Çözüldü Lenovo L340, Windows 1909 ile mavi ekran veriyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

retiredtechnpt

Kilopat
Makaleler
6
Windows'un son surumu olan 1909'a guncelledikten sonra ara ara mavi ekran aliyordum. Hata kodu yerinde Critical Process Died yaziyordu. Bugun mavi ekranlar o kadar artti ki Windows'a giremez oldum. Cozum olarak önce guncellemeyi kaldirma sonra onarma sonra da temiz format denedim ucu de ise yaramadi.
Sorun donanimda degil cunku Linux ayni diskte sorunsuz calisiyor.
Cozumu Windows 1809 surumunu kurmakta buldum. 1 saattir mavi ekran almadim. Uzun sure boyle kullanmayi dusunuyorum. Sorun olursa konuyu guncellerim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Su an 1909 surumunu sorunsuz kullaniyorum. Eger mavi ekranlar dediginiz gibi undervolttan sonra basladi ise sorun Windows surumunden bagimsizdir.

Screenshot (49).png
Sorun donanimda degil cunku Linux ayni diskte sorunsuz calisiyor.
Amerikalıların bir lafı vardır, I'm gon' take this with a grain of salt...

Minidump paylaşırsanız size nokta atışı sorunu söyleriz belki.

Amerikalıların bir lafı vardır, I'm gon' take this with a grain of salt...

Minidump paylaşırsanız size nokta atışı sorunu söyleriz belki.

Hocam Mavi ekran verdikten sonra donuyor. Ilk hata aldigimda 2 saat civari bekledim ve ne fanlardan ne de diskten ses gelmiyordu. Bende zorla kapattim. %0'dan ileriye gitmiyor. Az once 10 dakika civari yine bekledim %0 oldugu icin minidump klasoru bos kalıyor.

%90 sürücü hatası bence. Temiz kurulum yapmadıysanız bundan olabilir.

Hocam hem HDD'ye hem de SSD'ye 0'dan format attim. Iksinine de kurdum. Ikisi de mavi ekran verdi. Ama Linux Mint ve Ubuntu sorunsuz calisiyor. Az sonra Mem86 testi yapacagim belki Lenovo Hardware Scan'in bulamadigi bir sorun vardir.
Ayrica eski surum kullanmak da sorunu cozmedi hala aliyorum. Lenovo Hardware Scan testini yaptim ve cihaz %100 saglikli cikti. Ama event Viewer bunlarla dolu:

Screenshot (1).png

Screenshot (2).png

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Windows'un testini yaptim sorun yok gozukuyor. Ayrica Event Viewer'daki PCI Express Root Port hatasini takip ettim. Detaylar kismindan hangi aygitin sorun cikardigini buldum. Anladigim kadari ile Intel PCI Express Root Port #13'e bagli olan Wi-Fi kartindan geliyor.
Aygiti devre disi biraktim bir iki saat kullandim mavi ekran almadim. Sonra geri actim ve su an acik bir sekilde kullaniyorum. 1 saat 40 dk oldu. Karti zorlamak icin 2 GB'lik Linux Mint ISO indiriyorum. Kartta sorun var ise belki yuklenirsem ortaya cikar. Acktiktan sonra hatalar Event Viewer'a geri geldi fakat simdilik sorun yok gibi. Ayrica bir ihtimal internette okuduklarimdan Fast Boot'un da mavi ekrana neden olabilecegi yaziyordu onu da kapattim.

Bellek testini Memtest86 ile yapın Windows üzerinden değil. Ayrıca sistemde undervolt var mı?

Tamam hocam. Memtesi 1 Saat'e yaparim.

Undervolt var idi zaten ilk mavi ekrani aldigimda ondan kaynaklidir diye dusunmustum ve 100MV olan undervoltu 70 yaptim yine oldu 40 yaptim fakat mavi ekranlar durmayinca Windowstandir sandim. Format attim ama undervolt olmamasina ragmen temiz formattan sonra da verdi.

Isin ilginc yani 8-9 saat boyunca Linux kullandim ve herhangi bir sorunla karsilasmadim. Ayrica mavi ekran oyun oynarken de gelmiyor. Windows acilir acilmaz oyunu actim 1-2 saat oynadim oyunu kapatir kapatmaz mavi ekran aldim.

Isin kotu yani mavi ekran bile donuyor minidump dosyasi alamiyorum.
Hocam Memtest86 sorun bulamadi.
Wi-Fi kartini devre disi birakip geri acitigimdanberi mavi ekran almadim. Event Viewer hala her saniye Warning PCI Express root port spamlamaya devam ediyor ama biraz daha kullanayim mavi ekran verecek mi bakalim. Normalde garantiye yollardim ugrasmadan ama 1 ay kaybedemem.

Üzüldüm. Bende önceki dizüstü bilgisayarımda güncellemeden sonra mavi ekran hatası alıyordum. Sorunun ekran kartının arızasının olduğunu öğrendim. Yazılımsal sıkıntı olmadığına eminseniz donanımsal bir problemde olabilir. Aynı bilgisayarı kullanan biri varsa konuşabilirsin sadece sende mi genel mi diye.

Yeni konular

Geri
Yukarı