Lenovo Ideapad Z710 hard disk not detected

duhanalga

Zeptopat
Yer
Ankara
Başlıkta bahsi geçen bilgisayarımdan USB kulaklığımı çıkardığım zaman mavi ekran yedim ve devamında bilgisayarı yeniden açtım fakat touchpad veya mouse çalışmıyordu. Güç bela arızanın kayıt defterinde olduğunu buldum ve düzelttim. Akabinde kulaklık mevzusunu tekrar denedim ve yine mavi ekran aldım. Bu sefer açtığımdaysa gerek bilgisayarın kendi klavyesi gerekse harici klavyeler çalışmıyordu. Sorunun yine kayıt defteri kaynaklı olduğunu buldum ve bu böyle gitmez diyerek sıfırlama işlemini başlattım. Yaklaşık 1 saat kadar indirme yaptı ardından kuruluma geçti ve neredeyse 20 saat kadar %99'da kaldı. Ertesi gün işten döndüğümde bilgisayar kapanmıştı. Sanırsam elektrik gitmiş ve pilde dayanmamış. Bilgisayarı açtım fakat içinde işletim sistemi yüklenemediği için USB aracılığıyla format işine giriştim bu sefer de. Rufus ile Windows 10 ISO dosyasını USB belleğe yazdırdım fakat yüklemeye çalıştığım zaman disk seçme ekranında HDD 0 MB olarak gözüküyordu. CMD ile diskpart komutu ile clean işlemini denedim işe yaramadı. Ayrıca diskpartta listelediğimde de 0 MB olarak gözüküyordu. Farklı Windows sürümlerini yüklemeyi denedim yine bir sonuç alamadım. Diskpart ile clean yaptıktan sonra 0 MB gözüken sürücüde gözükmüyor fakat sistemi kapatıp tekrar kuruluma girince yine 0 MB olarak gözüküyor. En son BIOS'ta tesadüfen gördüm; hard disk not detected diyor. Hard disk kablosunu söküp temizleyip taktım. Hard disk kartının bazı temas noktaları korozyana uğramış silgiyle temizledim. Yazılımsal bir sıkıntı olduğunu düşünüyorum. Büyüklerim küçüklerim epey araştırma yaptım fakat çözüm bulamadım. Yardımlarınızı bekliyorum. Umarım HDD bozulmamıştır.

Dosya Ekleri

• IMG_20210706_235324.jpg
    IMG_20210706_235324.jpg
    278,7 KB · Görüntüleme: 23
  • IMG_20210706_235231.jpg
    IMG_20210706_235231.jpg
    218,9 KB · Görüntüleme: 41
  • IMG_20210706_235123.jpg
    IMG_20210706_235123.jpg
    187,2 KB · Görüntüleme: 24
Son düzenleyen: Moderatör:
Büyük ihtimalle diskte sorun olmuş. Başka bir yerde deneme şansınız var mı?

Söküp bilgisayarcıya da götürüp baktırabilirsiniz. En azından şüphe kalmaz.

Sanırım şu anda yapabileceğim tek şey bu. Fırsatını bulursam götürüp sonuçlarını buraya eklerim. Bu süre zarfında farklı çözüm önerilerine de açığım.
Elbette hocam. Başka çözümü de olabilir. Konu açık. Arkadaşlar da baksınlar.

Geri
Yukarı