LED ampul uzun süre yanarsa sorun olur mu?

AidenPearce

Hectopat
Kendi yaptığım bir ürüne aydınlatma eklemek istiyorum. İçinde sadece 1 adet alev efektli LED ampul olacak. Bu ampülü çok uzun süreler yakabilmek istiyorum. Elektrik hakkında tüm bilgim + ve - bilgisinden ibaret. Örneğin bu LED ampülün 9V'luk pil ile mümkün olan en uzun süre yanmasını (mesela 1 ay) nasıl sağlayabilirim? Nasıl bir devre oluşturmam gerek? Sadece pil, anahtar ve ampülden oluşan çok temel bir devre bahsettiğim verimde çalışır mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Elinizdeki pilin mAh değerini bulmanız gerek. Burada saatte kaç mA akım verebildiğine bakın.

Örneğin;

1650514504642.png

Bir de ledin çalışma voltajını öğrenmeniz gerek. Ardından ledin parlaklığını ayarlayın, yani kaç mA çekmek istiyorsanız onu hesaplayın. Burada ledin çektiği akımı artırırsanız daha parlak yanar ama daha çabuk ısınır fazla güç tüketiminden dolayı. Ve bunlara bağlı olarak pilin ömrü daha çabuk biter.

Örneğin, ledi 5mA akım ile besleyeceksiniz. Elnizdeki pil 9V ve ledin çalışma voltajı ise 2V diyelim.

• V=I.R
  • (Pil voltajı-Led voltajı) = (Ledin çekeceği akım) x Direnç
  • (9-2) = 0,005 x R
  • R = 1.4K Ohm yapar.
Devreyi de şu şekilde kuracaksınız.

1650515053360.png

Parlaklık az gelir ise direnci düşürüp çektiği akımı artırabilirsiniz.

Süre olarak şöyle hesap yapabilirsiniz:

• Pilin toplam mAh kapasitesi = Led akımı x Saat
  • 550mAh = 5mA x Saat
  • 0,55 = 0,005 x h
  • h= 110 yapar.
Yani 110 saat boyunca çalışır. Tabi pilin performansı da %75-%80 olarak hesaplarsanız 80-90 saat civarı olarak hesaplanabilir.

Merhaba. Kendi yaptığınız alev efektli LED'lerin görselini de paylaşırsanız bu konudaki yardım daha kolay olur. Tek bir direnç - LED olabilseydi 9 voltluk pille çalışması çok uzun zamanları alır, bu konuda herhangi bir sıkıntı olamazdı. Kolay gelsin.

Elinizdeki pilin mAh değerini bulmanız gerek. Burada saatte kaç mA akım verebildiğine bakın.

Örneğin;

Eki Görüntüle 1366095

Bir de ledin çalışma voltajını öğrenmeniz gerek. Ardından ledin parlaklığını ayarlayın, yani kaç mA çekmek istiyorsanız onu hesaplayın. Burada ledin çektiği akımı artırırsanız daha parlak yanar ama daha çabuk ısınır fazla güç tüketiminden dolayı. Ve bunlara bağlı olarak pilin ömrü daha çabuk biter.

Örneğin, ledi 5mA akım ile besleyeceksiniz. Elnizdeki pil 9V ve ledin çalışma voltajı ise 2V diyelim.

• V=I.R
  • (Pil voltajı-Led voltajı) = (Ledin çekeceği akım) x Direnç
  • (9-2) = 0,005 x R
  • R = 1.4K Ohm yapar.
Devreyi de şu şekilde kuracaksınız.

Eki Görüntüle 1366096

Parlaklık az gelir ise direnci düşürüp çektiği akımı artırabilirsiniz.

Süre olarak şöyle hesap yapabilirsiniz:

• Pilin toplam mAh kapasitesi = Led akımı x Saat
  • 550mAh = 5mA x Saat
  • 0,55 = 0,005 x h
  • h= 110 yapar.
Yani 110 saat boyunca çalışır. Tabi pilin performansı da %75-%80 olarak hesaplarsanız 80-90 saat civarı olarak hesaplanabilir.
Hocam çok teşekkür ederim yardımınız için. Çok faydalı oldu.

