Lenovo IdeaPad Gaming 3 pl 202 yandı

Punisherr2113

Centipat
Daha fazla  
Bugün RAM değiştirirken pl 202 adlı bir parcaya ucundan azıcık değdi. Hafiften yandı gibi ama tam ortasına ulaşmadı yanık. Yaşadığım şehirde de herhangi bir guvenebilecegim bilgisayarcı yok. Teknik servis zaten yok. Bu parça çok önemli mi? Az yandı yani internetteki fotoğraflar kadar yanmadı.

Bugün RAM değiştirirken pl 202 adlı bir parcaya ucundan azıcık değdi. Hafiften yandı gibi ama tam ortasına ulaşmadı yanık. Yaşadığım şehirde de herhangi bir guvenebilecegim bilgisayarcı yok. Teknik servis zaten yok. Bu parça çok önemli mi? Az yandı yani internetteki fotoğraflar kadar yanmadı.
Muhtemelen anakartın üzerindeki bir çipi yaktınız. Geçmiş olsun.

1691804452798.png

hocam eliniz hassas ise flux ve havya ile lehimi dikkatlice kaldırın ve aynı smd komponenti internetten temin edin, internetten arattığım kadarı ile bu resmi buldum, detaylıca araştırırsanız uygun değerlikteki parçayı bulup kendiniz değiştirebilirsiniz bence, değişim sırasında bataryanın takılı olmadığına ve pc nin güç almadığına emin olun, statik elektrik olmamasına dikkat edin. Yapamam derseniz bir bilgisayarcı ile iletişime geçip yaptırın, temin etceğiniz parça çok pahalı değil ancak işçilik için chip tamiri felan diyerek yalan dolanla yüksek meblalar isteyebilirler, bu sebeple güvenilir bir tamirci çevrenizden bulmanızı öneririm. Çevremde yok demişsiniz ama ben sadece bilgisayarcı değil elektrik elektronikle ilgili insanlarında bu sorunu çözebileceğini düşünüyorum. Çevrenizde varsa bu alanla ilgili insanlara bi bakın derim. Bunun dışında kısa devreden kaynaklı anakartta başka bir arıza oluşmuş ise sadece komponenti değiştirmek sorunu çözmeyebilir, bu sebeple değişim sonrası yada öncesi laptopu baştan sona incelemeli ve kısa devre vb. testlere tabi tutmalısınız. Bir alternatif olarakda lenovo teknik servisi ile iletişime geçip sorunu çözmeyi deneyebilirsiniz.

gümleyen parça bobin - indüktör direkt bu parçaya değdiğini sanmıyorum anlık fazla akımı kaldıramamış olmalı. pl202 nin görevini yanındaki arkadaşları pl203 pl201 birazcık daha fazla mesaiyle yapacaktır. zaten bu siyah minik arkadaşların ilerisinde 2R2 kodlu kallavi bobin her türlü yürütür. kısaca hiçbişicikler olmaz başına sorun falan açılmaz.

https://www.technopat.net/sosyal/javascript:void(0)

gümleyen parça bobin - indüktör direkt bu parçaya değdiğini sanmıyorum anlık fazla akımı kaldıramamış olmalı. pl202 nin görevini yanındaki arkadaşları pl203 pl201 birazcık daha fazla mesaiyle yapacaktır. zaten bu siyah minik arkadaşların ilerisinde 2R2 kodlu kallavi bobin her türlü yürütür. kısaca hiçbişicikler olmaz başına sorun falan açılmaz.

https://www.technopat.net/sosyal/javascript:void(0)
Teşekkürler hocam.

Yeni konular

Geri
Yukarı