Lenovo Ideapad 330S 15-AST için RAM önerisi

neysn

Femtopat
İyi günler. Kullanmakta olduğumun laptop için uygun RAM arıyorum ancak bir bilgisayara ilk kez parça alacağım için yeteri kadar bilgim yok. Bilgisayarım Lenovo Ideapad 330S 15-AST AMD A9 işlemcili model ve içerisinde 4 GB RAM var. Ben 4 ya da 8 GB takviye yapmak istiyorum. İçerisindeki RAM'in özellikleri ile ilgili ekran görüntüsünü ekledim sanırım içerisindeki RAM 1866 MHz ancak CPU-Z SPD kısımında her iki slotta boş göründüğü için emin olamadım. Ayrıca Lenovo'nun web sayfasından uygun RAM modülleri ile ilgili görseli de ekledim. Lenovo'nun tavsiye ettiği RAM'ler yükseltme için uygun mudur? Eğer uygun değilse yükseltmek için hangi RAM modüllerini alabilirim?

5db8d4cf526ea467a4aa6a65680e98db.png

1cae0693bf00e4a475f29510e37d3da9.png

3382bee05562bced07d5934a37cf82fb.png

Şu an takılı olan bellek anakarta gömülü. Sizin bellek takabileceğiniz bir tane boş slot var. Üretici cihazın en fazla 8 GB desteği olduğunu söylemiş. 4 GB bellek takabilirsiniz. Bazı yabancı sitelerde daha fazla bellek desteklediği yazıyor. 8 GB bellek takarsanız çalışır mı çalışmaz mı kesin bir şey söyleyemem.

330.png

AIDA64 programını indirip işaretlediğim yeri kontrol edin. Bellek slotlarına tıkladığınızda slot bilgilerinin orada yazıyor olması lazım. En alt satırda parça numarası görünecek şekilde ekran paylaşın.

aida.PNG

Öncelilkler teşekkür ederim. İstediğiniz ekran görüntüsünü ekledim. Eğer yanlış anlamadıysam içerisinde DDR 4 1866 MHz RAM takılı. Ama internette hiç 1866 MHz ve DDR 4 RAM göremedim. 1866 MHz olanlar DDR 3 ayrıca fazla pahalı geldi bana.
Yardım için Lenovo'ya mail atmıştım DDR4 1866 MHz RAM takabilirsiniz diye dönüş yaptılar. İlgili mailin görselini ekledim. DDR 4 1866 MHz RAM var mı ben yok diye biliyorum eğer yoksa yükseltme yapamayacak mıyım? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Dosya Ekleri

• aid64.PNG
    aid64.PNG
    19,9 KB · Görüntüleme: 56
  • WhatsApp Image 2020-09-25 at 15.32.52.jpeg
    WhatsApp Image 2020-09-25 at 15.32.52.jpeg
    106,2 KB · Görüntüleme: 64
Cihazın içinde 2666 MHz bellek var. O yüzden siz de bir tane 2666 MHz takabilirsiniz. En fazla 1866 MHz desteği olduğu için bu değerde çalışıyordur. DDR4 2666 MHz SODIMM bellek alacaksınız.

Bu linkte elinizdeki belleğin aynısı var. Sanırım ikinci el.

Eğer sıfır almak istiyorsanız söylediğim özelliklerde farklı marka bellek satın alabilirsiniz.

İki gün önce Amazon'dan linkteki RAM'i aldım bugün geldi taktım ve bilgisayar siyah ekranda kaldı ben de uyumsuz olduğunu düşünüp iade için geri verdim kargoya. Acaba sorun RAM'in arızalı olması mıydı? Çünkü özellikleri aynı galiba. Lenovo'nun sitesinde tavsiye edilen olduğu için almıştım ama olmadı. Sanırım fazlaca uğraştıracak olmadı servise değiştirtmeyi deneyeceğim.

Evet normalde uyması lazım. Bütün özellikleri aynı. Belki bellek arızalı olabilir veya tam takamamış olabilirsiniz. İsterseniz attığım linkteki Samsung belleği deneyebilirsiniz.

Cihazın içindeki bellek 2666 MHz fakat şu videonun altındaki yorumlarda video sahibi 2666 MHz bellek taktığında sorun çıktığını 2400 MHz taktığında sorunsuz bir şekilde kullandığını söylemiş. Tekrar aynı sorunu yaşarsanız 2400 MHz bellek almayı deneyebilirsiniz.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Çok teşekkür ederim. Linkteki 2400 MHz RAM'in cl değerinin 17 olması sorun yaratır mı? Bu gidişle deneyerek bulmaya çalışacam galiba.

Yeni konular

Geri
Yukarı