Lenovo Ideapad 320-15IAP anakart, RAM ve SSD yükseltme

Polter

Hectopat
Yer
İstanbul/Türkiye
Herkese merhabalar. :)

Elimizde bir süredir bulundurduğumuz Lenovo Ideapad 320-15IAP dizüstü bilgisayarımız var. Şirketteki küçük işleri yapmak için almıştık ancak AutoCAD, Cofaso, Siemens gibi uygulamaları zor da olsa işimizi görecek kadar çalıştırabildiğini görünce yedek bilgisayar olarak kullanmaya başladık. Yaklaşık 1 seneye kadardır da üniversite sınavına hazırlandığım için dersleri takip ettiğim, aynı zamanda pilot olma hayalimden ötürü Flight Simulator X'i de kullandığım bir bilgisayar haline geldi.

Üniversiteyi kazandığım vakit bölümümle alakalı bir bilgisayar alınacak elbette ancak bu bilgisayarı da bir kenara atıp unutmak pek istemedik, ikinci bir bilgisayar olarak hayatına devam etmesini ve üniversiteye gittiğimde derslerimi takip edebileceğim, okulla alakalı işlerimi yapabileceğim taşınabilir bir bilgisayar olsun istedik. Bu yüzden kendi ekosistemi içerisinde, yukarıda bahsettiğim AutoCAD, Cofaso ve Siemens gibi uygulamaları çalıştırabilecek ve Flight Simulator X'i oynayabilecek düzeyde elimizden geldiğince güçlendirmeye karar verdik. Biraz araştırmalarım sonucunda şunu yapmayı düşündüm:

-Elimdeki bilgisayarın üst versiyonu olan Ideapad 320-150IKB modelinin anakart sistemini buna monte etmeyi.
-Bellek olarak 16 GB 2133 MHz DDR4 bellek takmayı.
-HDD yerine de 1 TB SATA SSD takmayı düşündüm.

Sorularıma geçmeden önce elimdeki bilgisayar ile, Ideapad 320-150IKB modelinin sistemini yazacağım.

Elimdeki bilgisayar:

-Intel Pentium N4200 1.10GHz.
-4 GB RAM DDR3L.
-Intel HD Graphics 505.

Takacağım Ideapad 320-150IKB modelinin sistemi:

-Intel Core i7 8550U.
-4 GB RAM DDR4.
-NVIDIA GeForce MX150.

Şimdi bilgisayar konusunda bilgi sahibi bir insan olmadığım için kafamda bazı belirsizlikler var.

-Her ne kadar aynı aileden gibi gözükse de, her modelin kendine göre bir mühendisliği var. Bu bahsettiğim sistemi bu bilgisayara takabilir miyim? Hangi aksiyonları göz önünde bulundurmalıyım, nasıl hareket etmeliyim?
-Takabildiğim takdirde, bu bilgisayarın güç besleme konusunda bir değişiklik yapmam gerekecek mi?
-Bellek konusunda anakartın içine gömülü 4 GB bir bellek olduğunu ve yanına sadece tek bir slot takabildiğimi okudum. O boş slota aynı hızda ve aynı uyumlulukta ama 16 GB bellek takmam anlamsız bir durum mu?
-Normalde bilgisayarımın anakartında bir ekran kartı yok ancak takacağım anakartta GeForce MX150 var. Yer anlamında bana bir engel olur mu?
-Her şey olduğu takdirde işin yazılımsal kısmında neler yapmam gerekecek?

Vaktinizi aldığım için kusura bakmayın. Dediğim gibi, bu konuda bilgili birisi değilim o yüzden size danışmak istedim, bilen kişilerle fikir alışverişi yapmak istedim. Bir hatam olduysa affola.

Hepinizin günü güzel geçsin, sağlıkla kalın. :)

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı