Lenovo 80SM009WTX IdeaPad 310-15ISK RAM Yükseltme

Kerem Alkan

Centipat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Elektrik/Elektronik - Çağrı Merkezi
Merhaba Arkadaşlar,

Ben yaklaşık 3 yıldır kullanmış olduğum bilgisayarım için RAM yükseltmesi yapmak istiyorum. Bunun yanında birkaç tane sorun olacaktı. Donanım bilgisi ile alakalı gerekli fotoğrafları da yükleyeceğim. Öncelikle bilgisayarın özelliklerini şöyle listeleyeyim:

Model: Lenovo 80SM009WTX
Anakart:
CPU-Z Programı ile: Toronto 5A2 [SDK0J40679 WIN]
AIDA64 Programı ile: Lenovo IdeaPad 310-15ISK - Olarak gözüküyor.
Pil Gücü: 30Wh
RAM: 4GB - 2133MHz - DDR4 - Channel: Single - CL: 15 (Anakarta Entegre)
CPU: İntel Core i5-6200U
GPU: Nvidia GeForce 920MX
HDD: 1TB - Kullanıyordum fakat bozulunca 500GB Taktırmak zorunda kaldım. Hızı 5400RPM Olarak gözüküyor.

Pil gücünü yazmamın sebebi herhangi bir RAM takviyesi yaparsam güç problemi yaşar mıyım onu öğrenmek istiyorum.
Fotoğraflar
Mainboard.png
Memory.png

SPD.png

Ek olarak belirteyim; SPD Kısmı benim bilgisayarımda ki RAM Anakart Entegre olduğu için olarak maalesef ki gözükmüyor.
Lenovo Forumlarında cihazın maximum RAM desteği 12GB olduğu hakkında yazılar okudum. RAM Entegre olarak üretmeleri bu açıdan biraz kötü olmuş kasıtlı gibi hissettim. Ben bilgisayarımdan memnunum 3 sene boyunca çok iyi ve temiz bir şekilde kullandım. Bilinçli kullandığım için en ufak bir kasma yok, artık dosyalar yok fakat oyun performansı açısından RAM yetersiz kalıyor. İstediğim her şeyi yapamıyorum bu durum beni çok rahatsız ediyor. Maddi durumumuz iyi olmadığı için elimdekini en iyi şekilde kullanmaya çalıştım. RAM takviyesi beni birkaç sene daha götürür. Ancak Laptop RAM'leri uygun fiyatlarda olduğu için bu konuda problem yaşamayacağımı düşünüyorum. Asıl sorum şu ki;

4GB Entegre RAM sahip olan bu cihaza ben 8GB DDR4 2133 RAM takarsam 12GB olacak ama bunun çift olmadığı için performans kaybına yol açacağını söylüyorlar. 4+4 yaparsam da 8GB ediyor aslında bunu son sınırına kadar yani 12GB yapmayı çok isterdim ama az olsun öz olsun hesabı sizlere danışmak istedim. Maksadım cihazımı daha verimli kullanabilmek. CPU-Z'de Memory menüsünde Channel kısmında "Single" olarak bir ibare mevcut, alacağım RAM türünün nasıl olması gerektiği konusunda bana yardımcı olabilir misiniz? Eğer mümkünse 12GB, kötü olur derseniz 4+4=8GB, iki türlü de Single/Dual Channel fark eder mi?

Şimdiden Teşekkür ederim.
Arkadaşlar bir tane RAM sipariş ettim. HiLevel Sodimm RAM - 4GB 2400MHz Bilgisayarıma taktım ve şu an Dual Channel olarak çalışıyor toplam RAM 8GB oldu. Hiç bir problem yok, bilgisayarı benzer özelliklere sahip arkadaşlar da aynı şekilde yapabilirler. Teknik özellikleri aynı olsun, RAM entegre ise istediğiniz markayı alabilirsiniz.
2019-09-05.png
2019-09-05 (1).png

Son düzenleme:
Merhaba, bende LENOVO ideapad 310 15 ıkb kullanıcısıyım. Ram boyutum 4gb 2133mhz ram var ve ben bunu yükseltmek istiyorum. 2133 mhz ramlar çok pahalı. Üretimden kalktığı için zor bulunuyor. Bunun yerine senin yaptığın gibi 2400 mhz alsam sorun yaşar mıyım? Sende sorun oldu mu bu konuda?

Merhaba, bende de aynı laptop var özellikleri birebir aynı. Bende bilgisayarıma yeni bir RAM alıp takmak istiyorum sana sorum şu aldığın 4 GB'lik RAM'den memnun musun? Nasıl farklar oluşturdu? Bilgilendirirsen sevinirim.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı