Lenovo Ideapad 310 nasıldır?

Bence mantıklı değil. Bilgisayar daha çok işlemciden kaynaklı ısınır. Program kullanırken ya da oyun oynarken görev yöneticisinden RAM kullanımına bakabilirsiniz. Eğer 4 GB kullanıyorsa 4 GB boşta demektir. Yani yetiyor da artıyor demektir ki bence durum böyle. 8 GB RAM yeterlidir gözümde. Ne kadar RAM, o kadar performans diye bir şey yok. Kullandığım laptop ta 8 GB RAM vardı. Ben de aynı düşünceyle 8 GB daha ekleme yaptım. Performans artışı olmadı. Eskiden nasılsa, şimdi de öyle. Çalışırken 10 GB RAM tüketen bir uygulama kullansam evet ama çoğu en fazla 4-5 GB kullanıyor, arka plan uygulamaları dahil. Yani RAM 8 GB bence gayet yeterli.
Ama mesela yeni oyunlar artık min. 8 GB Ram istemeye başladı. Yani RAM oyun sırasında 100% ile çalışıyor. Bu açıdan baktığımızda bir 8 GB daha eklesem RAM oyun sırasında 100% ile çalışmaz bu sistemi rahat ettirmez mi?
Birde RAM'ı arttirmak isterseniz laptopdaki RAM'leri kullanmayacaksiniz büyuk ihtimalle 4x2 takilmistir RAM'ler.
Galiba 8 GB takılı, yanına bir 8 GB ekleyebilirim diye biliyordum. Tabii yalan olmasın ama.

Ama mesela yeni oyunlar artık min. 8 GB RAM istemeye başladı. Yani RAM oyun sırasında 100% ile çalışıyor. Bu açıdan baktığımızda bir 8 GB daha eklesem RAM oyun sırasında 100% ile çalışmaz bu sistemi rahat ettirmez mi?

Galiba 8 GB takılı, yanına bir 8 GB ekleyebilirim diye biliyordum. Tabii yalan olmasın ama.

O zaman başka. Dedim ya, arka planda 8 GB'ın tamamını kullanıyorsa evet ama 4 GB kullanıyorsa performans artışı sağlamaz. Ben yükseltme yaptım ama boşa. Çünkü min. 8 GB isteyen oyunları kaldıracak bir işlemcim veya ekran kartım yok zaten.

Geri
Yukarı