Çözüldü Lenovo Ideapad Z500 mavi ekran hatası

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
İşletim sistemi
Windows 7

Vasconcels

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba ben Ahmet. İki gündür bilgisayarı kapatırken karşılaştığım mavi ekran hatası ile ilgili DMP incelemesi yapmak istedim ancak Windows 7 Ultimate kullandığım için videoda önerilen programı kullanmakta sıkıntı yaşadım. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.
2013'te alınan Lenovo marka bilgisayara ait sistem bilgileri;
Anakart: Lenovo 20202.
İşlemci: Intel Core i5-3230M 2.60GHz
Ekran kartı: NVIDIA GeForce GT740M 2 GB DDR3 64 Bit.
RAM: Ramaxel 2 GB DDR3 + ramaxel 4 GB DDR3.
HDD: ST1000LM 024 HN-M101mbb 1TB.

DMP dosyaları: DMP - Google Drive

Çözüm

GT 740M ekran kartınızın yüke girdiği durumlarda mavi ekran alıyor musunuz? İlk olarak üsttekileri deneyin, yine mavi ekran alırsanız GT 740M'i de Aygıt Yöneticisi üzerinden devre dışı bırakın deneme amaçlı.

GT 740M ekran kartınızın yüke girdiği durumlarda mavi ekran alıyor musunuz? İlk olarak üsttekileri deneyin, yine mavi ekran alırsanız GT 740M'i de Aygıt Yöneticisi üzerinden devre dışı bırakın deneme amaçlı.

Çözüm
Kamera için 'This folder already exist' uyarısı geldi ama yine de yükledim.
Bluestacks'i kaldırdım. Virtualization ayarını BIOS'tan kapatmama gerek var mı?
Intel Rapid Storage sürücüsünü yükledim ancak bilgisayar daha yeni sürümlerini içeriyor uyarısı verdi. Intel 7 Series Chipset Family SATA AHCI Controller(12.9.20.1002) kurulu olan sürümdü. Bu sürümün üzerine eski sürümü yükledim. Yeniden başlattığımda RTS çalışmıyor uyarısı aldım ama uygun bir sürümü kendi kurdu galiba üzerine emin değilim. Şu an kurulu olan 11.0.0.1032.

Wi-Fi Aygıtı donanım kimliği;
Microsoft Sanal Wi-Fi Miniport Bağdaştırıcısı:
{5d624f94-8850-40c3-a3fa-a4fd2080baf3}\vwifimp
Qualcomm Atheros AR9485WB-EG Wireless Network Adapter:
Kod:
PCI\VEN_168C&DEV_0032&SUBSYS_321817AA&REV_01

PCI\VEN_168C&DEV_0032&SUBSYS_321817AA

PCI\VEN_168C&DEV_0032&CC_028000

PCI\VEN_168C&DEV_0032&CC_0280

Realtek PCIe FE Family Controller:
Kod:
PCI\VEN_10EC&DEV_8136&SUBSYS_397717AA&REV_05

PCI\VEN_10EC&DEV_8136&SUBSYS_397717AA

PCI\VEN_10EC&DEV_8136&CC_020000

PCI\VEN_10EC&DEV_8136&CC_0200
Aygıt yöneticisinde Ağ Bağdaştırıcılarının altında bunlar var.

Ekran kartım yüke girdiğinde mavi ekran almadım daha önce.
Bilgisayarı kapatırken bazen Explorer kapatma sesini çalamadığı için uygulamayı zorla sonlandırıp bilgisayarı kapatıyor bu mavi ekrana yol açar mı bilmiyorum. Bu iki gün içinde 1 defa bilgisayarı açarken klavye çalışmadan açıldı. Çok eskiden bir defa daha olmuştu.

Bilgisayarı her açtığımda Intel RST çalışmıyor bildirimi geliyor ama bir süre sonra düzeliyor. Bu şekilde çalışması bilgisayara zarar verir mi yoksa başka bir sürümü denemem gerekiyor mu?

Virtualization ayarını BIOS'tan kapatmama gerek var mı?
Gerek yok.

Wi-Fi için şuradan güncel bir sürüm kurun:
Ethernet için ise şuradan güncel bir sürüm kurun:

Bu şekilde çalışması bilgisayara zarar verir mi yoksa başka bir sürümü denemem gerekiyor mu?
Güncel bir sürüm bulmayı deneyin.

Geç cevap için kusura bakmayın, mesajınıza ekleme yaptığınız için bildirim gelmiyor. Konuları kontrol ederken anca gördüm.

Gerek yok.

