Lenovo Ideapad Gaming 3 fan ısı algılayıcısı

ewre738263

Centipat
Daha fazla  
Dostlar fanın çalışmasında sorun yok, güzel soğutuyor ondan yana sıkıntım yok ama fan çalışmadan önce mesela ne kadar kendini ayarlayacaksa ona göre bir cırk sesi çıkarıyor. Mesela hafif mi devreye girecek ona göre hafif bir cırk sesi çıkarıyor fakat devreye girdikten sonra bir üst seviyeye geçerken o cırk sesi çıkmıyor sadece kapalı konumdan çalışır konuma geçerken cırk sesi çıkarıyor bu normal mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Dostlar fanın çalışmasında sorun yok, güzel soğutuyor ondan yana sıkıntım yok ama fan çalışmadan önce mesela ne kadar kendini ayarlayacaksa ona göre bir cırk sesi çıkarıyor. Mesela hafif mi devreye girecek ona göre hafif bir cırk sesi çıkarıyor fakat devreye girdikten sonra bir üst seviyeye geçerken o cırk sesi çıkmıyor sadece kapalı konumdan çalışır konuma geçerken cırk sesi çıkarıyor bu normal mi?

Aynı cihaz aynı sorun bende de var. Muhtemelen normal değildir ama servise göndermeye de değer mi bilmiyorum.

Aynı durumu ben de yaşıyorum. Acaba fan çalışmaya başlarken bir yere mi sürtüyor yoksa tetiklenme ile alakalı normal bir durum mu? Mesela şu konuda da yavaşlayınca ses çıktığı söylenmiş. İçini açıp elimizle fanı döndürme imkanımız olsa sürtünme kaynaklı bir ses mi yoksa fana elektrik gelmesiyle alakalı bir ses mi anlayabiliriz belki.

Aynı durumu ben de yaşıyorum. Acaba fan çalışmaya başlarken bir yere mi sürtüyor yoksa tetiklenme ile alakalı normal bir durum mu? Mesela şu konuda da yavaşlayınca ses çıktığı söylenmiş. İçini açıp elimizle fanı döndürme imkanımız olsa sürtünme kaynaklı bir ses mi yoksa fana elektrik gelmesiyle alakalı bir ses mi anlayabiliriz belki.
hocam peki siz hiç kasayı açtınız mı

@klawye

Kasayı RAM yükseltmesi için açtım ama açmadan önce var mıydı bilmiyorum. Yaz aylarında aldığım için dışarının gürültüsünden fark etmemiştim hiç.
ben de ram yükselttikten sonra farketmeye başladım o gıcık sesi zaten ya ram yükselttikten sonra oldu ya da önceden de vardı biz farketmedik bu bir tesadüf olamaz

Son düzenleme:
Aynı ürün bende de var. Fan devreye girerken o sesi çıkarıyor bir yere sürtünmeyle falan alakası yok tamamen normal bir şey. Tetikleniyor ve fan çalışıyor.

hocam peki siz hiç kasayı açtınız mı
Hiç açma cesaretini gösteremedim. İleride ssd yükselmesi yapmayı düşünürsem bu dediğim şeyi deneyeceğim. Kronik bir sorun değilse o zaman normal bir durum. Bazen dengeli moddayken fan sürekli iki-üç saniye çalışıp duruyor ve bunu sürekli tekrarlıyor. Özellikle word dosyası üzerinde falan çalışırken gıcık edebiliyor. Ama bunun için servise göndermek mantıklı görünmüyor. Zaten bu cihazlar artık çok pahalı en büyük derdimiz bu olsun diye düşünüyorum.

Geri
Yukarı