Lenovo Ideapad Gaming3 iade mi değişim mi talep etmeliyim?

saedser

Femtopat
Daha fazla  
Öncelikle herkese merhaba, arkadaşlar yaklaşık 4 ay önce “lenovo Ideapad Gaming3” ( RTX3050- 8 GB RAM-Ryzen 5 5600H) cihazını satın aldım. Fakat aldığımdan beri sürekli sorun çıkardı. Önce adaptör değişti daha sonra anakart. En son yine arızalandığında iade/değişim talebinde bulundum. Bunun sonucunda bana bir belge göndereceklerini söylediler( şu an kargoda) ve bu belge ile ürünü satın aldığım yere iade/değişim talebinde bulunabileceğimi söylediler. Sorum şu bu ürünün iadesini( 16800 lira) mi değişimini mi talep etmeliyim? Değişim talep edersem yine aynı sorunları yaşamaktan korkuyorum.

Üstüne para koyabilme ihtimaliniz varsa 4 5 bin lira kadar şuan piyasada 20 21k ya rtx 3060 lı laptoplar var. Hatta 4000 serisi trye gelirse daha da düşecektir.

Hocam şunu da sormak istiyorum: Benim değişim talebimi kabul etmeyip iade seçeneğini kullanmak istemeleri gibi bir hakları var mı? Çünkü ürünün fiyatı şu an 23 bin TL
Cihazı alalı 180 gün olmadığı için ayıplı mal olarak kabul edilir. Siz ister iade istersiniz ister ayıplı malın onarımını, isterseniz de değişim istersiniz. Satıcı yokuşa sürmek isterse sizin istediğiniz şekilde talebinizi karşılamazsa THH ye e devlet üzerinden şikayet oluşturun 2 ay kadar sürüyor ama sonuç lehinize sonuçlanır.

Cihazı alalı 180 gün olmadığı için ayıplı mal olarak kabul edilir. Siz ister iade istersiniz ister ayıplı malın onarımını, isterseniz de değişim istersiniz. Satıcı yokuşa sürmek isterse sizin istediğiniz şekilde talebinizi karşılamazsa THH'ye e-Devlet üzerinden şikayet oluşturun 2 ay kadar sürüyor ama sonuç lehinize sonuçlanır.

Hocam peki stoklarında yoksa?

Ürünü iade ettiğiniz takdirde aynı ayar ve özelliklerde laptop alabiliyorsanız iade edin ancak aynı ayar ve özelliklerde bir laptop alamıyorsanız değişim yapın. Yine sorun yaşarsanız bu sefer iade edersiniz.​
Hocam şunu da sormak istiyorum: Benim değişim talebimi kabul etmeyip iade seçeneğini kullanmak istemeleri gibi bir hakları var mı.Çünkü ürünün fiyatı şu an 23 bin TL

Ayıplı ürünlerde değişim veya onarım sizin tercihinize bağlı bırakılmıştır. Tüketicinin Korunması Hakkında Kanundan kaynaklanan seçimlik haklardan hangisini kullanacağını seçme hakkı tamamen tüketicinin tasarrufuna bırakılmıştır. Yani satıcı sizi herhangi bir seçimlik hakkı kullanmaya zorlayamaz. Tek istisnası ayıpsız misli ile değişim. Bu istisna da kanun maddesinde ''imkan varsa'' şeklinde belirtilmiş. Bunun dışında satıcı firma sizi herhangi bir seçimlik hakkı kullanmaya zorlayamaz.

Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun - Madde 11:
(1) Malın ayıplı olduğunun anlaşılması durumunda tüketici;
a) Satılanı geri vermeye hazır olduğunu bildirerek sözleşmeden dönme,
b) Satılanı alıkoyup ayıp oranında satış bedelinden indirim isteme,
c) Aşırı bir masraf gerektirmediği takdirde, bütün masrafları satıcıya ait olmak üzere satılanın ücretsiz onarılmasını isteme,
ç) İmkân varsa, satılanın ayıpsız bir misli ile değiştirilmesini isteme,
seçimlik haklarından birini kullanabilir. Satıcı, tüketicinin tercih ettiği bu talebi yerine getirmekle yükümlüdür.

Yeni konular

Geri
Yukarı