Çözüldü Lenovo B590 30 dakika sonra kapanma sorunu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

salihhalli

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. Sorunum şu : Laptop bir anda kapanıyor. Ne bir hata ne başka birşey. Masaüstünde beklerken bile kapanıyor. Sorun ısınma değil. 4 tane oyun açıyorum üst üste ısınsın kapansın diye ancak 30 dk dolmadan kapanmıyor. Masaüstünde beklesem bile 30 dk olunca kapanıyor. Neden 30 dakika? Neden 5 dk yada 2 saat değil de 30 dk geçince kapanıyor. Bir çok kez teknopatın videolarının altına yorum attım belki görürler diye ancak hiçbir yanıt alamadım. En son yine temizlettim laptobu dün ve macun yenilediğini söylediler. 35 TL masraf çıkardılar. Şimdi de diyorlar ki fanın soğutma boruları iletkenliğini yitirmiş bu yüzden kapanıyor. Sizce bu doğru mu? Soğutmuyormuş işlemciyi. Madem soğutmuyor. Yük üzerinde iken neden 1 dakika içinde kapanmıyor, ya da hiç yük yokken kapanmıyor? Ne olur yardım edin, başvurmadığım mercii, sormadım kişi kalmadı.

10'a yakın bilgisayarcıya gösterdim ve hiçbiri çözüm bulamadan bana bir sürü masraf çıkardılar. Son gittiğim yerdeki kişinin dediği gibi ısı borularını değiştirmeli miyim? 130 TL tutar dedi internette baktım satışı yok. Ne kadar eder bu fan borularıyla beraber? Komple fan değişir dedi çünkü. 130 TL tutar mı fan?

Not: bilgisayar sıcaklığı normal. Hava 35-40 derece olduğu için PC sıcaklığı da 50 falan oluyor açınca bir sıkıntı yok yani. Zaten dün temizlettim. Kendim açıp baktım yine bir sorun görünmüyor. Ancak laptop açınca direk fan çıkartılmıyor biraz sıkıntılı bir arka kapak yapmışlar. Tüm tuşları sökmek gerekiyor.

Model : Lenovo B590. HDD falan değişmedi herşeyi orjinal. Alalı 2 yıl oldu.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Merhaba Recep Bey,
Bilgisayarı tamire verdim ve chipset arızalı olduğu tespit edilip 200 TL masraf oldu ve şuan pc kapanmıyor. İlginiz ve alakanız için teşekkür eder iyi akşamlar dilerim. Konu kapanabilir.
Sistem teknik özellikleri :
  • İntel Core i5 3210M CPU 2.50 Ghz turbo ile 3.20 olabiliyor.
  • Nvidia 610M 1GB ekran kartı ve ayrıca İntel Graphic 4000 1GB var. (2 ekran kartı var.)
  • 64Bit işletim Sistemi
  • 4GB ram.

Fanı çalışıyor. Daha yeni macun yenilettim temizlikleri oldu. Isı borularında sıkıntı görünmüyor. Vidaları en dipte değil sanırım işlemciyi çok sıkmaması için biraz havada bırakmışlar. Laptop içi tam olarak açılmıyor. Yani tüm parçaları sökmeniz gerekiyor. Tuş takımını dahi söktüm ancak yine de birkaç şey ile ( etiketli kablo tarzı tuhaf birşeyler) tutturulmuş ve kasa tamamen havaya kaldıramadım. (onları koparmak istemedim açıkçası)

Sorun zaten dediğim gibi ısınma değil. Makine gerçekten çok sağlam bir makine. Nasıl söylesem GTA 4 ve Counter Strike : GO 'yu aynı anda açıp internette de gezebiliyorsunuz ve takılma olmuyor ısınma sorunu olsa o şekilde de kapanması gerekiyor. Ancak sistem ısınmadan değil. 30 dakika dolunca kapanıyor. İnsan gerçekten hayret ediyor neden 30 dakika yani.

Merhaba Recep Bey,
Bilgisayarı tamire verdim ve chipset arızalı olduğu tespit edilip 200 TL masraf oldu ve şuan pc kapanmıyor. İlginiz ve alakanız için teşekkür eder iyi akşamlar dilerim. Konu kapanabilir.

Çözüm
Efendim cihazı Lenovo teknik servise göndermedim. Bir sürü afra tafra yaptılar garanti belgesi falan filan bende onları kaybettiğim için hiç uğraşmadım. Bilgisayarcıda yaptırdım. 280 TL tuttu ama 200 liraya anlaştık.

Dostun aynı sorun bende de var. Tam 30 dakikada bir elektrik gitmiş gibi bilgisayar kapanıyor. Çözüm bulabildin mi?

Aynı problem bende de var ASUS laptopun tam 30 dkda elektrik gitti gibi kesiliyor tam 30 dakika. Ne yapabilirim kaç tane bilgisayarcı ya gotursemde yapamadilar.

Lenono B590 üzerinde Celeron işlemci vardır siz bunu i3 ya da i5 gibi i serisi bir işlemci taktıysanız 30 dakika içerisinde kapanacaktır. Bunun anakart üzerindeki Güney ve kuzey entegreleri ile bağlıdır anakartınızdaki güney entegresini değiştirmediğiniz sürece bunun düzelmesinin imkanı yoktur. BIOS yazmak çözüm getirmez.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı