Legion 5-15ARH şarjı çabuk bitiyor

SuicideMassacre

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar, öncelikle merhaba. Ürünü alalı yaklaşık 2 ay oluyor ve batarya süreleri ciddi anlamda düşük. Okuduğum bazı yerlerde 4 saat - 6 saat hatta daha uzun süreler görüyorum. Fakat bende ise fişten çektiğim anda 2,5 saat gösteriyor ve hızla eriyor. 10 dk gibi bir sürede %10-%12 gibi bir enerji kaybı oluyor. Ne yapacağımı bilemedim, garantiye mi yollasam ya da farklı yazılımsal çözümlere mi yönelsem? Tavsiyelerinizi bekliyorum, şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba. Pili %20 altına düşürmemeye çalışın. Güç tasarrufu modunu etkinleştirin ve mümkünse güç tüketen uygulamaları kapatın. Ofis/multimedya vs. işleri için dahili grafik kartının kullanıldığından emin olun. Arkaplan işlemlerini sınırlandırın. Pilde kullanımda oyun oynamayın.

Bu bahsettiklerim 10 dakikada %10 biten pile istediğiniz kadar etki etmeyebilir belki. Mümkünse üreticinin sistem yönetim yazılımı üzerinden veya varsa üreticinin farklı isimde yazılımından faydalanarak pil kalibrasyonu yapın. Kalibrasyon sonrası yine sorun devam ederse servise başvurun.

Fişten çekince performans modunda full parlaklıktaysa o şekilde hızlı biter ama %50 parlaklık ve verimlilik moduna geçiş olursa 4-6 saat gider. Tüm laptoplar bu şekildedir. Bendede var Legion 5 fişten çekinced de full parlaklıkta performansta kalıyor. Parlaklığı kıssan bile süre uzaması için yeterli.

Fişten çekince performans modunda full parlaklıktaysa o şekilde hızlı biter ama %50 parlaklık ve verimlilik moduna geçiş olursa 4-6 saat gider. Tüm laptoplar bu şekildedir. Bendede var Legion 5 fişten çekinced de full parlaklıkta performansta kalıyor. Parlaklığı kıssan bile süre uzaması için yeterli.
Hocam ilginiz için teşekkürler, konuyu açalı mesela 50 dakika olmuş konuyu açarken %88'di şuan %50'ye kadar düştü. Fazla hızlı eriyor gibi geldi bana, bunlar haricinde başka tavisyeniz var mı? Ya da garantiye yollamak için bir sebep mi sizce?

Hocam bende Alpha 17 var, performans modu seçili full parlaklık klavye full rgb açık yine o kadar hızlı bitmiyor. Full parlaklık tasarruf modunda klavye ışıklandırma kapalı 4.5 saat film izledim. Tamamen bitmedi film bittiği için şarja taktım. Sizde de buna benzer bir kullanım değeri olması lazım. Bahsettiğinize göre %100 olsa 131 dakikada biter. 2 saat 11 dakika pil süresi güç tasarrufu modu seçili iken multimedya vb. kullanımda normal değil bana göre. Oyun falan oynuyorsanız normal diğer türlü düşük biraz.

Hocam bende Alpha 17 var, performans modu seçili full parlaklık klavye full rgb açık yine o kadar hızlı bitmiyor. Full parlaklık tasarruf modunda klavye ışıklandırma kapalı 4.5 saat film izledim. Tamamen bitmedi film bittiği için şarja taktım. Sizde de buna benzer bir kullanım değeri olması lazım. Bahsettiğinize göre %100 olsa 131 dakikada biter. 2 saat 11 dakika pil süresi güç tasarrufu modu seçili iken multimedya vb. kullanımda normal değil bana göre. Oyun falan oynuyorsanız normal diğer türlü düşük biraz.
Oyun oynuyorum fakat yalnızca sarj modunda, bu da batteryinfo değerleri bir anormallik var gibi hissediyorum ama bilemedim.

Şuan bir sorun olduğuna eminim neredeyse, yazılımın tahmini çıkardığı süreler gerçekten çok kötü mW değerlerinden çıkarmam gereken sonuçları bilemiyorum ama bir sorun var gibi.

Dosya Ekleri

• ZuP.JPG
    ZuP.JPG
    60,4 KB · Görüntüleme: 49
  • Ekran Alıntısıs.JPG
    Ekran Alıntısıs.JPG
    17,1 KB · Görüntüleme: 48
Hocam ilginiz için teşekkürler, konuyu açalı mesela 50 dakika olmuş konuyu açarken %88'di şu an %50'ye kadar düştü. Fazla hızlı eriyor gibi geldi bana, bunlar haricinde başka tavisyeniz var mı? Ya da garantiye yollamak için bir sebep mi sizce?

Ben neredeyse hiç şarjsız kullanmıyorum masamda takılı halde duruyor bu sebeple kıyaslama yapamayacağım fakat 1-2 defa şarjsız kullandığım oldu bu kadar hızlı mı düştü hatırlamıyorum. Dediğim gibi şarjdan söktüğümde de performans modunda ful parlaklıkta kalıyor Laptop. İş laptopu olarak Lenovo Thinkpad T480S kullanıyorum bunlar zaten ince taşınabilir uzun pil ömrü ve sağlamlık amaçlıdır Legion 5lede aynı fiyat bir laptop. Bunda da pil eğer tam performans olursa çabuk bitiyor ki Legion performans odaklı bir laptop ve güç tüketimi fazla. Enerji tasarrufu modunda denersen yine çabuk biterse garantiye gönderebilirsin.

Hocam performans modunda normal ancak güç tasarrufu modu için düşük. Legion kullanan arkadaşlar forumda çok daha yüksek süreler pilde kullanım yaptıklarını belirtti bir çok kez. 65 Whr bataryaya sahip cihazımda bahsettiğiniz sürelerin en az iki katını alıyorum. Pil kalibrasyonu yapın, durum devam ederse yetkili servisle telefonda görüşün. Çözülmezse ürünü gönderin hocam. 7 yıllık HP laptopta fanlar sürekli %100 çalışıyor, bahsettiğiniz süreleri alıyorum.

Geri
Yukarı