Lenovo Ideapad S145-15API siyah ekran ve %100 CPU kullanımı

NorthZ

Zeptopat
RAM
8 GB
SSD veya HDD modeli
SSD = INTEL SSD
Ekran kartı
amd redeon RX Vega 10 Graphics
İşlemci
Cpu = Amd Ryzen 7 3700U With Redeon Vega Mobile Gf
Selamünaleyküm. Benim bir Lenovo Ideapad S145-15API laptop var yaklaşık 3 yıldır kullanıyorum. Normalde Windows 10 olarak almıştım fakat W11'e yükselttim 1 yıl once, GTA 5 VB. kasma donma yaşamazken son zamanlarda ıyice performansı düşmüştü. Ama artık hiç kullanılmayacak duruma geldi laptopu açıyorum bir sorun yok gibi, yaklaşık 10 saniyede açılıyor sonra görünüşte %50 ıla %90 CPU veriyor. Hiçbir şey açık olmamasina ragmen %50 %90 CPU alıyorum, laptop ısınıyor, boştayken bile aşırı kasıyor ve yaklaşık (2-4) dakika arası siyah ekran yiyorum. Çok nadir olsa da mavi ekran da yiyiyorum. Format atayım diyorum, format atarken donuyor kalıyor format atamıyorum. Laptopa herhangi bir fiziksel bakım yapmadım. Ayrıca artık olmasa da boyle şeyler yani siyah ekran falan yemeye başladigim ılk gun pixeller aşırı bozuluyordu, şimdi hiçbir şey yapmamama rağmen oyle bir şey olmuyor ama tek sorun %50 %90 CPU ve siyah ekran yemem. Bilgili birisi yardım edebilirse çok sevinirim.

Laptop hakkında bilgiler:

RAM: 8 GB.
SSD: Intel SSD.
Ekran kartı: AMD Radeon RX Vega Graphics.
CPU: AMD Ryzen 7 3700U with Radeon Vega.

Aynı model, farklı özelliklere sahip bir laptopta HDD takılıyken benzer sorunları yaşıyordum. Formatlamak bile 1 saatimi almıştı sürekli takılmasından dolayı. SSD yükseltmesi, termal macun değişimi ve RAM yükseltmesi yapınca sorunlar çözüldü.
Eğer yapabilirseniz HD Tune Pro ile SSD'nizin sağlığına bakın. Bakım yapmadığınızı söylemişsiniz, termal macun değişimi ve fan değişimi yapın disk kontrolünden önce. W11'in bu duruma etkisi var mıdır bilmiyorum ama W10 eminim W11'den daha stabildir. (iki işletim sistemini de aktif kullanıyorum, özellikle word kullanırken bile ufak sıkıntılar yaşıyorum W11'de, bilgisayar temiz ve iyi olmasına rağmen.)

Aynı model, farklı özelliklere sahip bir laptopta HDD takılıyken benzer sorunları yaşıyordum. Formatlamak bile 1 saatimi almıştı sürekli takılmasından dolayı. SSD yükseltmesi, termal macun değişimi ve RAM yükseltmesi yapınca sorunlar çözüldü.
Eğer yapabilirseniz HD Tune Pro ile SSD'nizin sağlığına bakın. Bakım yapmadığınızı söylemişsiniz, termal macun değişimi ve fan değişimi yapın disk kontrolünden önce. W11'in bu duruma etkisi var mıdır bilmiyorum ama W10 eminim W11'den daha stabildir. (iki işletim sistemini de aktif kullanıyorum, özellikle word kullanırken bile ufak sıkıntılar yaşıyorum W11'de, bilgisayar temiz ve iyi olmasına rağmen.)
Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba aynı cihaza bende sahibim işlemci farkı ile W11 o cihaz da değişik çalışıyor bende de ekran git gel yapıyordu %100 işlemci çalışmaktaydı. Senin için önere bileceğim şey W 10'a geri dön W11 pek i değil.

Geri
Yukarı