 6 sensivity kullanırsın ki normali bunun çok altında.

Genelde Counter Strike, Call of Duty, Just Cause gibi oyunlar oynuyorum. Aklımda da zaten mause var 1-2 tane ama önerilere de açığım.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı