İnceleme Lenovo G24-20 23.8 monitör

Herkese merhaba.

İlk olarak monitörün teknik bilgilerini bırakayım buraya; 23.8 inç boyutunda, FHD IPS panel, 1 adet 1.4 DisplayPort, 2 adet HDMI 2.0 girişi mevcut, 8 bit (6bit + frc denen sistem), 350 cd/m² parlaklık oranı, 1ms (MPRT) tepkime süresi.

27/12/2022 tarihinde bahse konu monitörü aldım, ayın 30/12/2022 günü teslim aldım. Öncesinde yaptığım araştırmalarda birkaç video hariç herhangi bir kullanıcı incelemesi göremedim. Bu nedenle biraz karamsardım ama çok şükür umduğumdan iyi bir cihazla karşılaştım. Alacak olan arkadaşlar için ufak çaplı bir inceleme yazısı yazmaya karar verdim.

Öncelikle belirtmek isterim ki monitörler hakkında çok fazla teknik bilgiye sahip değilim. Şimdiden sü'rçülisan ettiysem affola. Daha teknik bilgi sahibi arkadaşlar beni düzeltirler diye umuyorum.

Ürünü 3400TL fiyatı ile aldım, normal sayılabilecek bir süre içerisinde geldi, kargolaması gayet yeterliydi ürün iyi muhafaza edilmiş. İlk yaptığım iş malumunuz ölü piksel testiydi, herhangi bir sıkıntı çıkmadı, ışık sızması beni çok şaşırttı IPS panel için yok denecek kardar bir ışık sızması mevcut, cihazın renk doygunluğu ve parlaklığı çok ideal geldi bana, IPS panel muhtemelen mat bir kaplama ile kaplanmış kiminin hoşuna gitmeyebilir ama ben oldukça beğendim.

İnternet sitelerinde 165Hz diyen de var 144Hz diyen de var monitör için. Arkadaşlar monitör 165Hz, overclock edilmiş hali değil ön tanımlı olarak 165Hz destekliyor sanıyorum, çünkü hiçbir ayar gerekmeksizin görüntü ayarlarından 165Hz seçilebiliyor. FreeSync Premium da mevcut, testlerimi laptopuma bağlayıp gerçekleştirdim. GTX1050 ekran kartım mevcut, teknik olduğu için tam detaya hakim değilim fakat ekran kartımın biraz eski bir ekran kartı olmasından mıdır bilmiyorum 165Hz de NVIDIA G-Sync çalıştıramadım, monitörü 144Hz'e ayarladığımda ise G-Sync sıkıntısız çalışıyor. FPS olarak genel olarak CS:GO ve Valorant oynuyorum, ara sıra RDR2 ve Witcher 3 oyunlarıyla da vakit geçiriyorum özellikle bu oyunlarda renkler çok canlı ve hoş görünüyor resmen baştan başlamak istiyorum oyunlara. :) benim gibi 60Hz'den geçenler için ciddi anlamda oyun keyfini katlıyor.

FPS oyunlarında ise ghosting gözüme çarpmadı, monitör ayarlarını yeni yeni çözmeye çalışıyorum monitör ayarlama menüsü maalesef Türkçe değil, kurcalaya kurcalaya çözüyorum. :)

Kutu içeriğinden güç kablosu ve DP kablo çıkıyor sadece, ürün aşağı yukarı hakeret etme özelliği mevcut sağa sola dönme gibi bir durumu yok maalesef, ayakları biraz büyük ama sıkıntı çıkartacak bir büyüklükten bahsetmiyorum ideal de denilebilir. Ben bu fiyat bandında IPS ekranlı monitörler içerisinde kesinlikle öneriyorum.
İkiz çocuklarım var arkadaşlar bu nedenle çok fazla vakit bulamıyorum detaylıca incelemeye, aklınıza takılanları sorabilirsiniz vakit buldukça ve aklım yettiğince cevaplamaya çalışırım. Sağlacakla kalın.

@Beck hocam sen de merak ediyordun, umarım faydalı olur. :)

Arkadaşlar bende g24-20 aldım, 0.5 ms için bir özellik açıyorum, ancak renkler basicde daha güzel, parlaklığı falan. Hem 0.5ms'den yararlanıp hemde basic renklere kavuşmak istiyorum mümkün mü acaba?

Arkadaşlar bende g24-20 aldım, 0.5 ms için bir özellik açıyorum, ancak renkler basicde daha güzel, parlaklığı falan. Hem 0.5ms'den yararlanıp hemde basic renklere kavuşmak istiyorum mümkün mü acaba?
Bildiğim kadarıyla 0,5ms için tek ayar mevcut, 0,5ms tepkime süresi için monitör kendisini ayarlıyor ve herhangi bir ek ayar sunmuyor bizlere.
1ms kullanarak renk, doygunluk, parlaklık ayarlarını da istediğin gibi ayarlayabilirsin.

aynı monitörden bende de var. kendi programından ayar yapıyorum. sizin ayarlarınız nasıl? hdr açıyor musunuz? ben kendinde tanımlı oyun ayarlarını kullanıyorum ama kafamda soru işaretleri de var. mesela natural mı yoksa rgb mi daha iyidir?

Merhabalar, windows üzerinden hdr açtığım zaman çok kötü bir görüntü alıyorum, hdr açıkken bu kadar kötü görüntü gelmesi normal mi? Yani hdr özelliğinin adı var da kendisi yok mu acaba? :)

Merhaba, laptopunuzda G-Sync özelliğini nasıl kullandınız? Bende de aynı monitör var ve bir türlü bu özelliği nasıl kullanacağımı çözemedim. Yardımcı olursanız çok sevinirim. İyi günler dilerim.

Geri
Yukarı