Lenovo Ideapad 320-17IKB SSD Takma

Sterben

Kilopat
Makaleler
3
Yer
İzmir
Merhaba arkadaşlar. Lenovo Ideapad 320-17IKB model dizüstü bilgisayara SSD takmak istiyorum. Çünkü hali hazırda gelen 1 TB HDD 5400 RPM olduğundan (Ayrıca HDD olduğundan tabii ki :)) yavaş hissettiriyor gerçekten. Masaüstünde Samsung 850 Evo SSD kullanıyorum ve fark gerçekten hissedilir derecede. Bu nedenle optik sürücü portuna SSD takmayı düşünüyorum. Bu port zaten boş olduğundan (Optik sürücü yeri var ama boş) sorun olmaz diye düşündüm. Fakat ilk defa bir dizüstü bilgisayar kullandığım için nasıl olacağını bilmiyorum :dikkatli: İnternetten biraz baktım, HDD Caddy diye bir aparatla takılıyormuş fakat bilgisayarıma hangisinin uygun olup olmadığını bilmiyorum. Bu konuda yardımcı olabilirseniz sevinirim.
Bilgisayarın özelliklerini de belirteyim yine:
  • Model: Lenovo Ideapad 320-17IKB 80XM
  • İşlemci: Intel Pentium 4415U 2,30 GHz
  • 4 GB 2133 MHz RAM
  • Ekran Kartı: Intel HD Graphics 610
  • Depolama: 1 TB 5400 RPM HDD (Windows 10 Home 1803 yüklü, ayrıca BIOS sürümü 4WCN40WW)
Lenovo'nun destek sayfasından bulabildiğim kadarıyla optik sürücü portu 9.0 mm. gözüküyor: https://download.lenovo.com/consume...20x-17ikb_320-17isk_320x-17isk_hmm_201705.pdf
Fakat 9.0 mm.'lik HDD Caddy satan bir yer bulamadım. Sadece E-Bay'de satılıyor gibi görünüyor: 9 mm DVD Caddy Nereden Alınır?
Acaba 9.5 mm. olan bir tanesini alsam sorun olur mu? Yoksa 9 mm. olmak zorunda mı? Acaba Türkiye'de satan bir mağaza var mıdır? Varsa da ben bulamadım. Ayrıca optik sürücü portu yanlış bilmiyorsam SATA II ile bağlanıyormuş. SSD'nin performansına çok büyük bir etkisi olur mu? Yani örneğin 500 MB/s ile çalışmasını beklemiyorum tabii ki ama HDD'den daha hızlı olur diye düşünüyorum. Yardım ederseniz sevinirim.

Son düzenleme:
Aynı dizüstüne SSD taktım. 9 mm'lik HDD Caddy satın alın yoksa sığmıyor. Optik sürücü kısmına Caddy aparatla SDD 'i taktım. Cihaz çok hızlanıyor merak etmeyin. Ancak şöyle bir sıkıntı var. Caddy aparatını takarken ucundaki siyah klipsi çıkartın ve optik sürücüdeki orijinal klipsi takın yoksa bombe yapıyor estetik açıdan hoş olmuyor. Aparatı Hepsiburada'dan almıştım.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı