Lenovo Ideapad Gaming 3 laptop ses ve görüntüde anlık donma oluyor

• Konuyu başlatan BED
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 8
  • Görüntüleme 1B

BED

Centipat
Daha fazla  
Meslek
Music Producer / Vocalist / Musician
Sistem:
Lenovo Ideapad Gaming3.
İşlemci: Ryzen 5 5600h.
RAM: 8 GB 3200MHz.
Ekran kartı: NVIDIA GTX 1650 4 GB.
Entegre ekran kartı: AMD 2 GB ( tam model bilmiyorum)
SSD: Micron 512 GB.

Merhaba, konuyla ilgili ne okuduysam beni bir çözüme ulaştırmadı, henüz format denemedim. Bu sorunun başlıkları Windows 10 ile ilgili olduğu yönündeydi. Sorun 2 gün önce başladı. Örneğin YouTube'dan herhangi bir video açıyorum, saniyeden daha kısa sürecek şekilde anlık olarak ses ve görüntü donup sonrasında kaldığı yerden devam ediyor. Özellikle tepki verdiği zamanlar ise video oynarken bilgisayarda başka herhangi bir şey açtığım anlar. Örneğin Görev Yöneticisi'ya da dosya gezgini vs. uzun süreli videolarda ise, dizi film gibi, küçük çaplı anlık bir ses çatlamasından sonra ses ve görüntü kayma yapmaya başlıyor. Görüntü ve ses programlarım var bir miktar kitaplığıyla beraber, format atmayı o yüzden son çare olarak görüyorum. Driverlar güncel, Windows güncel. Bu sorunu yaşamış ve çözüme ulaşan biri yardımcı olursa mutlu olurum. Chipset driver vs okudum, ondan mı acaba dedim, çünkü formatı kendim atmıştım bilgisayara, eksik bir kurulum mu var anlayamadım.

İster inanın ister inanmayın ama AMD işlemcilerin hâlâ laptop işlemcileri ile tam uyumlu çalışmadığını düşünüyorum. AMD masaüstü işlemcide çok başarılı ancak maalesef ki laptoplar için daha yolu var.

İster inanın ister inanmayın ama AMD işlemcilerin hâlâ laptop işlemcileri ile tam uyumlu çalışmadığını düşünüyorum. AMD masaüstü işlemcide çok başarılı ancak maalesef ki laptoplar için daha yolu var.
Aynı kanıdayım, yaptığım karşılaştırmalarda bütçem aynı modelin intel i5 versiyonuna yetiyordu, i5 yerine 5600H tercih ettim çünkü hemen hemen i7 ile eşdeğer gözüküyordu. Lakin şuan pc boştayken görev yöneticisi açıyorum CPU %100 vurup düşüyor. Aldığım günden beri teknik sıkıntılar sebebiyle 3-4 defa format atmak zorunda kaldım. Ama genel anlamda güzel bilgisayar, bununda AMD'den değil Lenovo'dan kaynaklandığını düşünüyorum, bu güne kadar hiç boşa düşürmedi. Bu sorunları yaşamak bile şaşırtıcı geliyor şuan.
Sanırım CPU arada anlık olarak 90 100'ü görüyor ve problem bundan kaynaklanıyor. CPU'nun birden tepeye vurmasının sebebi ne olabilir? Nasıl çözeriz bu işi?

Son düzenleme:
Hocam aynı bilgisayarın ryzen 5 4600h lı versiyonuna sahibim ve aldığım günden beri aynı sorun bende de mevcut. Özellikle oyunlarda ciddi takılmalar meydana geliyor. Windows update yaptığında veya bazen sadece bilgisayarı yeniden başlattığımda bile oluyor. Format atmadan hiçbir şekilde düzelmiyor, kaç kere attım sayamıyorum bile artık. Çözebildiniz mi acaba?
Aynı kanıdayım, yaptığım karşılaştırmalarda bütçem aynı modelin intel i5 versiyonuna yetiyordu, i5 yerine 5600H tercih ettim çünkü hemen hemen i7 ile eşdeğer gözüküyordu. Lakin şuan pc boştayken görev yöneticisi açıyorum CPU %100 vurup düşüyor. Aldığım günden beri teknik sıkıntılar sebebiyle 3-4 defa format atmak zorunda kaldım. Ama genel anlamda güzel bilgisayar, bununda AMD'den değil Lenovo'dan kaynaklandığını düşünüyorum, bu güne kadar hiç boşa düşürmedi. Bu sorunları yaşamak bile şaşırtıcı geliyor şuan.
Sanırım CPU arada anlık olarak 90 100'ü görüyor ve problem bundan kaynaklanıyor. CPU'nun birden tepeye vurmasının sebebi ne olabilir? Nasıl çözeriz bu işi?

Hocam aynı bilgisayarın Ryzen 5 4600H'lı versiyonuna sahibim ve aldığım günden beri aynı sorun bende de mevcut. Özellikle oyunlarda ciddi takılmalar meydana geliyor. Windows Update yaptığında veya bazen sadece bilgisayarı yeniden başlattığımda bile oluyor. Format atmadan hiçbir şekilde düzelmiyor, kaç kere attım sayamıyorum bile artık. Çözebildiniz mi acaba?

ISLC kullanmaya başladığımdan beri bu konuyla ilgili aman aman bir sorun yaşamadım, 8 GB RAM günümüz şartlarında hemen ön bellek dolduruyor ben bu dropların ondan kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Zaten 1 8 GB daha RAM taktım diğer her konuda da rahata erdim. Tabi bu 8 GB RAM varken bunu yapması normal demek değil. Ben ses kayıtları yaparken çok büyük sıkıntı yaşadım bu konuyla ilgili. Düşük gecikmeli kayıt alırken yapıyordu o da latency ile alakalı, çok düşük gecikmeye gücü yetmiyordu ama dediğim gibi, kısa vadede ISLC, uzun vadede 2x8GB Dual channel RAM. 90-120 Valorant FPS'im 200-250 bandına vurdu.
Spesifik olarak şundan kaynaklı diyemiyorum, cidden nasıl çözdüğüme emin değilim. Bu söylediklerim dışında başka bir işlem yapmadım.

Son düzenleme:
Hocam aynı işlemcili Acer Nitro 5 var bende de alalı 1 yıl oldu aldığımdan beri çözmeye çalışıyorum ben Acer'dan kaynaklı olduğunu düşünüyordum ama siz bunları yazınca işlemciden kaynaklı olduğunu düşünmeye başladım RAM'i 8 GB'den 16 ya çıkarınca düzelir sanmıştım o da olmadı sorunu çözebildiniz mi acaba?
Sistem:
Lenovo Ideapad Gaming3.
İşlemci: Ryzen 5 5600h.
RAM: 8 GB 3200MHz.
Ekran kartı: NVIDIA GTX 1650 4 GB.
Entegre ekran kartı: AMD 2 GB ( tam model bilmiyorum)
SSD: Micron 512 GB.

Merhaba, konuyla ilgili ne okuduysam beni bir çözüme ulaştırmadı, henüz format denemedim. Bu sorunun başlıkları Windows 10 ile ilgili olduğu yönündeydi. Sorun 2 gün önce başladı. Örneğin YouTube'dan herhangi bir video açıyorum, saniyeden daha kısa sürecek şekilde anlık olarak ses ve görüntü donup sonrasında kaldığı yerden devam ediyor. Özellikle tepki verdiği zamanlar ise video oynarken bilgisayarda başka herhangi bir şey açtığım anlar. Örneğin Görev Yöneticisi'ya da dosya gezgini vs. uzun süreli videolarda ise, dizi film gibi, küçük çaplı anlık bir ses çatlamasından sonra ses ve görüntü kayma yapmaya başlıyor. Görüntü ve ses programlarım var bir miktar kitaplığıyla beraber, format atmayı o yüzden son çare olarak görüyorum. Driverlar güncel, Windows güncel. Bu sorunu yaşamış ve çözüme ulaşan biri yardımcı olursa mutlu olurum. Chipset driver vs okudum, ondan mı acaba dedim, çünkü formatı kendim atmıştım bilgisayara, eksik bir kurulum mu var anlayamadım.

Hocam aynı işlemcili Acer Nitro 5 var bende de alalı 1 yıl oldu aldığımdan beri çözmeye çalışıyorum ben Acer'dan kaynaklı olduğunu düşünüyordum ama siz bunları yazınca işlemciden kaynaklı olduğunu düşünmeye başladım RAM'i 8 GB'den 16 ya çıkarınca düzelir sanmıştım o da olmadı sorunu çözebildiniz mi acaba?

Vallahi sorun bende kendi kendine geçti açıkçası ama arkadaşın dediği doğru olabilir. Çünkü ben daha sonra başka bir şey için BIOS'tan dahili GPU'nun kullandığı GB miktarını en düşük seviyeye düşürdüm. Belki de ondan sonra geçti. Spesifik bir fikrim yok anlayacağınız.
Ben de 16'ya çıkardım ISLC kullanmaya başladım bu olaylardan sonra, ondan da düzene girmiş olabilir diye düşünmüştüm bir süre.

Yeni konular

Geri
Yukarı