Rehber Legend of Zelda BotW CEMU / Klavye & Mouse ayarları

Merhaba, The Legend of the Zelda Breath of the Wild için klavye & mouse rehberime hoşgeldiniz.

Herkes bilir ki emülatörden oyun oynamak zor iştir, her şeyi aşsanız bile elinizde mutlaka gamepad olması gerekir. Mi acaba? Daha önce de Demons Souls klavye ve mouse ile oynayıp ayarlamıştık.
Bu rehberimizde birçok arkadaşın işine yarayacak olan çözümü sunuyorum, olabildiğince rehberi sade yapmaya çalıştım.

1- Gerekli programlar ve araçları indirin​

Programİndirme linkiNe işe yarar
vJoystick VJoy bizim sanal gamepad oluşturmamıza olanak tanıyor ve kontrolcülerin üzerindeki tuşları klavye tuşlarıyla değiştirmemize olanak sağlar. Açık kaynaktır.
Mouse2Joystick Custom CEMU CEMU için geliştirilmiş açık kaynak bir klavye & mouse aracı
Klavye & mouse arayüzüzeldabotw_pcgui.zip (VirusTotal)
KAYNAK: KB/M UI [The Legend of Zelda: Breath of the Wild (WiiU)] [Mods]
Bu da oyundaki kontrolcü ikonlarını klavye tuşlarına dönüştüren dosyalar.

2- Öncelikle programları kuralım​

1- VJoyStick kurulumu​

Kurulumu basit sizi yönlendirecek zaten.
Windows arama yerine "Configure vJoy" yazın ve aşağıdakileri uygulayın.

AyarDeğer
Number of Buttons25 (Aslında 18 butona ihtiyacınız var ama bizimki sadece önlem)
POVs1
Enable vJoySeçili
Slider/DialSlider2Bu iki seçeneği kapatabilirsiniz, önemli değil

Her şey tamamsa Apply deyip çıkın, eğer sizden yeniden başlatmanızı isterse başlatın, önemli değil.

2- Mouse2Joystick aşaması​

1. Zip içinde controllerProfiles adında klasör göreceksiniz, içindekileri Cemu ana dizininde yer alan controllerProfiles içine yapıştırın.
  2. mouse2joystick_Custom_CEMU.exe ve SavedKeyLists.ini dosyalarını boş bir klasör oluşturarak içine atın.
  3. mouse2joystick_Custom_CEMU.exe dosyasının özellikler > uyumluluk pencerisinden yönetici olarak çalıştır seçeneğini işaretleyin, çok önemli!
3- Klavye & Mouse arayüzünü oyun içinde aktif edelim

Burada bizim ihtiyacımız olan EU dosyaları, çünkü US dosyaları başka bir versiyona ait. Siz de çok çok büyük ihtimalle EU versiyonunu indirdiğiniz için bu dosyaları kuracağız.

Not: 0005000e klasörü sizde farklı olabilir, diğer 2 klasöre de bakın eğer bu boşsa.
Ayrıca dosyaların yedeğini almayı unutmayın!

DosyaTaşınacağı yol
Font/Font_EU.sbfarcmlc01/usr/title/0005000e/101c9500/content/Font
Pack/Bootup.packmlc01/usr/title/0005000e/101c9500/content/Pack
Pack/Bootup_EUen.packmlc01/usr/title/0005000e/101c9500/content/Pack
System/Resource/ResourceSizeTable.product.srsizetable
Version.txt dosyasını kopyalamayın!
mlc01/usr/title/0005000e/101c9500/content/System/Resource

3- Mouse2Joystick programını açıp ayarları yapalım​

Buradaki her ayar tek tek çok önemli.

Programı açarsanız sağ altta kendini gizleyecektir, çift tıklayıp ayar menüsüne ulaşın.
AyarDeğer
General > Setup > Sensitivity30 (Ne kadar yükseltirseniz o kadar yavaşlar)
General > Setup > Non-Lenear Sensitivity.200 (1'in altında tutun)

1.png

Bunlar fare ayarları, yani aslında kendiniz ayarlayabilirsiniz. Benim optimal ayarlarım bunlar.

AyarDeğer
Mouse2Joystick > Axes > Invert X-AxisNo
Mouse2Joystick > Axes > Invert Y-AxisYes

2.png

Bunlar da fare yönleri, standart PC oyununu nasıl ilk açtığınızda ayardaysa bu da aynı ayarda. Standart ayarları ise baya ters.

AyarDeğer
Mouse2Joystick > Keys > Saved KeyList managerBotW seçin

Buradan da BotW için özel olarak ayarlanmış tuşları seçiyorsunuz.

AyarDeğer
Keyboard Movement > KeysBurada W tuşunu S, S tuşunu da W yapın. Aksi halde S ile ileri yürürsünüz. :D

Bundan sonra Save deyin, program kendini yine sağ alta gizleyecektir.

3- Cemu ayarları​

1. Öncelikle oyuna girin.
  2. Options > Input Settings menüsünü takiben, Profile seçeneğinden vJoyDevice_GamePad seçeneğini seçin ve Load butonuna basın.
  3. Eğer bunu yaptıktan sonra alttaki butonlar otomatik ayarlanmadıysa Profile menüsünden başka bir şey seçip load deyin, daha sonra tekrar vJoyDevice_GamePad seçin butonların başarılı bir şekilde aktif olduğunu göreceksiniz.
Eki Görüntüle 1586436

Daha sonra Save deyip pencereyi kapatın ve F1 tuşuna basarak kontrolcü moduna girin, artık oyun tuşları denetleyebilir. E tuşunu enter olarak düşünün ve menü WASD tuşlarıyla gezinin. Shift tuşu ile geri gelebilirsiniz ve Enter tuşu ile envanter menüsüne erişebilirsiniz, orada zaten tuş ayarlarını gösterir oyun size sonuçta arayüzü boşuna eklemedik. :)

Önemli not: Oyuna tekrar girdiğinizde tuşları denetlemezse Input Settings ayarındaki aşamaları tekrar uygulayın. En azından ben her girdiğimde bu tanıtmayı yapmam gerekti.

unknown_2022.11.27-18.21.jpgunknown_2022.11.27-18.21_1.jpg

Son düzenleme:
Hocam eskiden çok kullanılan bir forumda bayağı detaylı bir rehber var. Forumun adını vermeyeceğim çünkü yasak fakat bu forum bir teknoloji forumu ve eskilerin çok kullanmış olduğu bir forum. Turuncu renkleri ile bilinir.
Hocam bu oyunu PC'de oynama rehberi de var mı?
Arkadaş gayet iyi rehber yapmış, üzerine rehber yapmadım.

Peki. Kamerayı döndürürken gecikme hissediyor musunuz? Kontroller nasıl?
Açıkçası o kadar denemedim. Kontrolcüm var fakat rehber isteyenler oldu, onlara istinaden yaptım.

Yeni konular

Geri
Yukarı