Lenovo Ideapad 5 oyun sırasında pil tasarrufu açılmalı mı?

kbtymz

Hectopat
Makaleler
1
Yer
Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
Daha fazla  
Meslek
İngilizce-Fransızca Mütercim-Tercümanlık (Okuyorum)
Arkadaşlar Lenovo Ideapad 5 laptopunu kullanmaktayım. Bu laptopun "Lenovo vantage" isimli bir programı var. Pil bölümünde tasarruf kipi diye bir ayar var. Sizce oyun oynarken açmalı mıyım?

Ekran görüntüsü 2021-09-11 142936.png

Arkadaşlar Lenovo Ideapad 5 laptopunu kullanmaktayım. Bu laptopun "Lenovo vantage" isimli bir programı var. Pil bölümünde tasarruf kipi diye bir ayar var. Sizce oyun oynarken açmalı mıyım?

Eki Görüntüle 1163093

Oyun oynarken kapalı kalması daha yüksek performans almanızı sağlayacaktır. Kapalı kalsın hocam bir problem oluşturmaz.

Oyun oynarken kapalı kalması daha yüksek performans almanızı sağlayacaktır. Kapalı kalsın hocam bir problem oluşturmaz.
Hocam ben pil ömrü için demiştim yani pil ömrüm o ayarı oyun oynarken açarsam artar değil mi ?

Eki Görüntüle 1163093

Bilgisayarı sürekli prize bağlı kullanmak batarya ömrünü düşürecektir. Bu sebepten ötürü "tasarruf kipi" seçeneğini aktif hale getirirseniz bataryanın ömrü azalmayacaktır. Tam kapasite doldurmak yerine belli bir kapasiteye kadar dolduruyor ve zarar görmüyor. Performansa bir etkisi bulunmamakla birlikte aktif hale getirmenizi öneririm.

Hocam ben pil ömrü için demiştim yani pil ömrüm o ayarı oyun oynarken açarsam artar değil mi?

Hayır bu o işe yaramıyor.
Tam kapasite dolum yapmayacağı için kullanım sürenizi düşürecek.

Evet pil ömrünüz artacaktır ancak göz görülür bir performans düşüklüğü oluşturacağını söyleyebilirim.

Hocam tasarruf için değil bu.
Bataryanın ömrünü düşürmemek için yapılan yarım şarj yöntemi.

Bilgisayarı sürekli prize bağlı kullanmak batarya ömrünü düşürecektir. Bu sebepten ötürü "tasarruf kipi" seçeneğini aktif hale getirirseniz bataryanın ömrü azalmayacaktır. Tam kapasite doldurmak yerine belli bir kapasiteye kadar dolduruyor ve zarar görmüyor. Performansa bir etkisi bulunmamakla birlikte aktif hale getirmenizi öneririm.
Hocam yardımınız için çok teşekkür ederim.

Youtube'da vs. çoğu videoda laptobu masa başında kullanıyorsanız mümkün olduğunca prize takılı halde kullanmak batarya döngü süresini azaltacağından batarya ömrünü arttırır diyorlar. Mesela bir bataryanın 0'dan 100'e dolumu 1 döngü ediyorsa bu bataryanın ömrü 1000 döngüde sona eriyormuş. Ama prize takılı halde kullanırsak döngü ilerlemiyor ve bu sayede bataryanın ömrü uzuyormuş.

Geri
Yukarı