Lenovo IdeaPad Z580 laptop güncellemeden sonra açılmıyor

Hayır nowa tuşu da işe yaramıyor ve ekran direkt gelmiyor artık, parlak siyah bile değil.

BIOS son sürüm müydü?
Eski versiyonlarda BIOS'a girme sıkıntısı vardı ama son sürümde bu sorunlar çözülmüştü.

BIOS, eski sürümse bir de FN+F2 ile girmeyi deneyin.
Yine olmazsa kasayı açıp BIOS pilini sökmeniz gerekir.

Fn F2 denedim ekran açılıp kapanıyor bios gelmiyor. Son sürümdü galiba ama format bios sürümünü değiştirmez değil mi?

Benimde lenovo z580 leptopum var güncellemeden sonra aynı siyah ekran da kalıyor.
Bios pilini çıkardım taktım düzelmedi.
Yeni sistem kurayım dedim f2 f10 vs hepsine fn fnsiz basmama rağmen bios a giremedim.
Nova tuşuyla açtığımda bios boot recovery vs seçenekleri geliyor hepsini sırayla açmayı denedim yine siyah ekran da kalıyor.
Harddisk ve ramleri çıkardım uyarı verecekmi bekledim hiçbir uyarı da vermedi.
Ramleri değiştirdim hiçbirşekilde siyah ekranı geçemiyorum.
Son güncelleme yada güneş patlamaları anakarta tükürdü sanırım.
Araştırmalarım devam ediyor.
Çözüm bulursam yazarım.

Benimde lenovo z580 leptopum var güncellemeden sonra aynı siyah ekran da kalıyor.
Bios pilini çıkardım taktım düzelmedi.
Yeni sistem kurayım dedim f2 f10 vs hepsine fn fnsiz basmama rağmen bios a giremedim.
Nova tuşuyla açtığımda bios boot recovery vs seçenekleri geliyor hepsini sırayla açmayı denedim yine siyah ekran da kalıyor.
Harddisk ve ramleri çıkardım uyarı verecekmi bekledim hiçbir uyarı da vermedi.
Ramleri değiştirdim hiçbirşekilde siyah ekranı geçemiyorum.
Son güncelleme yada güneş patlamaları anakarta tükürdü sanırım.
Araştırmalarım devam ediyor.
Çözüm bulursam yazarım.
Öncelikle biosa gir UEFI yazan yeri bul Legacy yapıp tekrar başlatmayı dene çalışma ihtimali yüksek. Bu olmazsa W10 veya W8 hangisini kullanıyorsan usbye format için uygun şekilde hazırla. Sonra novo tuşundan boot sekmesine usb takılıyken girip en üste usbyi al. Ardından tekrar başlattığında sistem yükleme ekranı gelecek. Oradan istersen format atıp sıfırla istersen ilerleryip kurtarma seçeneklerini seçip kurtarma ekranına git. Kurtarma ekranında sistem geri yükleme ve güncelleme kaldırma kısımlarından şansını deneyebilirsin. Ben önce kurtarma ekranından güncelleme kaldırmayı denedim kaldırılmadı. Sonra sistem geri yükleme denedim o da olmayınca sıfırladım düzeldi.

Öncelikle biosa gir UEFI yazan yeri bul Legacy yapıp tekrar başlatmayı dene çalışma ihtimali yüksek. Bu olmazsa W10 veya W8 hangisini kullanıyorsan usbye format için uygun şekilde hazırla. Sonra novo tuşundan boot sekmesine usb takılıyken girip en üste usbyi al. Ardından tekrar başlattığında sistem yükleme ekranı gelecek. Oradan istersen format atıp sıfırla istersen ilerleryip kurtarma seçeneklerini seçip kurtarma ekranına git. Kurtarma ekranında sistem geri yükleme ve güncelleme kaldırma kısımlarından şansını deneyebilirsin. Ben önce kurtarma ekranından güncelleme kaldırmayı denedim kaldırılmadı. Sonra sistem geri yükleme denedim o da olmayınca sıfırladım düzeldi.
Öncelikle cevabın için teşekkür ederim
Yukarıda da bahsettiğim gibi Biosa hiçbir şekilde giremediğim için uefi legacy seçeneği seçemiyorum.
Nova tuşuna bastığımda da yukarıda bahsettiğim gibi kalıyor.

Çözüm: Çözüm olarak bios chipsetine tekrar biosu yazdırdım. Sonrasında bios açıldı default ayarlayıp kaydettim, bilgisayar açıldı.

İlgilenenler ytube a "CH341 eeprom flash ve bios" yazabilirler.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı