Lenovo Ideapad Gaming 3 15ARH05 mavi ekran

İşletim sistemi
Windows 11

EBS

Decapat
RAM
Kingston SK Hynix 16 GB DDR4-3200 MHz 2x 22CL
SSD veya HDD modeli
500GB
Ekran kartı
Geforce GTX 1650TI 4GB
Anakart
Lenovo LNVNB161216
İşlemci
AMD Ryzen 7 Mobile 4800H
Selam. Bilgisayarımda farklı sebeplerle mavi ekran hataları alıyorum. RAM'leri Memtest86 ile test etmiştim ve hata bulunmamıştı. Bilgisayara temiz kurulum yaptıktan sonra da hatalar artarak devam etti. Günde 5-6 kere mavi ekran alıyorum.

Dump

@McGucket Hocam bir bakabilir misiniz?

Son düzenleme:
Forumda klasikleşen bir hata. Sorun yüksek ihtimal ekran kartı sürücülerinde. Bu aile (Lenovo IdeaPad Gaming ailesinden bahsediyorum) kronik sorunları var.

CMD'yi yönetici olarak çalıştırıp şu komutları uygulayın:
sfc /scannow
DISM.exe /Online /Cleanup-image /ScanHealth
DISM /Online /Cleanup-Image /RestoreHealth
Mavi ekran alındığında genellikle bu komutların kullanılması şart oluyor.

DDU ile ekran kartı sürücülerinizi kaldırın. Ardından altta linkini verdiğim ekran kartınız ile uyumlu WHQL sertifikalı sürücüyü indirip kurun (Oyun oynadığınızı varsaydığım için Game Ready sürücüsü seçtim)

Sorunun RAM'lerdende kaynaklanabileceğinden şüphelenmiyorum değil. Memtest86 ile test yaparsanız emin olabiliriz bu konu hakkında.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Not: CMD komutlarının ve Memtest86 RAM testi sonuçlarını paylaşmayı unutmayın. :)

Forumda klasikleşen bir hata. Sorun yüksek ihtimal ekran kartı sürücülerinde. Bu aile (Lenovo IdeaPad Gaming ailesinden bahsediyorum) kronik sorunları var.

CMD'yi yönetici olarak çalıştırıp şu komutları uygulayın:
sfc /scannow
DISM.exe /Online /Cleanup-image /ScanHealth
DISM /Online /Cleanup-Image /RestoreHealth
Mavi ekran alındığında genellikle bu komutların kullanılması şart oluyor.

DDU ile ekran kartı sürücülerinizi kaldırın. Ardından altta linkini verdiğim ekran kartınız ile uyumlu WHQL sertifikalı sürücüyü indirip kurun (Oyun oynadığınızı varsaydığım için Game Ready sürücüsü seçtim)

Sorunun RAM'lerdende kaynaklanabileceğinden şüphelenmiyorum değil. Memtest86 ile test yaparsanız emin olabiliriz bu konu hakkında.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Not: CMD komutlarının ve Memtest86 RAM testi sonuçlarını paylaşmayı unutmayın. :)
Ben artık yeter be diyerek W11 canary sürümüne geçmiştim şimdi temiz W11 kurulumu yapıp tekrar deneyeceğim bunları... RAMleri iki kez Memtest'e soktuğumu söyleyeyim. Yaklaşık 6-7 saat memtest beklemiştim. Ben de çok şüpheleniyordum çünkü RAM'lerden.

Ben artık yeter be diyerek W11 canary sürümüne geçmiştim şimdi temiz W11 kurulumu yapıp tekrar deneyeceğim bunları... RAMleri iki kez Memtest'e soktuğumu söyleyeyim. Yaklaşık 6-7 saat memtest beklemiştim. Ben de çok şüpheleniyordum çünkü RAM'lerden.
Önceden Memtest yaptınız yanii? Sonuçlar nasıldı?

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı