Lenovo G50-70 20351 bilgisayar donanım yükseltme ve uygun işletim sistemi

Mehmet Hergül

Centipat
Daha fazla  
Merhaba. Elimde Lenovo G50-70 20351 model dizüstü bilgisayar var. Cihaz eylül 2014 tarihinde alınmıştır.

Seri no: Yb05552556.
İşletim sistemi: Windows 8.1
İşlemci: Intel Inside Core i3 4030u CPU 1.90 GHz.
Grafik ekran kartı: AMD Radeon HD 8500M - Intel HD Graphics family.
RAM: DDR3L 1600MHz 4 GB ramaxel (CL: 11)
Depolama: Toshiba MQ01ABF050 5400RPM 512 GB HDD.
DVD RW: Matshıta DVD-RAM UJ8FPS.

Başka vermem gereken bilgi varsa gönderebilirim. Çok oyun oynayan biri değilim. Video izlemek, ara sıra oyun oynamak ve derslerim için kullanıyorum. Bilgisayarımın eskisine göre biraz performans kaybı olduğunu ve RAM'in bir iki program açtıktan sonra %70'ten daha fazla dolu olduğunu fark ettim. Bilgisayarıma SSD ve RAM yükseltmesi yapıp birkaç yıl daha kullanmayı istiyorum ama gözle görülür hızlanma olur mu, olursa ileride tekrar yavaşlar mı emin değilim. Eğer birkaç yıl performanslı kullanabileceksem hangi SSD ve RAM almalıyım. RAM kaç GB olmalı Lenovo'nun kendi sitesinde çift kanal en fazla 16 GB destekliyor yazıyor. İşletim sistemi olarak Windows 8.1 idi. Geçenlerde Windows 10 kurdurdum ama mikrofon çalışmadı. Farklı sürücüler yükledim olmadı.

Eski sürücüye döndürdüm oldu ama hem cızırtılı ve kısık çalıştı hem de yeniden başlatınca Windows yeni sürücüyü tekrar indirip kurdu. Güncellemeyi de devre dışı bırakmak istemedim bu yüzden tekrar orijinal Windows 8.1 indirip kurdum mikrofon sorunsuz çalıştı ama Windows lisansı gitmişti yeni lisans almanın da anlamı olmayacağını düşündüm Windows 7 gibi desteği kesilebilir diye. Sistemi yükseltirsem hangi işletim sistemine geçmeliyim. Mikrofon konusunda başka çözüm önerisi olan varsa Windows 10 kullanabilirim. Şimdiden teşekkürler:)

CPU-Z indirip SPD kısmının ekran görüntüsünü paylaşabilir misiniz? Bilgisayarınıza uygun ram modelini öğrenmeliyiz.

Depolama konusunda o laptopta yalnızca bir tane sata slotu var, yani SSD'yi takmak için HDD'yi çıkarmanız gerekiyor. DVD yerine takılabiliyordu fakat pek sağlıklı bir yöntem değil bildiğim kadarıyla, devre dışı bırakıyor DVD-ROM'u.

İşletim sistemi olarak Windows 10 kullanabilirsiniz, UEFI ile format atarak temiz bir kurulum yapmak en sağlıklısı olacaktır. Ben de aynı laptopu kullanıyorum ve Windows 8'den Windows 10'a yükselttim 8-9 ay önce. Sorunsuz çalışıyor.

Son olarak Ram ve SSD için bütçeniz nedir?

Yapabileceğiniz en geniş güncelleme RAM ve SSD üzerinden geçiyor. Dediğiniz işlemler için 8 GB RAM yeterli olacaktır. Mümkünse 4 GB alıp çift kanal olarak kullanın. Yanına da ihtiyacınız kadar bir SATA SSD alırsanız günlük kullanımda sisteminiz fazlasıyla rahatlayacaktır. İşletim sistemi olarak yine de Windows 10 öneririm yapacağınız güncellemelerden dolayı. Hem 1909 güncellemesinden sonra gelen işlemcide en güçlü tek çekirdeği öne çıkarttığı için hem de güncellik açısından. Mikrofon olarak bir şey diyemeyeceğim. Tavsiye olarak Lenovo Vantage uygulaması üzerinden güncellemeleri denetleyin ve mikrofon kısmından devre dışı ise onu düzeltin.

RAM bilgileri. 2x8 16 GB kullanmak mantıklı gelmişti ilerisi açısından. 8 GB ileride yetebilecekse yanına 4 GB daha alabilirim ama çalışmayabilir fazla uğraşmak da istemiyorum açıkçası. Fiyat konusunda SSD ve RAM için uygun ama kaliteli olmalı

Dosya Ekleri

• Ekran Görüntüsü (3).png
    Ekran Görüntüsü (3).png
    41,3 KB · Görüntüleme: 162
Son düzenleme:
RAM bilgileri. 2x8 16 GB kullanmak mantıklı gelmişti ilerisi açısından. 8 GB ileride yetebilecekse yanına 4 GB daha alabilirim ama çalışmayabilir fazla uğraşmak da istemiyorum açıkçası. Fiyat konusunda SSD ve RAM için uygun ama kaliteli olmalı
Dediklerim gerçekten güzel. Gönül rahatlığıyla alıp kullanabilirsiniz. İlerisi açısından şuan 8 alıp ilerde aynı ramden bir tane daha alıp takarsanız performansınız ciddi şekilde artar.

Dediklerim gerçekten güzel. Gönül rahatlığıyla alıp kullanabilirsiniz. İlerisi açısından şu an 8 alıp ileride aynı RAM'den bir tane daha alıp takarsanız performansınız ciddi şekilde artar.

Gösterdiğiniz RAM'in satın alma sayfasında DDR3 yazıyor ve voltaj değeri verilmemiş. Benim kullandığım RAM DDR3L olduğundan 1.35v gerilim ile çalışıyor. Gösterdiğiniz RAM uygun voltajı destekliyor mu ya da bilgisayar hem 1.5v hem de 1.35v desteği veriyor mu nasıl öğrenebilirim?

Gösterdiğiniz RAM'in satın alma sayfasında DDR3 yazıyor ve voltaj değeri verilmemiş. Benim kullandığım RAM DDR3L olduğundan 1.35v gerilim ile çalışıyor. Gösterdiğiniz RAM uygun voltajı destekliyor mu ya da bilgisayar hem 1.5v hem de 1.35v desteği veriyor mu nasıl öğrenebilirim?
Bu ramler genellikle uyumlu olur sizin bakacağınız yer ddr ve 8 gb olmasıdır.

Yeni konular

Geri
Yukarı