Çözüldü Lenovo IdeaPad Gaming 3 işlemci GHz'i çok dengesiz

• Konuyu başlatan drue
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 9
  • Görüntüleme 191
Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

drue

Kilopat
Daha fazla  
Selam millet, dün akşam aniden ortaya çıkan bir sorunum var. Oyun oynarken FPS değerlerim bir anda dibi gördü, bu soğutucu fan olmadan oyun oynadığım zamanlar bazen başıma gelirdi. Ancak ister fan olsun olmasın, PC ısınsın, ısınmasın bu sorunu yaşıyorum. Yani laptopu uzun süreli kullanım veya yeni açmış olmam fark etmiyor, oyunların hepsi 2-3 FPS ve haliyle fazlaca donuyor. Ayrıca GHz hızı aşırı dengesiz bir 3, 00'lara çıkıyor bir anda 0, 90'lara düşüyor ve bu hem oyunu hem de oyun harici kasmalara neden oluyor diye düşünüyorum. Zamanla oyun harici kasmalar bitiyor ama oyunda hiç değişen bir şey olmuyor.

Bu tarz konulardan çok fazla anlamadığım için mutlaka eksik bilgi vermişimdir. Elimdeki bilgisayarın genel özellikler şunlar:
Lenovo IdeaPad Gaming 3 AMD Ryzen 5 4600H 16 GB 512 GB SSD GTX 1650. Termal macun yenileneli 6 ay ya oluyor ya olmuyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Kısıtlama var o zaman cihazda da o nasıl olmuş onu düşünüyorum, sessiz modda olsa bile cihazın o derecede takılmaması gerek. Performans modunda değil mi, bu sorun olmadan önce cihazda herhangi bir değişiklik yaptınız mı?
Hocam işlemcide hız dengesizliğinin ortaya çıkaran iki tane etmen vardır. Birincisi termal macun kalitesizdir, ikisnci etmen ise soğutucu tam yerine oturmamıstır, sizinki notebook olduğu için soğutucuda bir sorun olduğunu düşünmüyorum. Sorun termal macundan kaynaklanıyor olabilir.
@drue
Değiştirmenizi öneririm.

Afterburner gibi bir program kurup sıcaklıkları ve kullanımları takip edin.
Hocam oyuna girdiğim an bilgisayar öldüğü için pek verimli kullanamıyorum. Ancak şöyle bir durum var, normalde oyun oynadığım zaman GPU sıcaklığı 75-80+ civarında gezinirken şu an bu sıcaklık asla artmıyor. Maksimum 45 derecede kalıyor. Bu esnada oyunum 2 FPS tabii.

Hocam işlemcide hız dengesizliğinin ortaya çıkaran iki tane etmen vardır. Birincisi termal macun kalitesizdir, ikisnci etmen ise soğutucu tam yerine oturmamıstır, sizinki notebook olduğu için soğutucuda bir sorun olduğunu düşünmüyorum. Sorun termal macundan kaynaklanıyor olabilir.
@drue
Değiştirmenizi öneririm.
Yardım ve tavsiyen için teşekkür ederim hocam, onu da mutlaka deneyeceğim kısa zamanda.

Kısıtlama var o zaman cihazda da o nasıl olmuş onu düşünüyorum, sessiz modda olsa bile cihazın o derecede takılmaması gerek. Performans modunda değil mi, bu sorun olmadan önce cihazda herhangi bir değişiklik yaptınız mı?

Çözüm
Herhangi bir değişiklik yapmadım hocam en azından bu sorun ortaya çıkana kadar. Yani tuhaf bir şekilde elim kolum bir yere çarparak olmadıysa her şey her zaman olduğu gibiydi. Sadece bu sorundan sonra güç seçenekleri ayarlarını varsayılana almıştım belki bir düzelme olur diye. Kusura bakmayın performanstan kasıt nedir tam anlamadım ama yüksek performans ayarında şu an. Diğer işlemci ayarları da şöyle;

Dosya Ekleri

• Screenshot_10.png
    Screenshot_10.png
    10,3 KB · Görüntüleme: 7
  • Screenshot_11.png
    Screenshot_11.png
    2,5 KB · Görüntüleme: 10
Herhangi bir değişiklik yapmadım hocam en azından bu sorun ortaya çıkana kadar. Yani tuhaf bir şekilde elim kolum bir yere çarparak olmadıysa her şey her zaman olduğu gibiydi. Sadece bu sorundan sonra güç seçenekleri ayarlarını varsayılana almıştım belki bir düzelme olur diye. Kusura bakmayın performanstan kasıt nedir tam anlamadım ama yüksek performans ayarında şu an. Diğer işlemci ayarları da şöyle;

Lenovo Vantage'den bakabilirsiniz, oradaki performans modundan bahsetmiştim. En yüksek işlemci durumu 0 MHz gözüküyor onu yükseltip deneyin.

4000 MHz yapın Vantage'den fotoğraf atar mısınız?
Evet... hatanın kaynağını sayenizde buldum hocam. Öncelikle teşekkür ederim. Vantage'ı biraz kurcalayınca bahsettiğiniz sekmeyi buldum, orda sessiz kipi seçiliymiş, onu performans kipine çektim ve oyuna girip test ettim. FPS değerleri gayet olağan duruma dönmüş oldu. Muhtemelen klavye kısayollarından biri yüzünden böyle bir şey oldu. Çok teşekkür ederim tekrardan.

Geri
Yukarı