Wi-Fi için şuradan güncel bir sürüm kurun:
Ethernet için ise şuradan güncel bir sürüm kurun:

Güncel bir sürüm bulmayı deneyin.

Geç cevap için kusura bakmayın, mesajınıza ekleme yaptığınız için bildirim gelmiyor. Konuları kontrol ederken anca gördüm.
Güncel sürümlerde Windows 10 destekleniyor yazıyor hepsinde. Windows 7 Ultimate kullanıyorum yine de kurmayı deneyeyim mi yoksa başka bir siteden güncel bir sürüm mü aramalıyım?
RST için aygıt yöneticisinden güncellemeyi denedim ama bilgisayar açılırken problem oluştu. Sizin yolladığınız sürümü tekrar kurmak durumunda kaldım. Donanım kimliklerinden hangisini arayacağımı bilmediğim için orada yazanları buraya ekliyorum.
Intel 7 Series Chipset Family SATA AHCI Controller:
Kod:
PCI\VEN_8086&DEV_1E03&SUBSYS_397717AA&REV_04

PCI\VEN_8086&DEV_1E03&SUBSYS_397717AA

PCI\VEN_8086&DEV_1E03&CC_010601

PCI\VEN_8086&DEV_1E03&CC_0106

Kurmayı deneyebilirsiniz. Kurulmazsa hata verir, anlarsınız uyumsuz olduğunu.

RST için aygıt yöneticisinden güncellemeyi denedim ama bilgisayar açılırken problem oluştu.
Problem neydi?

Sürücü:

Windows 10 gibi güncel sürümleri kullanmakta yarar var.

Bilgisayarı yeniden başlattığımda açılmadı. Siyah ekranda kaldı. Ben de güç tuşu ile kapatıp tekrar açtım. Tekrar açtığımda RST çalışmıyor bildirimi araçlar kısmında çok uzun süre kaldı. O yüzden gönderdiğiniz sürümü tekrar yükledim.
Kurmayı deneyebilirsiniz. Kurulmazsa hata verir, anlarsınız uyumsuz olduğunu.

Problem neydi?

Sürücü:

Windows 10 gibi güncel sürümleri kullanmakta yarar var.
İçlerinden setup dosyası çıkmadı. RAR dosyalarını çıkartıp Aygıt yöneticisinde 'sürücü yazılımı için bilgisayarımı tara' seçeneği ile çıkarttığım dosyaları seçip kurmayı denedim ama 3 driver için de 'En iyi sürüm yüklü' uyarısı verdi.
İlk değişiklikleri yaptığımdan beri hiç mavi ekran almadım ama bilgisayar açılırken bazen çok güçlü bir 'Dıt' sesi geliyor. Kafa atma sorunu denilen bir şey varmış galiba ona yol açar mı bu ses yoksa başka bir şey ile mi alakalı?
Windows içindeki temp dosyam 159 GB. İçinde sam_mic sam_ref uzantılı çok fazla ses dalgası türünde dosya var. Bunları tamamen silebilir miyim? Bilgisayara zarar verir mi? Ne yapmam gerekiyor?
Bilgisayarı yeniden başlattığımda açılmadı. Siyah ekranda kaldı. Ben de güç tuşu ile kapatıp tekrar açtım. Tekrar açtığımda RST çalışmıyor bildirimi araçlar kısmında çok uzun süre kaldı. O yüzden gönderdiğiniz sürümü tekrar yükledim.

İçlerinden setup dosyası çıkmadı. RAR dosyalarını çıkartıp Aygıt yöneticisinde 'sürücü yazılımı için bilgisayarımı tara' seçeneği ile çıkarttığım dosyaları seçip kurmayı denedim ama 3 driver için de 'En iyi sürüm yüklü' uyarısı verdi.
İlk değişiklikleri yaptığımdan beri hiç mavi ekran almadım ama bilgisayar açılırken bazen çok güçlü bir 'Dıt' sesi geliyor. Kafa atma sorunu denilen bir şey varmış galiba ona yol açar mı bu ses yoksa başka bir şey ile mi alakalı?

3 driver için de 'En iyi sürüm yüklü' uyarısı verdi.
İsterseniz onları kaldırıp aynı yöntem ile sürücüleri yükleyin.
Bunları tamamen silebilir miyim? Bilgisayara zarar verir mi? Ne yapmam gerekiyor?
Siliniyorsa silin. Lenovo'larda oluşan dosyalarmış. Microsoft forumunda birisi Realtek HD Audio yazılımındaki mikrofon kısmından gösterdiği seçeneği kapatınca çözmüş.

1614272810814.png

Geri
Yukarı