Lenovo Ideapad 320-15IKB sistemde 16 GB RAM, 4 GB Gözüküyor

Mustafa Ka.

Decapat
Lenovo Ideapad 320-15IKB model bilgisayarıma 16 GB RAM ve Samsung 850 Evo 500 GB SSD alıp yükseltme yaptım. Format attım. Fakat sistem 4 GB RAM algılıyor. Çözümü nedir? BIOS güncelleyin demişler. Bu model için güncel BIOS nasıl bulurum?

Atttığım linkte bulunan BIOS Update'i yapabilirsiniz. Ama attığınız laptop modeli doğru mu bilmiyorum.

BIOS içinde model numarası olarak bu yazıyordu.
BIOS güncelledim fakat hala aynı şekilde devam ediyor. Görünen 4 GB kullanılabilir 3,2 yazıyor.
AIDA 64 programı ile çalıştırıp sistem taraması yaptım. Benim taktığım belleği SPD bellek olarak görüyor bu ne demek? Nasıl aktif edip kullanılabilir hale getirebilirim?

Son düzenleme:
Hangi belleği eklediniz? CPU-Z programından SPD ve Memory sekmelerini paylaşın.

4 GB olan RAM gömülü rammiş. Yeni fark ettim onu belki taktığım RAM uyumsuz yapıyor olabilir. Birazdan ekran görüntüsünü atacağım CPU-Z'den. Eklediğim ram Kingston HyperX Impact 16GB 2666MHz DDR4 Ram HX426S15IB2/16
memory.PNG
iki memory.PNG

Slot #2 Boş gözüküyor herhangi bir bilgi yok.

görev.PNG

Hangi belleği eklediniz? CPU-Z programından SPD ve Memory sekmelerini paylaşın.
Ekran Alıntısı.PNG

Son düzenleme:
Yeni taktığınız belleği çıkarın. Elinizle dokunmadan sarı uç taraflarını silgiyle hafifçe silin. Slota iyice iterek tekrar montajlayın ve durumu kontrol edin. Değişen bir şey olmazsa bildirin.

Gaza gelip 16 GB RAM takmışsınız sanırım. Bilgisayarına maksimum 8 GB bellek takabilirsin.

4+4
4+8

4 GB RAM taktığımda da algılamıyor ayrıca sistem özellikleri 16 GB RAM'i kaldırdığını söylüyor. Ayrıca kaldırmıyor olsa CPU-Z dede göstermez tahminimce tam olarak bilmiyorum yine de.

Yeni taktığınız belleği çıkarın. Elinizle dokunmadan sarı uç taraflarını silgiyle hafifçe silin. Slota iyice iterek tekrar montajlayın ve durumu kontrol edin. Değişen bir şey olmazsa bildirin.

Değişen bir şey olmadı belleği tanıyor ama kullanmıyor.

Geri
Yukarı