10 yıllık ASUS X54C tecrübemden sonra artık yetmiyordu böylece 2020 Ağustos ayında stoklarda çokça görülen bu bilgisayarı kendim için aldım ve ben Türkçe kaynak bulamamıştım alırken. Belki işinize yarar diye düşünerek gözlemlerimi yazacağim. Aldığım link bu: LENOVO E595 AMD Ryzen 7 3700U 8GB 512GB SSD Freedos 15.6" FHD Taşınabilir Bilgisayar 20NF001QT | Trendyol. Ben 5224 TL'ye aldım. Başka sitelerde 5700 civarı fiyatları vardı. 5 dk ile 5375 liraya 16 RAM olanı vardı, alamadım, nasip değilmiş. Kartı alıp geldim; F5 yaptım, bitmişti. Neyse cihaza gelirsek…

*Sentetik testler yapmadım oncelikle skorlar falan paylaşmayacağım maalesef. Çünkü çok ekstrem olmadıkça normal kullanıcıların o sınırlara çıktığı nadirdir. Cihazı yormaya gerek görmedim.*

İlk kurulumda Technopat'ın hazırladığı rehberi kullanarak USB hazırladım ama Boot BIOS vs. hiç gerkemedi flashı taktığım gibi calıstı hemen Win kurdu. Bu gayet güzel bir ozellik olmuş. Kutuyu açıp Windows masaüstüne gelmem 30 dk sürmedi. Driver olarak da kendi programı var. Lenovo vantage diye indiriyorsunuz Microsoft Store'den direk yapıyor her işi. Benim tek yaptığım Ryzen 3700'unun driverini siteden indirme (Bunun için Acer Nitro 5'e Windows kuruyoruz rehberini kullandım.) kısaca 1.30 saat içinde PC gayet hızlı şekilde kendine geldi.

Şimdi parça parça incelemek istiyorum size…

Kasa: Metal duruşu cok kalite uyandıran dokundukça da bu konuda yanılmadığımızı gösteren bir sağlıkta. Bildiğim kadarıyla masadan yere düşme durumunda sağlamlık garantisi var.

Ekran: Öncelikle cihazın ekranı IPS evet kaliteli ama mi 5 kullanıyorum. Onun ekranı da IPS ve soğuk kontrastta kullanıyorum. O renklere alıştıştan sonra ilk ayarlarıyla bayaa sarımsı geldi bana. Sonra Radeon Software ve Windows gelişmiş ayarlar üzerinden 1 saatlik hassas ayarla renkleri biraz daha iyileştirdim. ( Bakın X kişisine göre çok güzel gelebilir renkler ama ben görüntü içinde soğuk ( maviye yakın ) seviyorum o yüzden böyle bir görüşüm var. )

Klavye / touchpad: Muazzam tek kelimeyle muazzam ya o kadar güzel hissi varki ikisinde. Normalde hayatta alışamam yeni klavyye bu yüzden internet kafeye bile gitmem oyun oynamak için ama bunun klavyesini yıllardır kullanıyor gibiydim.

Batarya: Oyun oynarsanız performans modunda 2+ saat gidiyor ama bu LoL'de 4 saat GTA 5'te 1.30 saatte olabilir, kesin değil. Genel olarak hızlı doluyor batarya (dakikada %1) Type-C ile calısıyor cihaz, 65W 20V 3.25'a cıkış gücü var. Ama diğer Watt değerlerini destekliyor adaptörü mesela mi 5 cihazımı da bu adaptörle sarj edebiliyorum 5V2A olarak gibi gibi... Bir de sarj sınırlama var mesela ben çok sarjda kullanıyorum o yüzden Max 85'e sınırladım fazlasını sarj etmiyorum. Batarya sağlığı için sarj 50 altına düşmedikce sarj başlamıyor güzel ozelllik ben sevdim. Normal kullanımda pil tasarrufu ile 5+ saat rahat çıkarır 45KW bataryası var.

Portlar: 3 adet USB, biri 3.1 her an aktif geçiyor. Kapalıyken de cihaz teli takıp sarj ediyor 5V3A olması lazımdı Max cıkıs gücü. Biri normal 3.1 diğeri 2.0. ayrıca Micro SD okuyucu var. Ehternet girişi, HDMI, tyce C girişlerine sahip.

SSD: 1 GB ISO dosyasını 1 saniyeden kısa sürede kopyaladı. Dediğim gibi sentetik test yapmadım net sayılar veremem ama içindeki SSD Samsung MZALQ512HALU-000L1 bu model kodu.

RAM içinde sitede 2400 MHz yazmasına rağmen 2666 MHz CL 17 Samsung RAM vardı. Model kodu Samsung M471A1K43DB1-CTD. Yeni RAM ekleyince bu da kendini 2400'e çekti calısıyorlar kardeş kardeş :)

CPU (APU performansı ): Şimdi oncelikle ben cihazı 8 GB aldım. Ve sonra 16 yaptım. Teker teker anlatayım… Ryzen'de Dual Channel etkisini bildiğim için gelir gelmez RAM sipariş ettim. (Kingston KVR24S17S8/8 8 GB DDR4 2400 MHz CL17 Ram Fiyatları ve Özellikleri ) geldi ve YouTube'da 3dklık videosunu izleyerek bende 10 dk içinde hallettim ( işi bilen için 2 dk sürmez de ilk kez açtığım için kasayı pinleri kırmaktan çekindim yavaşça yaptım ). Direk uyum sağladılar. Bu konuda destekleri iiçin @helvaci abime çok teşekkür ediyorum.

RAM 8 GB iken: ETS 2 düşük ayar ( %100 olcekleme ) 24 27 FPS alıyordum sınırda yani.
CS:GO en düşükte 45 FPS.
LoL Ultra 70 FPS.
Valorant 55-65.
GTA 5 ( 1080P akıcı performans alamdım en en düşük ypaınca oynaıyordu da o zamanda grafikler bayaaa yok oluyordu o zaman 25 30 FPS aldım. Başta dediğim ayarlarda ise Benchmark'ta 13FPS'de kalmıştı. 1366*768'de orta ayarda oynandı rahat şekilde 25+ ( ama kesinlikle 40 olmaz ) FPS diye tahmin ediyorum olçum yapmamıştım )

RAM 16 yapınca: Dediğim gibi cuk diye çalıştılar.
ETS 2 ( %150 olcekleme, yüksek ayarlar ) 45 FPS.
CS:GO 70 FPS.
LoL 120 FPS.
Valorant 90+
GTA 5( yüksek ayar 1080P ) oynanış gayet akıcıydı Benchmark'ta ise 35 50 arası gidip geliyordu sahneye göre.

Kısaca 16 RAM yapmadan kullanmak pek akıl karı değil 5500 TL'ye 16 RAM IPS ekran 512 SSD Ryzen 7 sahibi oldum. Kasa almadım çünkü üniye gideceğim yanımda götereceğim.

Not: İlk kez inceleme yazısı yazdım hatalarım olursa affola. Sorularınız için açığım. İyi günler teşekkür ederim buraya kadar okuduğunuz için.
Puan verecek olsaydım
Ekran: 6/10
Kasa: 8/10
F/P oranı: 10/10
Batarya: 8/10

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı