Lenovo L340 81LK003ETX sistem testleri nasıl yapılır?

foXy .jr

Kilopat
Daha fazla  
5 Gün önce L340 81LK003ETX model bilgisayarı Teknosa'dan satın aldım. 3 gün isten dolayı çok bir şey yapmadım. Bugün yüksek ayarlarda PUBG oynarken FPS 35 40 80 arası ve araba kullanırken FPS 1'e kadar düşüp oyunda donmalara sebep oldu. Normal şartlarda bunun olmaması gerekir diye düşünüyorum.

Fiziksel bir problem olup olmadığını anlamak için ya da problemin ne olduğunu anlamak adına hangi testleri yapmam gerekir? Test sonuçlarını buradan paylaşacağım.
Technopat sosyalde okuduğum bazı testleri yaptım. Sanırım bilgisayarın teknik bir sıkıntısının var olduğunu düşünüyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.
1.JPG
3.JPG

Son düzenleme:
ilk kontrol ettiğim şey oydu gpu oyunda aktif. ayrıca sistemde yüksek performansta çalışıyor. bilgisayarı geri vermeli miyim. bu gpu ve işlemciye göre fazlasıyla düşük bir performans gibi geliyor bana

Konuda yapilan testler ile karşılaştırabilirsiniz. Inceleme i5'li model icin yazıldı ama soğutma i7'ye tam yetmediği için i7'li model de aşağı yukarı aynı performansı alıyor. Son olarakta tam performans ve daha akıcı bir deneyim istiyorsanız undervolt yapip, DPTF kapatıp oyuna girerken throttlestop isimli programi açmalısınız. Ayrıca incelemede belirttiğim gibi cihazda gaming yazsa da cihazın asıl hedef kitlesi Hardware/Battery Life isteyen kitle. Tam anlamı ile performans arıyorsanız HP/Asus/Monster gibi markalarin gaming modellerine ya da Lenovo Legion serisine bakmalısınız.

hocam incelemedeki testleri yaptım değerler aşağıda

işlemci max sıcaklığı 65 e kadar çıkıyor. işlemci hiç bir zaman 4.5 i görmüyor en azından ben gördüğünü görmedim.

diğer oyunlara gelirsek i5 9300 h deki performansların aynısını alıyorum ama pubg de araba sürerken ultrada 1 fps donma sorunu var. donması benim kafamı karıştırıyor teknik bir sorun var mı diye
ne yapacağımı tam olarak bilemiyorum. eski asus x550jx laptopum daha iyiymiş gibi hissediyorum.
a.JPG
Ekran Alıntısı.JPG
1.JPG

Sorun sadece PUBG'de ise farklı bir şey olabilir. Belki oyunla ilgili bir sorun vardır.
Forumda 8 GB RAM PUBG için pek tavsiye edilmiyordu. 8 GB daha ekleyip DC performansına geçenlerin sorunu genellikle çözülüyordu.

(Anlatiklarimin hicbiri garantiyi bozmaz.)
Lenovo L340'a tam performans icin ozel ayar lazim. Cihaz malum kagit uzerinde gaming ama gercekte ultrabook yazilimi ile geliyor.

1-) Ilk olarak Fn+Q ile performans moduna alin. Aksi takdirde fanlar sadece %50'ye kadar hizlanir.

2-) Gorev Yoneticisi-> Servisler-> Servislere Git (Ya da birinin uzerine sag tik basin oyle diyin)->Intel Dynamic Thermal Framework'u devre disi birakin.
(Bu ayar yoksa sorun degil yeni guncelleme ile benden kalkti fakat sadece BIOS ile kapatmak da yetiyor.)

3-) BIOS'a girin DPTF isimli ayari disabled yapin.

4-) Throttlestop indirin(XTU olmaz).
Throttlestop acilirken mfc120u.dll eksik hatasi veriyorsa. Bunlari kurun.
https://download.microsoft.com/download/2/E/6/2E61CFA4-993B-4DD4-91DA-3737CD5CD6E3/vcredist_x64.exe
https://download.microsoft.com/download/2/E/6/2E61CFA4-993B-4DD4-91DA-3737CD5CD6E3/vcredist_x86.exe
Screenshot (172).png

Yukaridaki resimdeki kirmizi kutu iclerini ayni yapin.
Screenshot (173).png

FIVR yazan yere basin. Yukaridaki gibi beyaz bir menu gelecek. CPU Core yazan yere tikla ve Unlock Adjustable Voltage'a tik atin. Adaptive'i secin. Sonra Offset Voltage yazan yerde yesil kutu'nun icerisinde ne kadar undervolt yapilmis yazar. Normalde sende 0 ya da -50 yazmasi gerekir. Bende -820 yaziyor. Ornegin ben 820mV undervolt yapmisim.
Her cihazda max undervolt siniri farklidir sizin kendikinizi bulmaniz gerekli. Mavi kutunun icerisindeki oklar ile ya da slider'i saga sola cekerek bu degeri ayarlayacaksiniz. Basta -10 ya da -20 yapin ve azaltarak ilerleyin. Sonra CPU Cache yazan yere basin ve aynisini ona yapin. Yani birisi -20 ise oteki de -20 olsun.
Pembe kutudaki OK-Save voltages immediately'e basin. Sonra benchmark yapin.
Error yok ise bir 10-20 daha azaltin (-20->-40->-60->-80...) ve boyle mavi ekran alana kadar ilerleyin ve mavi ekran aldiktan sonra Cache'i bir onceki mavi ekran almadiginiz degere getirin. Core sabit kalsin. Tekrar bench yapin mavi ekran yoksa Core'u -150, -250 azaltin (Yer yok ise Range yazan yerden hacmi arttirabilirsiniz.) ve tekrar benchmark yapin mavi ekran yoksa garanti olsun uzun kullanimda diye cache degerini +10 daha arttirin (-130->-120) ve gule gule kullanin. Buldugunuz degerleri bir yere not alin ki ileride tekrar kullanabilesiniz.

Benchmark icin:
Once FIVR'in altindaki TS Bench yazan yere basin ve Start diyin. Eger sorun var ise pencerede Error yazisi gorursunuz. Bu demektir ki o deger size gore degil. Bu sekilde Error gorene kadar ilerleyin. Azaltarak (-20->-40->-60->-80...) bu testi yapin. Error gordugunuz anda Cache degerini +10 daha arttirin (-130->-120) ve alttaki benchi yapin.
Cinebench'i acip run diyin. Sorun olursa cihaz mavi ekran/donma sonucu reset atacaktir.
Screenshot (175).png

5-) FIVR'in sagindaki TPL'e basin yukardaki pencere acilacak. Burada Turbo Time Limit ayarini 128 ya da 256 yapin. Turbo Boost Long Power Max ayarini da Turbo Boost Short Power Max ile ayni yapin. Atiyorum biri 50 digeri 85 ise ikisini de 85 yapin. OK diyin.

Bunlarin sonucunda Cinebench testinden aldiginiz puan artti ise harika. Puan ayni sicakliklar azaldi ise yine guzel. Hic bir sey olmadi ise her seyi eski haline getirin. Yapacak bir sey yok ilk defa duyuyorum.

Kendi adima -125mV Cache ve -250mV en ideal degerler. i7 islemci icin -100 Cache ve -100 Core ile baslamaniz ve -10 -20 azaltarak gitmeniz deneme sayinizi azaltir.

Son düzenleme:
hocam elinize sağlık;

dediğinizi yaptım, cpu core ve cpu cache in ikisininde offset voltage larını -150.4 e kadar çıkardım mavi ekran verdi. cache i -140.6 ya aldım core u -150.4 te sabit bıraktım fakat bench te error verdi onu da tekrar -140.6 ya çektim şuan ikiside eşit. acaba errora takılmayıp mavi ekran alana kadar core u düşürmeye devam etmeli miyim?

diğer tarafta TPL seçeneğinde Turbo boost long power ve turbo boost short power i 90 yaptım turbo limite de 128 yazdım. Turbo limiti 256 ya çıkarmalı mıyım bir şey fark eder mi 128 ya da 256 yazmıştınız biraz tercihe göre mi yoksa ikisini de deneyip hangisi daha iyi performans veriyor diye mi bakılmalı?

son olarakta bu ayarlar bu program açıldığında mı geçerli oluyor sadece?

sorularım için kusura bakmayın ilk defa böyle bir işlem yapıyorum yanlış bir işlem ile pc yi uçurmak istemem

1.PNG
2.JPG
3.JPG
4.JPG

Yeni konular

Geri
Yukarı