Merhaba. Kendi yaptığınız alev efektli LED'lerin görselini de paylaşırsanız bu konudaki yardım daha kolay olur. Tek bir direnç - LED olabilseydi 9 voltluk pille çalışması çok uzun zamanları alır, bu konuda herhangi bir sıkıntı olamazdı. Kolay gelsin.
Alev efektli ledi hazır alacaktım. Ama içine koymak istediğim ürüne 9v pil sığmıyor. 1 adet AA pil ile yapmayı düşündüm. Ama AA pilin voltajı yetmiyormuş sanırım efektli led için. Ben de sadece 1 adet sarı renkli led, 1 adet direnç, anahtar ve pilden oluşan çok basit bir devre yapmayı planladım. Ama bunun için bile çok fazla hesaplama yapmam gerekiyor sanırım. Kullanmayı düşündüğüm ürünleri size link olarak paylaşsam ne kadar süre kullanabilirim, veya parçalar birbirine uyumlu mu bilgi verebilir misiniz?

Merhaba. Tek bir sarı renkli LED uygun sınırlama direnciyle seri bağlı olarak kullanıldığında 10-20 mA arasında akımı çekecektir. Kırmızı, sarı, yeşil renktekiler 10-20 mA, beyaz LED ise 15-30 mA arasında uygun dirençlerle yanarken akım çekecektir. Sarı LED'lerin çalışma eşik voltajı 2.1 volttur. Sizin elinizdeki 9 voltluk pilin amper * saat kapasitesi karşılığı kadar bir süreyle, bu zamana karşılık gelen sürelerle sarı LED dirençle yanmış olur.

Tek bir AA pil 1.5 volt olduğu ve sarı LED'in eşik yanma voltajı 2.1 den az olduğundan bir teki buna yetmeyecektir, 2 adet seri bağlı ve yine akım sınırlayıcı dirençlerle (alt linkteki calculator'dan 3 volta göre seçilecek dirençle) kullanılabilir. LED'lerin renklerine ve uygulanan besleme (çalıştırma) voltajına göre aşağıdaki LED calculator' ünü incelemeniz çok iyi olur.

Pil çalışırken belirli bir voltaja indiğinde LED artık çalışamayacaktır, örneğin duvar saatlerini çalıştıran kalem pillerin gerilimindeki düşmelerdeki gibi bu pili ancak bu faydalı olacak çalıştırma süreleriyle kullanacağınızdan faydalı kullanım süresini yaklaşık olarak hesaplamak veya ele almak gerekecektir. Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Merhaba. Tek bir sarı renkli LED uygun sınırlama direnciyle seri bağlı olarak kullanıldığında 10-20 mA arasında akımı çekecektir. Kırmızı, sarı, yeşil renktekiler 10-20 mA, beyaz LED ise 15-30 mA arasında uygun dirençlerle yanarken akım çekecektir. Sarı LED'lerin çalışma eşik voltajı 2.1 volttur. Sizin elinizdeki 9 voltluk pilin amper * saat kapasitesi karşılığı kadar bir süreyle, bu zamana karşılık gelen sürelerle sarı LED dirençle yanmış olur. Tek bir AA pil 1.5 volt olduğu ve sarı LED'in eşik yanma voltajı 2.1 den az olduğundan bir teki buna yetmeyecektir, 2 adet seri bağlı ve yine akım sınırlayıcı dirençlerle (alt linkteki calculator'dan 3 volta göre seçilecek dirençle) kullanılabilir. LED'lerin renklerine ve uygulanan besleme (çalıştırma) voltajına göre aşağıdaki LED calculator' ünü incelemeniz çok iyi olur. Kolay gelsin.

Hocam aslında verdiğiniz bilgilerin çok kıymetli olduğunu anlıyorum ama gerçekten bu konuda hiç bir bilgim olmadığı için nasıl yapacağım konusunda hiç bir fikrim yok. Size ulaşabileceğim bir DC adresiniz var mı? Sormak istediğim şeyleri oradan iletsem müsait olduğunuzda? İstediğim şey aslında çok basit bir şey ama sanırım çok detaya inmem gerekiyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı