LE200 SSD'nin Sağlığı %60'a Düştü

RFKaya

Kilopat
Yer
Bergen, Norway
Daha fazla  
Arkadaşlar merhabalar, Corsair Force LE200 120 GB bir SSD'ye sahibim. Birkaç ay öncesine kadar %100 olan disk sağlığım, şimdi %60 olmuş. Bu arada diski 2,5 yıldır kullanıyorum. Bu bir sorun çıkartır mı? Neler yapmamı öneriyorsunuz? Bu arada format atacaktım, atmadan önce bir bakayım dedim ve bu şekilde karşılaştım. Format atarsam SSD sağlığı daha da düşer mi?
1621282125344.png

HD Tune ile tarama yaptığımda bir sorun göremedim.
1621282337784.png

Şimdiden teşekkürler.

Diskinde sadece Windows'un olmasını tavsiye ediyorum, boyutu zaten 120GB. Ek olarak Fast Startup'u kapatabilirsin. SSD'nin sıcaklık değerlerini de takip etmeni öneriyorum, gereğinden fazla ise kasanın ön kısmına takabilirsin. Ben SSD'me oyun kurduğum için mesh panel kasamda tam fanların arkasına taktım.

Şimdiye kadar 30 GB yazılmış diyor, ne?
Onun aslında 30 TB olması gerekiyor. Bu konuyu daha önce ben de merak etmiştim ve bununla ilgili konu açmıştım. İsterseniz linkini bırakayım;

Onun aslında 30 TB olması gerekiyor. Bu konuyu daha önce ben de merak etmiştim ve bununla ilgili konu açmıştım. İsterseniz linkini bırakayım;
Anladım hocam, CrystalDiskInfo ekranı gönderebilir misiniz? Sağlığın 100 olduğu fotoğraf ile karşılaştıralım neler değişmiş.

Diskinde sadece Windows'un olmasını tavsiye ediyorum, boyutu zaten 120GB. Ek olarak Fast Startup'u kapatabilirsin. SSD'nin sıcaklık değerlerini de takip etmeni öneriyorum, gereğinden fazla ise kasanın ön kısmına takabilirsin. Ben SSD'me oyun kurduğum için mesh panel kasamda tam fanların arkasına taktım.
Sıcaklık değerlerim sürekli normal seyrediyor. 35'i neredeyse hiç geçmiyor. SSD'ye zaten zorunda kalmadığımda pek bir şeyler kurmamaya çalışıyorum. Yanlış anlamayın, hızlı başlatmayla alakası nedir, onu anlamadım.
Anladım hocam, CrystalDiskInfo ekranı gönderebilir misiniz? Sağlığın 100 olduğu fotoğraf ile karşılaştıralım neler değişmiş.
Tabii ki hocam. Bu uygulamadan bakmamıştım. Burada neden sağlık yüzde 100 olarak görünüyor ki acaba?
1621284618053.png

Son düzenleme:
Sıcaklık değerlerim sürekli normal seyrediyor. 35'i neredeyse hiç geçmiyor. SSD'ye zaten zorunda kalmadığımda pek bir şeyler kurmamaya çalışıyorum. Yanlış anlamayın, hızlı başlatmayla alakası nedir, onu anlamadım.

Tabii ki hocam. Bu uygulamadan bakmamıştım. Burada neden sağlık yüzde 100 olarak görünüyor ki acaba?
Eki Görüntüle 1028270
Hocam SSD de sorunlu bir sektör olmadığı için %100 gözüküyor, HDD sentinel de %60 gözükmesinin sebebi her SSD üreticisi belirli bir yazma verisi belirler mesela her 2 TB da %1 sağlığı düşer gibi. Onun dışında SSD de bir sorun göremedim.

Yeni konular

Geri
Yukarı