Legacy sistemi UEFI'ye dönüştürmek

Senseii58

Centipat
Merhaba arkadaşlar. Bu ilk sorum. Eğer yanlış konu seçtiysem kusura bakmayın.
Ben PC'ciye format attırdım. Hiç bakmadım ama eski sistem kurmuş yani legacy. Şimdi benim UEFI'ye dönüştürmem gerekiyor. 1TB M.2'li sistem 20 saniyede açılıyor. Sırası ile yapmam gereken aşamalar nedir? Biraz araştırdım, GPT falan diyor, ona kurmam gerekiyormuş kısacası. İlk defa format atacağım ve sistemi UEFI'ye dönüştüreceğim. İlk aşamalarım ne olmalı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Legacy olduğunu nereden anladınız? Sistem bilgisinde BIOS Türü ‘’Eski’’ mi yazıyor?

Eğer öyle ise şunları uygulayın:
  • Rufus ile USB’ye ISO dosyası yazın ama BIOS türünü UEFI ve dosya sistemini GPT yapın.
  • Sistemi kapatın ve tekrar açılırken BIOS’a girin, Secure Boot ayarını kapatın. Onun dışında Boot Mode Legacy ise UEFI yapın. Değişiklikleri kaydedip çıkın.
  • Ardından sistemi kapatın ve boot menü tuşuna basın.( Hangi anakart kullandığınızı bilmediğim için tuş belirtmedim.)

Son düzenleme:
Legacy olduğunu nereden anladınız? Sistem bilgisinde BIOS Türü ‘’Eski’’ mi yazıyor?

• Rufus ile USB’ye ISO dosyası yazın ama BIOS türünü UEFI ve dosya sistemini GPT olarak yapın.
  • Sistemi kapatın BIOS’a girin ve Secure Boot ayarını kapatın onun dışında Boot Mode Legacy ise UEFI yapın. Değişiklileri kaydedip çıkın.
  • Ardından sistemi kapatın ve Boot menü tuşuna basın.( Hangi anakart kullandığınızı bilmediğim için tuş belirtmedim.)

Evet orada eski yazıyor format gerekmiyor mu?

Merhaba arkadaşlar. Bu ilk sorum. Eğer yanlış konu seçtiysem kusura bakmayın.
Ben PC'ciye format attırdım. Hiç bakmadım ama eski sistem kurmuş yani legacy. Şimdi benim UEFI'ye dönüştürmem gerekiyor. 1TB M.2'li sistem 20 saniyede açılıyor. Sırası ile yapmam gereken aşamalar nedir? Biraz araştırdım, GPT falan diyor ona kurmam gerekiyormuş kısacası. İlk defa format atacağım ve sistemi UEFI'ye dönüştürcem. İlk aşamalarım ne olmalı?

İlk aldığınızda UEFI miydi? Bende format sonrasi da UEFI olarak gördü öyle devam ediyor.

• Rufus ile USB’ye ISO dosyası yazın ama BIOS türünü UEFI ve dosya sistemini GPT olarak yapın.
  • Sistemi kapatın ve tekrar açılırken BIOS’a girin ve Secure Boot ayarını kapatın onun dışında Boot Mode Legacy ise UEFI yapın. Değişiklileri kaydedip çıkın.
  • Ardından sistemi kapatın ve Boot menü tuşuna basın.( Hangi anakart kullandığınızı bilmediğim için tuş belirtmedim.)

Dediğin ilk 2 şeyi yapıp devamını Technopat format videosundaki gibi yapsam düzelir mi?

• Rufus ile USB’ye ISO dosyası yazın ama BIOS türünü UEFI ve dosya sistemini GPT yapın.
  • Sistemi kapatın ve tekrar açılırken BIOS’a girin, Secure Boot ayarını kapatın. Onun dışında Boot Mode Legacy ise UEFI yapın. Değişiklikleri kaydedip çıkın.

Flash belleği hazırlamadan önce Boot'tan legacyi UEFI mi yapayım yoksa hazırladıktan sonra mı?

Son düzenleme:

Geri
Yukarı