Lenovo G50 30 laptop ile BIOS'a girince donuyor

Red Luke

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar benim Lenovo G50 30 Laptop'ım var. Ben birkaç ay öncesinde Ubuntu yüklemiştim. Windows'a ihtiyacım olduğu zaman içinde W8.1 yüklü olan başka bir HDD takıp, BIOS'tan W8.1'e göre ayarlayıp kullanıyordum. Sonraları başka dağıtımlar indirip kurmaya başladım fakat bir hafta önce Windows'a ihtiyacım olduğundan HDD'yi taktım, novo Menu'ye girip BIOS seçeneğine gelip Enter'a bastım. BIOS'a girdiğimde yanıp sönen bir tireden başka bir şey göremedim. Dedim belki beklersem düzelir fakat 1 saat 2 saat derken düzelmedi. Forum forum dolaştım fakat bir sonuca ulaşamadım. Benden önce bu sorunu yaşayanlar olmuş fakat herhangi bir bilgiye ulaşamadım. Sonra W7 kurayım dedim fakat no bootable hatası aldım. En son başlık açamaya karar verdim ve buradayım. Yardımcı olursanız çok sevinirim.☺
Biliyorum biraz geç bir cevap olacak ama... Biraz daha araştırıp bir çözüm bulamayınca bıraktım. Zaten uzun süre bahsettiğim PC ile işim olmadı. Bende bunu elden çıkartayım madem dedim ama malum Türkiye'de Linux piyasası yok. Yani bu haliyle satamazdım bu yüzden harici bir diske WinToUsb ile W7 yazdım. Bu sefer çalıştı. E hailyle Driver'ları da kurmam gerekiyordu. Üreticinin sayfasından tek tek Driver'ları indirip kuruyordum ki bir BIOS Update adında bir sekme gördüm belki bir işe yarar diye onu da kurdum. Hiç beklentimin olmamasına rağmen bilgisayarı kapatıp Novo tuşuyla açtım ve BIOS menü açıldı.

Not: Benim PC laptop olduğu için öyle kolay kolay USB üzerinden BIOS güncelleyemiyorsun. Kaldı ki internette benim laptop ile uyumlu (USB'ye yazdırılabilir) BIOS bulunmuyor. Bu arada benim kullandığım setup BIOS'u baştan flashlıyordu sanırsam o yüzden düzeldi.

İnşallah işinize yararda kurtulursunuz bu illetten.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı