Çözüldü Lenovo Ideapad Gaming 3 ani FPS düşüşü

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

SensOuma

Centipat
Daha fazla  
RAM
8gb 3200Mhz
SSD veya HDD modeli
512gb SSD
Ekran kartı
GTX 1650
İşlemci
i5 11300H
Laptopum daha 1 aylık bile değil.
Yüklediğim oyunlarda (Valorant, LoL, Dead by Daylight) ani FPS düşmesi yaşıyorum.
Örneğin Valorant'ta 130 140 FPS'lerde dolaşırken anlık 30-50 aralığına düşüyor ve 9 10 saniye gibi bir süre sonra tekrar eski FPS değerlerine ulaşıyor. Yardımcı olursanız çok mutlu olurum mağdur durumdayım. Neden kaynaklandığını çözemedim.

Çözüm
Nasıl çözdünüz?

Sorun tamamen güç kaynağı ile alakalıymış. FPS düşüşü yaşadığımda 135W adaptör kullanıyordu. Bunun için vatana aldığım yere götürmüştüm, servise verdiler geldiğinde hiçbir sorun görülmemiştir olarak işaretlemişlerdi. O ara çok sinirlenmiştim. Sonrasında yetkili kişi sadece adaptörün yenilendiğini söyledi. Adaptör ne alaka diyerek eve gitmiştim sonrasında eve geldiğimde sıfır olarak 170W adaptör ile değiştirdiklerini fark ettim. Adaptör 170W olduktan sonra hiçbir FPS düşüşü yaşamamaya başladım. Anlayacağınız 135W yetmiyordu.
Sürücülerin güncel olduğundan emin misin? lenovonun destek sitesine girip bilgisayarını tespit edip kontrol et bi
Ekran kartını Nvidia Experience'denağ kontrol ettim güncel gözüküyor ama diğerlerini bilmiyorum kontrol edip tekrar dönüş sağlayacağım neden kaynaklandığını gerçekten çözemedim.

lenovo support.com dan manuel olarak tüm sürücüleri yükleyip kurmanı tavsiye ederim aynı laptop bende de var ben ordan yapıyorum
Rica etsem nereleri kurmam gerekiyor resimle anlatmanız mümkün mü sitede tarama yaptığımda her şey geçti olarak gözüküyor ama nereden güncelleyeceğimi anlamadım

Nasıl çözdünüz?

Sorun tamamen güç kaynağı ile alakalıymış. FPS düşüşü yaşadığımda 135W adaptör kullanıyordu. Bunun için vatana aldığım yere götürmüştüm, servise verdiler geldiğinde hiçbir sorun görülmemiştir olarak işaretlemişlerdi. O ara çok sinirlenmiştim. Sonrasında yetkili kişi sadece adaptörün yenilendiğini söyledi. Adaptör ne alaka diyerek eve gitmiştim sonrasında eve geldiğimde sıfır olarak 170W adaptör ile değiştirdiklerini fark ettim. Adaptör 170W olduktan sonra hiçbir FPS düşüşü yaşamamaya başladım. Anlayacağınız 135W yetmiyordu.

Çözüm
Sevindim hocam.

Yeni konular

Geri
Yukarı