Lenovo G710 Windows 10 Driver ve Performans Sorunu

Huares

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Mechanical Engineer
İş için kullandığım Lenovo G710 marka laptopa Windows 10 güncellemesi yaptıktan sonra tutarsız ve yetersiz performans sorunuyla karşılaştım. Bilgisayarı aldığımda Windows 8.1 Single Language 64 Bit kuruluydu ve performansı oldukça iyiydi. İki işletim sistemini de formattan hemen sonra kurulan aynı bir kaç uygulama ve bir kaç oyun için test ettiğimi belirtmek isterim.

Windows 8.1 de Firefox açılış hızı (SSD olmamasına rağmen) "power tuşuna basmaktan Firefox'a başlangıç sayfasına erişme süresi" 20-25 saniye civarındaydı. Burada BIOS'un UEFI tanımlı olması açılış hızını arttırıyor sanırım. Fakat Windows 10'a temiz UEFI kurulumu yapıktan sonra bu süre yaklaşık 1 dakika olarak ölçüldü. Bunun nedeninin işletim sistemi olması bir yandan mantıklı diğer bir yandan mantıksız gelse de, diğer tüm parametreler sabitken sadece işletim sistemi değişikliğiyle bu sonucu elde etmem malesef beni bu makina için Windows 10'dan soğutan birinci olay oldu. Diğer bir olay ise oyun performansındaki azalış. Burada FPS değeri anlamında bir azalıştan bahsetmiyorum, ki zaten 8.1 ile 10 arasında pozitif veya negatif olarak %2-3 değerinde bir oynama olabilir diye düşünüyorum. İşletim sisteminin -8.1 vs 10 için- oyun performansındaki payı. Fakat herhangi bir oyunu oynarken ekran da her 2-3-5 saniyede bir anlık takılmalar yaşadım. Yani bu eski tabanlı oyunlarda bile olunca ekran kartı yetersizliğinden kaynaklanmadığını tespit etmiş olduk. Lenovo'nun resmi sitesinde Windows 8.1 için onlarca driver paylaşılırken, Windows 10 için bir kaç temel driverın olduğunu farkettim. Energy Management gibi hayati bir programın hiç olmamasından bahsetmiyorum bile. GeForce ve Intel'in Windows 10 için paylaştığı ekran kartı driverının da optimizasyonunu yaptığını ne yazık ki söyleyemiyorum. En azından G710'daki Intel 4600 ve GT820M için. Tekrar Windows 8.1 Yüklemeyi düşünüyorum, sizce sorun düşündüğüm gibi sürücülerin Windows 10'da stabil çalışamaması mı? Yoksa başka bilmediğim bir problem mi var? Eğer tahminim doğruysa 8.1'de eski performansı alabilirim diye ümit ediyorum. Sonuçları paylaşacağım.
Not: Görüntü Sürücüsü yanıt vermeyi kesti gibi bir hata alıyorum. Bu da sadece Win 10'da oluyor.

Sonuç: Tekrar Windows 8.1'e temiz kurulum yaptım. Açılış hızı, driver(dolayısıyla performans) ve fanın sürekli (çok dengesiz) çalışma sorunları ortadan kalktı.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı