Lehim sökerken devre kartının zarar görme olasılığı

Makaleler
3
Yer
Mersin
Kullanmadığım bir RGB kontrol kartı var ve RGB kablo yapmak için pin slotlarından birini almam gerekiyor. TV tamircisine verip bu kart üzerindeki pin slotunu söktürecek olsam kartın zarar görme olasılığı var mıdır? Sonuçta bu adamlar TV, kumanda tamiri vs yapıyorlar; lehim sökme/atma basit iştir onlar için ama yine de kartın zarar görme gibi bir durumu var mıdır?

IMG_20201116_143049.jpg

O konnektörü kullanmadan da olmuyor mu? Mesela kabloları sıkıştırarak falan. Sadece bir konnektör için mantıklı değil. Üstelik, konnektörün zarar görme ihtimali, PCB'den daha fazla.
Şimdi lehim nasıl sökülür bilmiyorum da konnektörün kartta olan kısmı açığa çıkmayacak mı bu durumda? Yani konnektörü çektiği gibi lehimle beraber mi çıkacak?

Bu şekil çıkmaz mı yani? Kullanacağım kabloyu tekrar lehim attırmam gerekiyor bu kısımlara çünkü.
images (23).jpeg

Gösterdiğiniz şekilde çıkar ve o terminallerin orada boş pinler olur; lehim yapılabilecek delikler. Ancak buralara kablo lehimletmek istiyorsanız şekildeki konnektörün (resimde çok iyi göremesem de) içindeki pinlere kabloyu lehimlemek daha kolay olur. Ayrıca bu kartın altında da bu terminallerin lehimleri vardır direkt olarak oraya da lehimlenebilir kablolar. Ama illa çıkarılsın kutum var sığmıyor gibi dertleriniz varsa gayet kolay bir işlem, lehimden - havyadan anlayan herkes yapabilir. Elektrik elektronik mühendisiyim. Bu kadar basit bir iş için kartı yakmak çok kolay değil.
Önceki mesajınızı tam anlamadım; kart değil konnektör önemliyse sizin için, konnektörün alt kısmı eriyerek bir miktar deforme olur. Ayrıca becerikli biri değilse terminallerin bazılarının konnektörden ayrılma ihtimalleri de var. Sizin için önemli olan kısım konnektörse dremel ile kartı kesip konnektörü çıkartarak altına kabloları lehimlemek daha kesin bir çözüm olabilir.

Gösterdiğiniz şekilde çıkar ve o terminallerin orada boş pinler olur; lehim yapılabilecek delikler. Ancak buralara kablo lehimletmek istiyorsanız şekildeki konnektörün (resimde çok iyi göremesem de) içindeki pinlere kabloyu lehimlemek daha kolay olur. Ayrıca bu kartın altında da bu terminallerin lehimleri vardır direkt olarak oraya da lehimlenebilir kablolar. Ama illa çıkarılsın kutum var sığmıyor gibi dertleriniz varsa gayet kolay bir işlem, lehimden - havyadan anlayan herkes yapabilir. Elektrik elektronik mühendisiyim. Bu kadar basit bir iş için kartı yakmak çok kolay değil.
Önceki mesajınızı tam anlamadım; kart değil konnektör önemliyse sizin için, konnektörün alt kısmı eriyerek bir miktar deforme olur. Ayrıca becerikli biri değilse terminallerin bazılarının konnektörden ayrılma ihtimalleri de var. Sizin için önemli olan kısım konnektörse dremel ile kartı kesip konnektörü çıkartarak altına kabloları lehimlemek daha kesin bir çözüm olabilir.
Bu konnektörü anakarta takılan RGB kablo ucuna bağlayacağım. RGB fanı da bu konnektöre takacağım. Normalde de RGB fan bu soketlere takılıyor; anakarta uymadığından böyle bir ara kablo yapmam lazım. Yani fanı anakarta takmış olacağım. Kontrol kartını kullanmıyorum; kısa devre yüzünden bazı renkleri çalıştırmıyor. Tek arızası bu. Yapmak istediğim işlemde konnektör daha ağır basıyor ama karta zarar gelirse de üzülmem diyemem. Kabloyu direkt karta lehimletmek uygun olmaz sanırım. Kasanın diğer kısmı çok kalabalık oldu kablo konusunda. Kart da yer kaplayacağından konnektörün çıkartılıp kullanılması daha uygun benim için.

Geri
Yukarı