Lenovo B51-35 Kullanılabilir RAM Sorunu

Herkese merhaba ve kolay gelsin. Lenovo B51-35 80LH APU laptopum var. 4 GB RAM'e sahip olmama rağmen 3.46 GB kullanılabilir olarak gösteriyor. Bir sürü çözüm denedim. RAM slotu değiştirdim. Advanced BIOS settings'e girmeyi denedim ama laptop olduğu için giremedim. Windows'um orijinal iken bir sorun yoktu. Format atmayı bilmediğim zamanlar bilgisayarcıya gönderip format attırdım adam Windows 7 32 bit atmış. O zamanda bir sorun yoktu ama ben WİN7 64 bit kurdum sorun yine devam etti. Sonra Windows 8 64 bit attım ama yine aynı sorun devam ediyor. BIOS'ta bir alakalı olarak bir tek AMD SVM Technology ayarını devre dışı bıraktım ama bir işe yaramadı. 2 Slot var ve yakın zamanda 4 GB boyutunda başka bir RAM eklemeyi düşünüyorum. Bu sefer kaç GB eksiltir ramden bilmiyorum o yüzden 180 lira boşa vermek istemiyorum. Aslında oynadığım oyunlar açılsa bir sorunum yok ama düzeltmek istiyorum. Hem arkadaşla konuşup hem oyun oynadığımda sistem otomatik olarak oyunu kapatıyor.
367145

Son düzenleme:
Eksik olan kısım ayrılmış bellek olarak sisteminiz onboard ekran kartı Radeon R5 için ayırmış. Bios ayarlarından onboard ekran kartına ayrılan belleği ayarlama kısmı kapalıysa yapılabilecek birşey yok. Ram ekleyebilirsiniz sıkıntı olmaz. Başlat Çalıştırdan MsConfig diyerek Sistem yapılandırma ekranının açın orda önyükleme kısmında gelişmiş seçenekleri tıklayın.Orda sağ üst köşede Bellek Üst Sınır seçeneğinde tik varsa onu kaldırın. Sistemi yeniden başlatın.

Eksik olan kısım ayrılmış bellek olarak sisteminiz onboard ekran kartı Radeon R5 için ayırmış. Bios ayarlarından onboard ekran kartına ayrılan belleği ayarlama kısmı kapalıysa yapılabilecek birşey yok. Ram ekleyebilirsiniz sıkıntı olmaz. Başlat Çalıştırdan MsConfig diyerek Sistem yapılandırma ekranının açın orda önyükleme kısmında gelişmiş seçenekleri tıklayın.Orda sağ üst köşede Bellek Üst Sınır seçeneğinde tik varsa onu kaldırın. Sistemi yeniden başlatın.
Bellek üst sınırını kaldırdım işe yaramadı. Peki 4 GB ilave yapsam ne kadar kullanır RAM'den. Ayrıca onboard ekran kartına ayrılan belleği düzenlemek için bahsettiğiniz ayarı aktif edebilme gibi bir durum yok mu? Öyle bir ayar görünmüyor.

Bios ayarlarınız buna izin vermiyorsa birşey yapamassınız.Laptoplarda genel olarak bu ayar kapalı oluyor. 4 GB eklediğinizde yine aynı ayrılmış belleği kullanır sıkıntı olmaz.

Son düzenleyen: Moderatör:
Malesef işe yaramaz. Çünkü harici ekran kartını kullanmadığı zamanlarda sistem onboard ekran kartını kullanır. O yüzdende görüntüleriniz bozulur.
Az önce laptopu karıştırırken BIOS sürümünün eski olduğunu gördüm. Lenovonun sitesine girip güncellemeyi indirdim ama tam kurarken bu BIOS sürümü Lenovo B41-35 için diyor benimki B51-35 ama yine de benim indirmem için önüne sunuyor sizce kurmalı mıyım? BIOS backflash denilen özellik var ters giden bir şey olursa geri alabilirim ama eğer hiç olmayacak bir şey ise yüklemeyeyim.

Az önce laptopu karıştırırken BIOS sürümünün eski olduğunu gördüm. Lenovonun sitesine girip güncellemeyi indirdim ama tam kurarken bu BIOS sürümü Lenovo B41-35 için diyor (benimki B51-35) ama yine de benim indirmem için önüne sunuyor sizce kurmalı mıyım? Not: BIOS backflash denilen özellik var ters giden bir şey olursa geri alabilirim ama eğer hiç olmayacak bir şey ise yüklemeyeyim.
O kısma tam birşey diyemeyeceğim uygun BIOS sürümünü Lenovo'ya mail atarak isteyebilirsiniz. Yanlış BIOS yüklemesi ciddi sıkıntılara sebep olabilir.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı