Lenovo G50-70 yükseltme

244765

Hectopat
Makaleler
1
Sistem Özelliklerim:
  • i7-4510U İşlemci
  • AMD Radeon R5 M230 Ekran Kartı (Şimdi AMD HD 8500M gözüküyor)
  • 6GB DDR3 RAM
  • SAMSUNG Spinpoint ST1000LM024 2.5'' 1 TB 5400Rpm SATA Hard Disk (Hiç değişim yapmadım, SSD alabilirim)
Geçen günlerde Lenovo G50-70 Laptopumu bilgisayarcıya verdim, ve şehir dışına çıktım. Geldim bilgisayarımı aldım fakat görev yöneticisine girdiğimde normalde 2.80 GHz- 3.00 GHz arasında çalışan işlemcim 0.80 GHz. Her neyse birkaç küçük işlemle tekrar 2.70 GHz çevresine çektim. Masaüstüne sağ tık yapınca görünen İntel HD Graphics sayfası da gözükmüyordu. Her neyse "Çalıştır" kısmına "dxdiag" yazdığımda ekran kartımı göremiyordum.

368346

Tek görebildiğim yer bu sayfaydı. Daha önce "Oluşturucu" kısmı vardı, AMD Ekran Kartımı gösteriyordu. Her neyse, ekranı 1024x768 yapmak istediğimde ölçeklendirme yerini bulamadım çünkü İntel Grafik Ayarları kaybolmuştu. İstediğim oyunlar yüklü değildi (Bilgisayarımda önceden yüklü oyunlar) bu benim canımı biraz sıktı. Oyunları indirdim, önce LoL'e gireyim dedim ve tatatata! Daha önce yüksek grafiklerde minimum 80 FPS gördüğüm bilgisayarda "Orta Ayarlarda" 45-60 FPS arası bir değer alıyorum ve Takım Savaşı'na girince bu değer daha da düşüyordu. Neyse tamam bir iki ayar yaptım 70-80 civarına çektim FPS'i fakat daha kötüsü Fortnite oyununda FPS'im aşırı düşmüştü. Bilgisayar çok yavaş değil fakat aynı anda iki uygulama açınca gerçekten kafayı yiyor. Her neyse normal oyunda Orta-Düşük grafik ayarlarında aldığım FPS değerini Kreatif modda (etrafta grafiği zorlayacak bir şey yok bomboş bir yer) her şey en düşükte zor alıyordum ve akıcılık gitmişti. Bu duruma baya canım sıkıldı ve sinirle bilgisayarı karıştırmaya başladım. Bir de ne göreyim? Aygıt Yöneticisi'nde ekran kartımın değişmiş olduğunu gördüm. (belki driverle ilgili bir sorundur emin değilim)Daha önce AMD Radeon R5 M230 olan ekran kartımın yerine AMD Radeon HD 8500M görüyorum. Baya şaşırdım içimden "Acaba ekran kartını falan mı söktüler" diye düşünmedim değil yani. Daha içini açıp hiç bakmadım ama sizin de önerilerinizi almak istiyorum. Neyse driverlere bakayım dedim bilmediğim garip programlar, lisansı girilmemiş ESET vs. vs. Sürücüleri sanırım bir dosyada tutuyolar gördükleri ekran kartına basıyorlar, çünkü internette benim bilgisayarcıya vermeden önce yaptığım driver (en yeni olanı bu arada) kurulu değildi, baya eski bi driver vardı. Bilgisayarımın fanlarının temizlenmesini istemiştim, sadece HDD'nin etrafındaki tozları almışlar fanlar hala tozlu. :( Her neyse tam olarak düzelteyim konuyu ben sizden bu laptopa yapabileceğim şeyleri istiyorum performans için. RAM'leri arttırmayı planlıyorum 4+2 GB RAM takılı. (Vatan'dan satın alırken 6 GB ram olarak aldım yine aynı şekilde 4+2) Ben bu 2 GB'lık RAM'i çıkarıp yerine 8 GB'lık bir RAM taksam (çift ram slotu var) 12 GB RAM yapabilir miyim? Ne kadar destekliyor bilgisayarım bi bilgim yok.

Düşündüğüm RAM modeli: Corsair 8GB DDR3-1600 1600 MHz CMSO8GX3M1A1600C11 RAM - Nanokatalog Bu RAM'i taksam sistemde sorun olur mu? Beni uzun yıllar idare etmesini istemiyorum sadece 1.5-2 sene civarı yeterli. Bilgisayarı 3 yıldır kullanıyorum. Ve ayrıca yapmam gerekenler nelerdir? Hangi testleri yapmalıyım? İşlemcime overclock yapma imkanım var mı? Buraya kadar geldiyseniz teşekkür ederim. ^^

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı