Lenovo IdeaPad 3 ve R5 5500 - RX 6600XT sistem takası mantıklı mı?

PXyer

Centipat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar.
Elimde Lenovo IdeaPad 3 laptop var.

R5 6600H.
RTX 3050(85W)
16 GB DDR5 (8x2)
512 GB SSD.

Takas edeceğim PC ise;

R5 5500.
RX 6600 XT.
16 GB DDR4 RAM (8x2)
256 GB SSD ( Samsung EVO serisi)
A320M anakart.
Yanında SteelSeries mouse.
ASUS TUF VG249 monitör.

RAM olarak gail EVO var 8 GB ama diğeri normal soğutma bloğu olmayan bir RAM.
Sizce bu takas için laptopu vermeye değer mi arkadaşlar kararsız kaldım fikirlerinizi bekliyorum.

Tamamen kişisel bir mevzu. İleride kasayı geliştiririm, işlemciyi değiştiririm, yeni bir ekran kartı takarım diyorsanız masaüstü her zaman daha mantıklı. Üniversite okuyorsanız, kütüphaneye gidiyorsanız veya rahatlık peşindeyseniz (örnek olarak koltukta otururken laptopu kucağınıza alıp film izlemeyi seviyorsanız) değmez.

Tamamen kişisel bir mevzu. İleride kasayı geliştiririm, işlemciyi değiştiririm, yeni bir ekran kartı takarım diyorsanız masaüstü her zaman daha mantıklı. Üniversite okuyorsanız, kütüphaneye gidiyorsanız veya rahatlık peşindeyseniz (örnek olarak koltukta otururken laptopu kucağınıza alıp film izlemeyi seviyorsanız) değmez.

Üniversiteye gidiyorum fakat hafta sonları Full evdeyim ama kucağıma alayım takılayım kafası yok bende genelde yurtta masaya koyup LoL oynuyorum.

Üniversiteye gidiyorum fakat hafta sonları Full evdeyim ama kucağıma alayım takılayım kafası yok bende genelde yurtta masaya koyup LoL oynuyorum.
Açıkçası şunu söyleyebilirim takas olarak değer. Yanlış bilmiyorsam iki cihazın performansları yakın. Evde takılırım ileride geliştiririm diyorsan takasla gitsin.

Bence mantıklı ama o masaüstünün parçalarını ve özellikle de ekran kartını kontrol edin derim daha sonra sıkıntı çıkartmasın.

Ekran kartı için test videosu attı.
Ekran kartı FurMark testinde 5 dakika boyunca 60 dereceyi geçmedi yapabileceğim başka ne gibi testler olabilir hocam?

Ekran kartı için test videosu attı.
Ekran kartı FurMark testinde 5 dakika boyunca 60 dereceyi geçmedi yapabileceğim başka ne gibi testler olabilir hocam?
Furmark sonuçları baya iyi bence büyük ihtimalle bilgisayarın sahibi düzenli ekran kartını temizlemiştir yoksa o kadar düşük sıcaklık çıkmazdı fanları da halen sağlıklı çalışıyor. Belki 30dklık bir test isteyebilirsiniz tam içinize yatmadıysa.
Onun haricinde aklıma gelen çok kritik bir şey yok. SSD için crystal disk mark performans testi isteyebilirsiniz ayriyeten mönitor için ghosting ve ölü pixel testi olabilir ama yine opsiyonel bunlar.
4GB VRAM'li ekran kartı yerine 8GB'a çıkacak kartta sağlam, bence çok iyi bir takas yanında bir de mönitör var. Hayırlı olsun şimdiden.

Furmark sonuçları baya iyi bence büyük ihtimalle bilgisayarın sahibi düzenli ekran kartını temizlemiştir yoksa o kadar düşük sıcaklık çıkmazdı fanları da halen sağlıklı çalışıyor. Belki 30dklık bir test isteyebilirsiniz tam içinize yatmadıysa.
Onun haricinde aklıma gelen çok kritik bir şey yok. SSD için crystal disk mark performans testi isteyebilirsiniz ayriyeten mönitor için ghosting ve ölü pixel testi olabilir ama yine opsiyonel bunlar.
4GB VRAM'li ekran kartı yerine 8GB'a çıkacak kartta sağlam, bence çok iyi bir takas yanında bir de mönitör var. Hayırlı olsun şimdiden.

FurMark sonuçları bayağı iyi bence büyük ihtimalle bilgisayarın sahibi düzenli ekran kartını temizlemiştir yoksa o kadar düşük sıcaklık çıkmazdı fanları da halen sağlıklı çalışıyor. Belki 30dakikalık bir test isteyebilirsiniz tam içinize yatmadıysa.
Onun haricinde aklıma gelen çok kritik bir şey yok. SSD için CrystalDiskMark performans testi isteyebilirsiniz ayrıyeten mönitor için ghosting ve ölü pixel testi olabilir ama yine opsiyonel bunlar.
4 GB VRAM'li ekran kartı yerine 8 GB'a çıkacak kartta sağlam, bence çok iyi bir takas yanında bir de monitör var. Hayırlı olsun şimdiden.

Çok teşekkür ederim hocam aklım karışıktı fakat yanıtlarınız sayesinde bir çıkış yolu bulabildim :).

Geri
Yukarı