LD50 Nasıl hesaplanır?

acv

Megapat
Makaleler
1
Yer
Sehit Muhtar/Zambak Sok./Gumus Gerdan Apt./Beyoglu
Bahsettiğin değer farelerde ağız yoluyla verilen su için geçerli. Kilogram başına 90g su verilen deneklerin yarısı ölmüş demek o değer. İnsan için genel olarak farelerin değerleri aynı olabiliyor fakat 5 litre su içtin diye ölmezsin.
Gerçi su içmek sağlıklı diye her gün 6-8 litre su içen birisi bir hafta sonra mineral eksikliğinden ölmüştü, böyle bir haber görmüştüm aylar önce.
Peki örnek olarak sodium fluoride yi örnek verelim. 52 mg/kg değeri var. 55 kg biri 2,86 gram alırsa %50 ölme ihtimali var. Peki bu kadar dozu ne kadar sürede alınması lazım? Örneğin saat 1 de yarısını saat 2 de diğer yarısını almak ta var 1 güne bölmek te var. Bu testler nasıl yapılıyor?

Bildiğim kadarıyla dozlar tek seferde veriliyor ama emin değilim. Oral yolla ya da damardan olmak üzere iki farklı şekilde verilebiliyor ve buna göre dozlar değişebiliyor. Konunun uzmanı değilim, yüzeysel olarak biliyorum.

Bahsettiğin değer farelerde ağız yoluyla verilen su için geçerli. Kilogram başına 90g su verilen deneklerin yarısı ölmüş demek o değer. İnsan için genel olarak farelerin değerleri aynı olabiliyor fakat 5 litre su içtin diye ölmezsin.
Gerçi su içmek sağlıklı diye her gün 6-8 litre su içen birisi bir hafta sonra mineral eksikliğinden ölmüştü, böyle bir haber görmüştüm aylar önce.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı