Lenovo Laptop Oyunda FPS Düşmesi

mphlvnn

Hectopat
Daha fazla  
Lenovo Z50-70 laptop'a sahibim. Genelde oyun için kullanıyorum fakat şöyle bir sorunum var. League of Legends oynuyorum. Oyuna başladıgım zamanlarda FPS çok ideal bir şekilde 100 ile 140 arasında güzel bir konumda. Tabii low ayarlarda oynuyorum. Oyunun ileri safhalarında FPS 50 40 60 civarlarına kadar iniyor. Daha sonra tekrar yeni bir oyuna girince gine 100 140 arasına cıkıyor.

Bu FPS düşmesi kasma olayları canımı sıkmaya başladı. Biraz araştırma yaptım SSD bilgisayar üzerinde hız arttırıyormuş. Bir SSD alsam 60 veya 120 GB. Bu SSD'yi bilgisayarıma harici bir şekilde takabilir miyim? USB portlarından vs. bir faydası olur mu?

Bir diğer kafama takılan olay ise harici ekran. Harici bir monitör alarak kendi monitörünü iptal etsem bilgisayarın acaba performansta bir değişiklik olabılır mi? Veyahutta bu FPS'yi performansı nasıl arttırabılırım güzel bir şekilde? Yuksek grafıkte oynamak degıl amacım sadece FPS 100 140 arasında sabit kalsa yeterlı. Harici monitör olayı zaten kafamı en cok kurcalayanlar arasında yer alıyor.

@Recep Baltaş;

Son düzenleyen: Moderatör:
Lenovo Z50 75 kullanıyorum 1 TB hafızası var. Ve ben bilgisayar çok yavaş. Ben de SSD aldım 120 GB Ve bilgisayar çok hızlandı şimdi 3 saniyede açılıyor. Ama ben 1 TB harddiski çıkarttım yerine taktım tam oturdu.

• Öncelikle 120 GB bir SSD alıp bunu USB 3.0 disk kutusuna koyup daha sonra da USB 3.0 portuna takarak kullanabilirsiniz. Ama bu, performansı artırmak ya da düşmesini engellemek için yapabileceğiniz dünyanın en gereksiz işi olur. Bi kere bir SSD alacaksanız bunu sabit disk söküp onun yerine takmalısınız ki bir anlamı olsun. Yoksa doğrudan taşınabilir bir SSD alıp oyunu ona kurup LoL'ün daha hızlı açılmasını sağlayabilirsiniz. Ama işletim sisteminiz yine sabit diskte olacağından dolayı yine bazı dosyalar çağrılırken bekleme olacaktır. Yani saçma sapan bir iş...
  • İkincisi, SSD bilgisayarın performansını demeyelim de tepkiselliğini artırır. SSD, FPS'yi doğrudan etkilemez. FPS'yi belirleyen şey ekran kartıdır. SSD, ancak 60 GB'lık GTA 5 gibi oyunlarda, var olan sabit diskiniz aşırı yavaş ise FPS düşüş sorununu çözebilir. Tabi bu düşüş gerçekten yavaş olan hard diskten kaynaklanıyorsa.
  • Üçüncüsü, sizin sorununuz ekran kartının ısınmasından kaynaklanıyor. Oyunu oynamaya devam ettikçe ekran kartı ısınıyor. Isınan kart otomatik olarak frekans düşürür. Zira ancak bu sayede soğuyabilir. Frekans düşüşü demek daha az güç tüketimi ve bu da daha az ısınma demektir. Oyun bitince masaüstüne dönüyorsunuz. Bu esnada ekran kartı soğuyor. Yeni oyuna bu yüzden yüksek FPS ile başlıyorsunuz. Ama oynadıkça kart yine ısınıp yine frekans düşürüyor. Ve sonuç olarak da FPS düşmeye başlıyor.
  • Harici monitör performansı artırmaz, tam tersine düşürür. Çünkü laptop ekran çözünürlüğü genelde 768p iken harici ekran 1080p'dir. Daha yüksek çözünürlük, ekran kartına daha çok yük binmesi demektir.

Sonuç olarak;
  • SSD almalı mısınız?
    • Eğer cihazda HDD varsa tavsiye ederim. Cihazınız çok daha tepkisel olur, hızlı açılır, kapanır vs. Tabii ki bunu HDD'nin yerine takmalısınız. HDD'yi USB 3.0 kutusuna takıp harici olarak kullanabilirsiniz.
  • FPS düşmesi nasıl çözülür?
    • Cihaz çok eski ise termal macun yenilenmeli ve fanlar tozdan arındırılmalı. Ayrıca bir laptop soğutucu da alınabilir, alüminyum olan.

Ben geçen hafta ASUS X550JX bilgisayarıma SSD taktım. HDD'yi ise HDD Caddy ile CD-Rom yerine koydum. Bilgisayarın açılması çok hızlandı. Hcaddy aldıktan sonra HDD Caddy'in etrafına bak kurcala küçük bir tuş var o tuş benim 4 ayımı aldı bulmam, o tuş galiba SATA geçişlerini sağlıyor. Ben SSD ile HDD aynı anda taktığımda CPU kullanım sorunu oluyordu. O tuşu görüp tuşu başka kademeye alınca sorun giderildi. SSD'nin laptopa katkısı çok zaman geçmeden alıp kullanmalısın faydasını göreceksin. SSD olarak Samsung Evo750 120GB kullanıyorum.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı