Lenovo 82B500FUTX Legion 5 4600H vs. Lenovo Legion 5 15IMH05 i7 10750H

fenderjazzmaster

Centipat
Daha fazla  
Merhaba, yakın zaman da laptop almaya karar verdim ve Lenovo Legion 5 modelinde karar kıldım, ama bu sefer de Intel mi AMD mi diye arada kaldım. İşte seçenekler:

intel modeli ve amd modeli.

Pek oyun oynamak için kullanmayacağım. Mühendislik okuyorum ve orcad, AutoCAD gibi mühendislik programları kullanıyorum. Ayrıca çeşitli yazılım dilleri(C, C++, C#, pyhton gibi) öğreniyorum. Ve hobi olarak da oyun geliştirmeyle ilgileniyorum. Bu saydıklarımın hepsinde amatörüm.

Bilgisayardan beklentim kesinlikle ısınmaması. Çok ağır şeyler için kullanmayacağım için gereksiz fan sesi de istemem. Intel modelinin GHz hızı daha geniş: 2, 4-5, 0 arası. AMD ise 3-4 arası. AMD'de neden Max GHz 4 onu anlamadım, yanlış yazmış olabilirler mi? Ayrca Intel modelinde 6 GB ekran kartı var ve ağır şeyler yapmayacağım için çok da önemli değil. Ayrıca AMD'de uyumluluk sorunları yaşar mıyım?

Yani kısaca hangisi daha az ısınır ve uyumluluk problemleri çıkarmaz?

Hocam cihazlar gereksiz pahalı bu ürüne bakın bence.

Sizin için çoklu çekirdrk gerekiyor. Bunun için AMD işlemci daha iyi olacaktır haliyle. Size 4.nesil AMD işlemcili MSI önereceğim. Soğutma konusunda ise gayet iyi ve cooler Boost teknolojisi var. Kasa ise net hava alabilecek şekildedir. Malzeme kalitesi de çok iyi MSI sonuçta. Bunca avantajın yanında 17.3 inç olması ürünü net alınabilir yapıyor. İşlemci de 8 Core 16 thread çoklu çekirdek canavarı. RX5500M'de 1660 Ti'jn biraz altında ama kesinlikle üzmez. Fanı ise MSI'ın Dragon Center isimli yazılımından ayarlayabiliyorsunuz. Fiyatı da dün 1000₺ düştü. Kaçırmayın derim.

RX5500M ile RTX 2060 arasında güzel bir fark var bir de soğutma olarak ne kadar AMD 7nm olsa da STRIX'in tasarımı iyi soğutması ortlamanın çok üstünde.

RX5500M ile RTX 2060 arasında güzel bir fark var bir de soğutma olarak ne kadar AMD 7nm olsa da STRIX'in tasarımı iyi soğutması ortlamanın çok üstünde.

Hocam fanboyluk biraz kafa mı yaptı? Verdiğiniz Laptop'la önderdiğim laptop arasında 3300₺ fark var bana RTX2060 RX5500M'den yüksektir diyorsunuz 😳

Hocam fanboyluk biraz kafa mı yaptı? Verdiğiniz Laptop'la önderdiğim laptop arasında 3300₺ fark var bana RTX2060 RX5500M'den yüksektir diyorsunuz 😳

Kelimlerinize dikkat edin karşınızda arkadaşınız yok. Arkadaş 13.5klık cihaz attığına göre o bütçelere çıkabiliyor zaten STRIX bravo serisinden çok üstün kendini 4 sene götürücek cihaz istiyorsa STRIX olanı alması daha mantıklı malzeme kalitesi olarak da çok üstün bence sen MSI ya da AMD fanboyu olmuşsun farkı anlamamak işten bile değil. Dediğim gibi AMD 7nm olabilir ama STRIX'ler zaten yeterince soğuk çalışıyor. Attığınız model 68-70 arası dolanıyor benim attığım 78-80 o da GPU sıcaklıkları işlemci sıcaklıkları 4-5 derece var. RX5500M GTX 1660 Ti'da geçemiyor yani sıcaklık farkı güç farkı ile orantılı.

Kelimlerinize dikkat edin karşınızda arkadaşınız yok. Arkadaş 13.5klık cihaz attığına göre o bütçelere çıkabiliyor zaten STRIX bravo serisinden çok üstün kendini 4 sene götürücek cihaz istiyorsa STRIX olanı alması daha mantıklı malzeme kalitesi olarak da çok üstün bence sen MSI ya da AMD fanboyu olmuşsun farkı anlamamak işten bile değil. Dediğim gibi AMD 7nm olabilir ama STRIX'ler zaten yeterince soğuk çalışıyor. Attığınız model 68-70 arası dolanıyor benim attığım 78-80 o da GPU sıcaklıkları işlemci sıcaklıkları 4-5 derece var. RX5500M GTX 1660 Ti'da geçemiyor yani sıcaklık farkı güç farkı ile orantılı.

Arkadaşınız yok deyip @fenderjazzmaster'a arkadaş demek. Hocam bu vakit hiç güleceğim yoktu🤣🤣.Adam'a çoklu çekirdek performansı gerekiyor siz gidip çoklu çekirdekte yanına bile yaklaşamayan işlemci veriyorsunuz. Önerdiğiniz laptop sadece oyun için amaçlanmıştır. Kardeşim üstte adam bellek bile benim için önemli değil diyor siz hâla RTX 2060'tasınız. ASUS'un ilk defa bu kadar büyük fanboyuna denk geliyorum🤣🤣.Alın önerdiğiniz laptoptaki işlemcinizin multicore testlerine bakalım neler oluyor?

Umarım artık anlamışsınızdır amacının oyun değil de mühendislik olduğunu.

Dosya Ekleri

• 20201209_163402.jpg
    20201209_163402.jpg
    101,1 KB · Görüntüleme: 30
Hocam cihazlar gereksiz pahalı bu ürüne bakın bence.
Dostum Lenovoyla nerdeyse aynılar, sadece ekran kartı değişik? Bir de 10 bin tl nin üzerine zar zor çıkıyorum ve sizin gösterdiğiniz çok pahallı. Ne kadar gereksiz bir detay olsa da söylemeliyim, rengi ve tasarımı berbat. Yine de teşekkür ederim.
Sizin için çoklu çekirdrk gerekiyor. Bunun için AMD işlemci daha iyi olacaktır haliyle. Size 4.nesil AMD işlemcili MSI önereceğim. Soğutma konusunda ise gayet iyi ve cooler Boost teknolojisi var. Kasa ise net hava alabilecek şekildedir. Malzeme kalitesi de çok iyi MSI sonuçta. Bunca avantajın yanında 17.3 inç olması ürünü net alınabilir yapıyor. İşlemci de 8 Core 16 thread çoklu çekirdek canavarı. RX5500M'de 1660 Ti'jn biraz altında ama kesinlikle üzmez. Fanı ise MSI'ın Dragon Center isimli yazılımından ayarlayabiliyorsunuz. Fiyatı da dün 1000₺ düştü. Kaçırmayın derim.

Dostum 17 inç ekran çok büyük, bana sıkıntı çıkarır çünkü masam küçük. Büyük ekran her zaman daha iyidir ve buna ihtiyacım olursa ileride bir monitör alabilirim. Bu yüzden msi bravo 15 modeline baktım, aslında fena değil. Cpu konusunda söylediklerinde haklısın ama yanlış hatırlamıyorsam nvidia ekran kartları daha serin çalışıyorlar. Tasarıma ne kadar az odaklanmak istesem de o kırmızı klavyeler ne öyle ya? Bir de msi bravo 15 çok fena parmak izi tutuyormuş.

Dostum Lenovo'yla neredeyse aynılar, sadece ekran kartı değişik? Bir de 10 bin TL'nin üzerine zar zor çıkıyorum ve sizin gösterdiğiniz çok pahalı. Ne kadar gereksiz bir detay olsa da söylemeliyim, rengi ve tasarımı berbat. Yine de teşekkür ederim.

Dostum 17 inç ekran çok büyük, bana sıkıntı çıkarır çünkü masam küçük. Büyük ekran her zaman daha iyidir ve buna ihtiyacım olursa ileride bir monitör alabilirim. Bu yüzden MSI bravo 15 modeline baktım, aslında fena değil. CPU konusunda söylediklerinde haklısın ama yanlış hatırlamıyorsam NVIDIA ekran kartları daha serin çalışıyorlar. Tasarıma ne kadar az odaklanmak istesem de o kırmızı klavyeler ne öyle ya? Bir de MSI bravo 15 çok fena parmak izi tutuyormuş.

Hocam fanlar markadan markaya değişir. Bravo 15 modelinde 8 GB RAM mevcut. Yer konusuna gelecekse altı üstü 1.7 inç fark var hocam. Parmak izi sizi hassaslığınıza kalmış. Hem de fiyatı uygun. RAM takabilirim derseniz bravo 15 tam size göre. RAM taktığınızda garanti dışı oluyor mu onu da bir araştırın derim.

Oyunla hiç işiniz olmayacağı bilsem Gaming laptop önermezdim. HUAWEI MateBook 14 - Gri - 8+256GB bu cihaza bakabilirsiniz fiyatı uygun neredeyse yarı yarıya daha estetik ve hafif.

Kalbinizi kırdıysam özür dilerim. Konuda amaçlar içinde oyun oynamak yer almıyor. Oyun oynasa bile Ryzen 7 4800H ile i7 10750H arasında Single Core'da çok az fark var.

Yeni konular

Geri
Yukarı