Lenovo Legion 5 oyunda ekran kartı kullanımı az

TurtleCanUsePC

Hectopat
Daha fazla  
Hepsiburada'da satılan Lenovo Legion 5 cihazına sahibim. Death Stranding her şey maximum ayarlarda 110-90 FPS alıyorum ama ekran kartı kullanımı %80-%70'lerde geziniyor. DLSS açınca ekran kartı kullanımı düşüyor ve yine aynı FPS'i alıyorum.

1632839174247.png

NOT: Optimus modu kapalı görüntüyü RTX 3060'dan alıyorum

Öyleyse Throttle oluyor olmalı maalesef. Yeni nesil sistemlerin her daim bir Throttle sorunu oluyor. Dilerseniz Legion cihazınıza bir şeyler deneyebiliriz.

Pardon AMD imiş işlemci. Yeni gördüm.

AMD olmasa zaten direk yeni konu açıp seni etiketlerdim. İşlemci serin ama 4.2GHz'den fazla çıkmıyor. Belki maximum olarak 4.2GHz yerine 4.5GHz ayarlasarmış böyle bir sorun olmayacaktı

Bana gelen adaptor 300Watt ve elimden büyük. Bence bir konu açık erengore yi etiketle bir undervolt yapsın sana. 80 Watt çeken bir işlemciyi soğutmak zordur herhalde(laptop için)
80W çeken işlemci soğumaz. UV edilmeli ve PKG Power düşürülmesi için çalışmalar yapılmalı.
AMD olmasa zaten direk yeni konu açıp seni etiketlerdim. İşlemci serin ama 4.2GHz'den fazla çıkmıyor. Belki maximum olarak 4.2GHz yerine 4.5GHz ayarlasarmış böyle bir sorun olmayacaktı
Oyunda o işlemcinin tam Clock Speed'de çalıştığına emin misin? Oyundayken en yüksek Clock hızını verdiğini zannetmiyorum. Pek olası değil bu.

80W çeken işlemci soğumaz. UV edilmeli ve PKG Power düşürülmesi için çalışmalar yapılmalı.

Oyunda o işlemcinin tam Clock Speed'de çalıştığına emin misin? Oyundayken en yüksek Clock hızını verdiğini zannetmiyorum. Pek olası değil bu.

Bir kontrol edeyim ama tam clock hızı daha yüksek olsaydı eminim sabit 4.2GHz de çalışmazdı.
Boşta bile 4GHz çalışıyor laptop

Max hızı 4.2GHz imiş benim tahmin ettiğim gibi

İşlemciyi araştırdım. Aynı zamanda Legion sistemleri de. Sistem dizaynları güzel ayarlanmış. İşlemci de Throttle olmuyor gözüküyor ama kesin konuşamıyorum maalesef.
45W TDP'li işlemcinin nasıl soğuk kaldığına hayretler ile bakıyorum. Hele ki güçlü bir işlemci için. Eğer Throttle olmuyorsa AMD ve sistem üreticisini kutlamak lazım.
Bir kontrol edeyim ama tam clock hızı daha yüksek olsaydı eminim sabit 4.2GHz de çalışmazdı.
Boşta bile 4GHz çalışıyor laptop

Max hızı 4.2GHz imiş benim tahmin ettiğim gibi
Ekran kartın pek kullanılmıyor. Bu RAM'den olabilir. RAM'lerin MHz'si nedir? Dual Channel mı çalışıyor?

İşlemciyi araştırdım. Aynı zamanda Legion sistemleri de. Sistem dizaynları güzel ayarlanmış. İşlemci de Throttle olmuyor gözüküyor ama kesin konuşamıyorum maalesef.
45W TDP'li işlemcinin nasıl soğuk kaldığına hayretler ile bakıyorum. Hele ki güçlü bir işlemci için. Eğer Throttle olmuyorsa AMD ve sistem üreticisini kutlamak lazım.

Ekran kartın pek kullanılmıyor. Bu RAM'den olabilir. RAM'lerin MHz'si nedir? Dual Channel mı çalışıyor?

Dual Channel. Legion sistemlerinde RAM'lerin kötü olduğunu söylüyorlardı. İmkan varsa değiştirmek mantıklı açıklaması yapmış yabancı bir kaynak ama değişmesede olur demiş. Ödevim var onu yapmak zorundayım. 1 saat gibi geri aktif olurum
Bu arada işlemci oyunda 4.2GHz ve maximum 82 derece gördüm o da anlıkdı. Ortalama 75-80 arası sıcaklık işlemcinin

Dual Channel. Legion sistemlerinde RAM'lerin kötü olduğunu söylüyorlardı. İmkan varsa değiştirmek mantıklı açıklaması yapmış yabancı bir kaynak ama değişmesede olur demiş. Ödevim var onu yapmak zorundayım. 1 saat gibi geri aktif olurum
Bu arada işlemci oyunda 4.2GHz ve maximum 82 derece gördüm o da anlıkdı. Ortalama 75-80 arası sıcaklık işlemcinin
Ekran kartı bana göre istendiği gibi kullanılamıyor. RAM'ler ile alakalı olabilir. RAM MHz'sini söylememişsiniz. 3200 MHz olmasıyla ancak ekran kartı %100'e yakın kullanılabilir çünkü işlemci maksimum verimini 3200 MHz'de alabiliyormuş.

RAM MHz'sini belirtir misiniz?

Ekran kartı bana göre istendiği gibi kullanılamıyor. RAM'ler ile alakalı olabilir. RAM MHz'sini söylememişsiniz. 3200 MHz olmasıyla ancak ekran kartı %100'e yakın kullanılabilir çünkü işlemci maksimum verimini 3200 MHz'de alabiliyormuş.

RAM MHz'sini belirtir misiniz?

RAM'lerin 3200MHz olması lazım. Şimdi CPU Z indirip bakacağım
1632846789792.png

1632846809790.png

Slot 1'deki ve slot 2'deki RAM'lerin seri numarası farklı. Sorun bundan değildir herhalde
1632846882815.png

RAM'lerin 3200MHz olması lazım. Şimdi CPU Z indirip bakacağım
Eki Görüntüle 1175905

Eki Görüntüle 1175906

Slot 1'deki ve slot 2'deki RAM'lerin seri numarası farklı. Sorun bundan değildir herhalde
Eki Görüntüle 1175909
Maalesef yani. 3200 MHz ise pek bir öneride bulunamayacağım. Ya bizim bilmediğimiz ve göremediğimiz bir Throttle var. Yada oyun ekran kartını fazla kullanacak bir yapıya sahip değil. Bazı oyunlar optimizasyon sorunları vb sebeplerle sistem kaynaklarını tam verimli kullanamıyorlar.

Maalesef yani. 3200 MHz ise pek bir öneride bulunamayacağım. Ya bizim bilmediğimiz ve göremediğimiz bir Throttle var. ya da oyun ekran kartını fazla kullanacak bir yapıya sahip değil. Bazı oyunlar optimizasyon sorunları vb sebeplerle sistem kaynaklarını tam verimli kullanamıyorlar.

Şu ana kadar yüklediğim hiçbir oyunda sabit bir şekilde %95 üstünde ekran kartı kullanımı olmadı. Sadece Fortnite da RTX açınca %99 olmuştu onun dışında hiç olmadı. Ne yapalım artık demek ki ekran kartı zorlanmıyor o kadar

Legion 5'in RAM'leri sıkıntılı. RTX kapalı iken yüzde 10, RTX açınca ise yüzde 20 performans düşüşüne sebep oluyor. Mümkün ise RAM'lerin değiştirilmesi gerekiyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı