Çözüldü Lenovo Ideapad Gaming 3 BIOS bozuldu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

dodo61

Kilopat
Makaleler
4
Yer
Türkiye
Arkadaşlar 1 aydır bilgisayarıma erişimim yoktu memleketteydim. Bugün geldim ve 1 aylık güncellemelerin hepsini yaptım. O ara BIOS'da güncellenmiş ama artık çalışmıyor. Açılıştaki Lenovo yazısı tam ekran kocaman olmuş. Hiçbir türlü BIOS'a giriş yapamıyorum. Eski veya yeni BIOS yüklemeye çalışıyorum lakin sürekli eski sürüm BIOS veya aynı sürüm BIOS diye hata veriyor. Ne yapmam lazım?

b5c878db-a387-4946-b2eb-c5a011b36fc1.jpg

Çözümü buldum arkadaşlar. Bios ekranındayken sağ ok tuşu ile bir menü açılıyor. Orada Configuration kısmına geliyoruz. Bios Back Flash seçeneğini Enabled yapıyoruz. Ve F10'a basıp kaydediyoruz. Eski sağlam Bios dosyamızın install.bat dosyasına basıp eski sürümü yüklüyoruz ve ekran normale dönüyor. Eğer isterseniz güncel biosu indirebilirsiniz.

Son düzenleme:
Çözüm
Bende de aynı problem var. Çözümde sağ oka bastığımda hiçbir şey olmuyor nasıl çözdünüz acaba?

Çözümü buldum arkadaşlar. BIOS ekranındayken sağ ok tuşu ile bir menü açılıyor. Orada Configuration kısmına geliyoruz. BIOS Back Flash seçeneğini Enabled yapıyoruz. Ve F10'a basıp kaydediyoruz. Eski sağlam BIOS dosyamızın install.bat dosyasına basıp eski sürümü yüklüyoruz ve ekran normale dönüyor. Eğer isterseniz güncel BIOS'u indirebilirsiniz.
Bende de aynı problem var. Çözümde sağ oka bastığımda hiçbir şey olmuyor nasıl çözdünüz acaba?

Çözümü buldum arkadaşlar. BIOS ekranındayken sağ ok tuşu ile bir menü açılıyor. Orada Configuration kısmına geliyoruz. BIOS Back Flash seçeneğini Enabled yapıyoruz. Ve F10'a basıp kaydediyoruz. Eski sağlam BIOS dosyamızın install.bat dosyasına basıp eski sürümü yüklüyoruz ve ekran normale dönüyor. Eğer isterseniz güncel BIOS'u indirebilirsiniz.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
sağ ok tuşuna basılmıyor birşey çıkmıyor acaba nasıl yapabilirim ?

Düzeltiyorum şimdi biosa girip denedim aynen şu adımları yapmalısın. Öncelikle bilgisayarı kapat ve açma tuşuna bas bios ekranı gelene kadar F2 tuşuna bas. Bios ekranı gelince sırasıyla şu adımları takip et.
  1. sağ ok tuşuna bas enter yap.
  2. bir kez alt ok tuşuna bas
  3. bir kez sağ ok tuşuna bas
  4. 5 kez alt tuşuna bas ve enter yap
  5. bir kez alt tuşuna bas ve enter yap
  6. en son f10 tuşuna bas enter yap.
Daha sonra bilgisayarından çalışan bios sürümünü yükle.

Bu adımları yapıp eski bios sürümünü yükledikten sonra lenovo vantage uygulamasından bios güncellemesini yok say yap yoksa otomatik olarak bozuk bios sürümünü kurar.

Son düzenleme:
Hepsini yaptım fakat lenovo vantage üzerinde güncel bios görmüyor.Mauel olarak lenovo sitesinden indirdiğimde ise maalesef aynı sürüm diyor.

Hepsini yaptım fakat lenovo vantage üzerinde güncel bios görmüyor.Mauel olarak lenovo sitesinden indirdiğimde ise maalesef aynı sürüm diyor.
Sana bendeki bios sürümünü atabilirim eğer yükardakı adımları yapıp bios back flashı açtıysan.

FCCN18WW sürüm bios. Direk içindeki exe dosyasını aç biosu kurar.

Çünkü aynı sürüm bios kuruyorsun bu da bozuk olan bios. Büyük ihtimalle FCCN19WW versiyonu kuruyorsun. O bios nedense hatalı. Bu yüzden FCNN18WW versiyonunu kurmalısın.

Son düzenleme:
Sana bendeki bios sürümünü atabilirim eğer yükardakı adımları yapıp bios back flashı açtıysan.

Çünkü aynı sürüm bios kuruyorsun bu da bozuk olan bios. Büyük ihtimalle FCCN19WW versiyonu kuruyorsun. O bios nedense hatalı. Bu yüzden FCNN18WW versiyonunu kurmalısın.
Maalesef bu sürüm daha yeni değil diyor sanırım sürücü biostan eski sürüme geçmemiş yine.

Eski bios sürümüne geçerken bu arada ben hiçbirşey görmeyerek yaptım.Yani Bios ta configten sağ tarafa geçince ekran gelmiyor ama işlem yapılıyor sanırım orda bir sıkıntı oldu.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı