Windows 10'da legacy nasıl UEFI'ye çevrilir?

MehmetCyr

Decapat
Merhaba. ASUS D509DJ-BR062TL bir laptopum var. Laptopta dahili ekran kartını kapatıp kullandığı RAM'i kullanmak istediğimde BIOS üzerinden yapılması gerektiğini gördüm. BIOS'a girdigimde legacy dediğimiz eski nesil BIOS olduğunu fark ettim. UEFI BIOS'a çevirmek için uğraştım biraz ancak yapamadım. Disk liste baktığımda GPT olduğunu gördüm. Sistem bilgisinde baktigimda BIOS tipinin UEFI olduğunu gördüm. Ama anlamadığım nokta neden BIOS'u açtığımda legacy BIOS çıkıyor karşıma. Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Dosya Ekleri

• IMG_20220711_103004.jpg
    IMG_20220711_103004.jpg
    259,8 KB · Görüntüleme: 38
  • IMG_20220711_103027.jpg
    IMG_20220711_103027.jpg
    200,2 KB · Görüntüleme: 27
  • IMG_20220711_103121.jpg
    IMG_20220711_103121.jpg
    206,1 KB · Görüntüleme: 29
  • IMG_20220711_103132.jpg
    IMG_20220711_103132.jpg
    164,6 KB · Görüntüleme: 34
  • IMG_20220711_103140.jpg
    IMG_20220711_103140.jpg
    212,1 KB · Görüntüleme: 26
Son düzenleyen: Moderatör:
Bilgisayarınız UEFI zaten. Ve UEFI kurulum yapılmış sisteme. Legacy BIOS olduğunun kanısına nasıl vardınız?

Merhaba. ASUS D509DJ-BR062TL bir laptopum var. Laptopta dahili ekran kartını kapatıp kullandığı RAM'i kullanmak istediğimde BIOS üzerinden yapılması gerektiğini gördüm. BIOS'a girdigimde legacy dediğimiz eski nesil BIOS olduğunu fark ettim. UEFI BIOS'a çevirmek için uğraştım biraz ancak yapamadım. Disk liste baktığımda GPT olduğunu gördüm. Sistem bilgisinde baktigimda BIOS tipinin UEFI olduğunu gördüm. Ama anlamadığım nokta neden BIOS'u açtığımda legacy BIOS çıkıyor karşıma. Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

BIOS'unuzun böyle olması anakartınızdan dolayı bende de öyle ve UEFI.

Zaten UEFI eski BIOS kurmak isterseniz bildiğim kadarıyla anakarttan ayarlamanız lazım ama UEFI her türlü daha iyi.

Bilgisayarınız UEFI zaten. Ve UEFI kurulum yapılmış sisteme. Legacy BIOS olduğunun kanısına nasıl vardınız?
Eklerde göndermiş olduğum görsellerde Legacy bios olduğu görülmekte sanırım

BIOS'unuzun böyle olması anakartınızdan dolayı bende de öyle ve UEFI.
Dahili ekran kartını kapatmak için bir yol var mı peki kapatamadim bir türlü

Eklerde göndermiş olduğum görsellerde Legacy bios olduğu görülmekte sanırım

Dahili ekran kartını kapatmak için bir yol var mı peki kapatamadim bir türlü
BIOS'un eski bir tarzda görünüme sahip olması Legacy olduğu anlamına gelmez. Bu çok yanlış bir yorumlama tarzı. Bilgisayarınızda UEFI bir BIOS var. Ve işletim sistemi de UEFI kurulu.

Bilgisayarınızda harici ekran kartı var ise, çalıştırdığınız bir oyun ve uygulamanın ekran kartından veya dahili ekran kartından çalıştırılıp çalıştırılmayacağını değiştirebilirsiniz. Onu da işletim sistemi içinden yapıyorsunuz, BIOS'la bir ilgisi yok durumun.

BIOS'un eski bir tarzda görünüme sahip olması Legacy olduğu anlamına gelmez. Bu çok yanlış bir yorumlama tarzı. Bilgisayarınızda UEFI bir BIOS var. Ve işletim sistemi de UEFI kurulu.

Bilgisayarınızda harici ekran kartı var ise, çalıştırdığınız bir oyun ve uygulamanın ekran kartından veya dahili ekran kartından çalıştırılıp çalıştırılmayacağını değiştirebilirsiniz. Onu da işletim sistemi içinden yapıyorsunuz, BIOS'la bir ilgisi yok durumun.
Benim demek istediğim tam olarak şu
Dahili ekran kartım sistemde takılı olan ram dan kullandığı için takılı olan ram 8 GB
kullanılabilir ram 6 GB
Aradaki 2 GB lik ram i dahili ekran kartını kapatarak kullanilabilir ram o kısmına dahil etmek istiyorum zira laptop ta oyun oynarken vs ram yetersizliği yaşıyorum

Eklerde göndermiş olduğum görsellerde legacy BIOS olduğu görülmekte sanırım.

Dahili ekran kartını kapatmak için bir yol var mı peki kapatamadim bir türlü.

Ekran kartınız NVIDIA ise:

Masaüstüne sağ tıklayıp NVIDIA Denetim Masası'na girin>açtıktan sonra sağ üst köşeden 3D ayarlarının yönetilmesine girin.>çıkan ekranda genel ayarlarda tercih edilen grafik işlemci var oraya tıklayıp "yüksek performanslı NVIDIA işlemcisini" seçin. Aynısını oradaki program ayarları içinde yapın.

Program ayarlarından istediğiniz yazılım için ayarlayabilirsiniz. Zaten genel ayarlardan ayarladığımız için program ayarları da aynı olacaktır. Ancak yine de performans yetersizliği yaşıyorsanız program ayarlarından istediğiniz yazılımı seçip "yüksek performanslı NVIDIA işlemcisini seçin"

Geri
Yukarı