Lenovo Legion 7 oyun oynarken belli bir süre sonra performansını sınırlıyor

217099

Kilopat
Makaleler
5
Yer
‏‏‏‏‏‏‏‏
Arkadaşlar selam, RTX 3070 - 11800H - 32 GB RAM Windows 11'li Lenovo Legion 7 - 16ITHg6 model numaralı cihaza sahibim.
Birkaç güne kadar bir sorun yoktu. Cihazı hep şarjda prize takılı olarak kullanırım, pilde kolay kolay açmam. Ama geçen gün çok hızlı bir iş için direkt bilgisayarı açıp pilde kullandım biraz. Ondan sonra MUX Switch ayarları falan da sıfırlandı. Lenovo Vantage'de hibrit kibi falan açılmıştı kendi kendine. Onları düzelttim.

Sorun tam olarak şöyle, 20-30 dakika oyun oynuyorum ve muhtemelen bilgisayarın ısındığından kaynaklı olacak ki aşırı derecede bir performans kaybı yaşıyorum. Cyberpunk'u 10-20 FPS oynatıyor cihaz.
Çoğunlukla laptop soğutucu standı ile beraber kullanıyorum, yani hava kanalları falan açık şekilde kullanıyorum fakat bu aralar normal kullanıyorum sert bir zemin üzerine veya direkt yatağın üzerine koyuyorum. Sadece bu yüzden mi bilmiyorum ama şimdi de 90 dereceleri görüyor işlemci sıcaklığı.
1708257251084.png
Böyle bir undervolt ayarı da yapmıştım. Şuan boşta 63 derece gösteriyor. Bilgisayarı gaming modunda kullanmıyorum, dengeli modunda kullanıyorum yoksa işlemci falan bayağı ısınıyor.
1708257336034.png

Buraya kadar her şey tamam, bilgisayar çok ısındığı için bu performans kaybı yaşanıyor muhtemelen. Farkındayım, ama bilgisayarı ilk aldığım zamanlar hem stand olmadan, hem de undervolt ayarı falan yapmadan ve performans modunda kullanıyordum. Bilgisayar alev alıyordu resmen. O zamanlarda da 90 dereceleri görüyordu işlemci. Fakat tüm oyunları sıkıntısız oynuyordum. 20-30 FPS'lere çakılmıyordu.

Sizce bu sorunu nasıl çözebilirim? Neden kaynaklanıyor olabilir?

Son düzenleyen: Moderatör:
En son ne zaman bakım yaptırdınız?

Sistemin hafiflemesi ve hızlanması açısından uzun süredir format atmadıysanız format atmanız iyi olur.

Bakım yapmanız gerek cihaza, sıcaklıktan dolayı kaynaklanıyordur.
2022 Eylül/Ekim gibi almıştım laptopu. O zamandan beri hiç bakım, termal macun yenilemesi falan yapmadım. Aklımda İstanbul Maltepe’deki Lenovo servisine gönderip hem bakım yaptırmak hem de SSD eklemek vardı ama deprem yüzünden falan bayağı bi’ sorun oluştu. Geciktirdim bakımı.

Bakımın şart olduğunu biliyorum fakat birkaç güne kadar böyle bir sorun yokken neden aniden şimdi başladı bunu merak ediyorum.
Bir de bir sorum daha var, ürün Windows 11 Orijnal Lisanslı yüklü olarak geldi. Format atarsam lisans gider mi? İtopya’dan sipariş vermiştim ürün direkt FreeDos değil de W11’di.

Dediğim gibi sıcaklıktan kaynaklı olduğu çok belli. Ama ben sisteme Undervolt atmadan ve ilk aldığım zamanlar hava kanallarını falan da kapatarak, direkt performans modunda kullandığım zaman da 90 dereceleri görüyordu. Fakat o zamanlar FPS hiç düşmüyordu. Şimdi çok açık bir şekilde sınırlıyor kendini. Bir gaming laptopun böyle kendini sınırlaması normal değil bence. Zaten önceden böyle sınırlamıyordu.

Bakım konusuna gelirsek, kendim bakım yapabilir miyim? Yoksa bilen birine götürmek daha mı iyi olur? Termal macunu falan yenileyebilirim ama başka ne yapmam gerek bilmiyorum.

2022 Eylül/Ekim gibi almıştım laptopu. O zamandan beri hiç bakım, termal macun yenilemesi falan yapmadım. Aklımda İstanbul Maltepe’deki Lenovo servisine gönderip hem bakım yaptırmak hem de SSD eklemek vardı ama deprem yüzünden falan bayağı bi’ sorun oluştu. Geciktirdim bakımı.

Bakımın şart olduğunu biliyorum fakat birkaç güne kadar böyle bir sorun yokken neden aniden şimdi başladı bunu merak ediyorum.
Bir de bir sorum daha var, ürün Windows 11 Orijnal Lisanslı yüklü olarak geldi. Format atarsam lisans gider mi? İtopya’dan sipariş vermiştim ürün direkt FreeDos değil de W11’di.

Dediğim gibi sıcaklıktan kaynaklı olduğu çok belli. Ama ben sisteme Undervolt atmadan ve ilk aldığım zamanlar hava kanallarını falan da kapatarak, direkt performans modunda kullandığım zaman da 90 dereceleri görüyordu. Fakat o zamanlar FPS hiç düşmüyordu. Şimdi çok açık bir şekilde sınırlıyor kendini. Bir gaming laptopun böyle kendini sınırlaması normal değil bence. Zaten önceden böyle sınırlamıyordu.

Bakım konusuna gelirsek, kendim bakım yapabilir miyim? Yoksa bilen birine götürmek daha mı iyi olur? Termal macunu falan yenileyebilirim ama başka ne yapmam gerek bilmiyorum.
Hocam 1 buçuk sene olacak neredeyse, her 6 ayda bir temizliğin yapılması gerek laptop kullanıyorsanız. Zamanla sadece performans düşüşü yaşamazsınız, içindeki yapıya da zarar verebilirsiniz. Kendiniz yapabilirsiniz, termal macunları sürün ve fanlardaki tozları silin. kasanın içini silin hiç toz kalmasın özellikle fan girişlerinde.

2022 Eylül/Ekim gibi almıştım laptopu. O zamandan beri hiç bakım, termal macun yenilemesi falan yapmadım. Aklımda İstanbul Maltepe'deki Lenovo servisine gönderip hem bakım yaptırmak hem de SSD eklemek vardı ama deprem yüzünden falan bayağı bi' sorun oluştu. Geciktirdim bakımı.

Bir de bir sorum daha var, ürün Windows 11 Orijnal Lisanslı yüklü olarak geldi. Format atarsam lisans gider mi? İtopya'dan sipariş vermiştim ürün direkt FreeDOS değil de W11'di.

Dediğim gibi sıcaklıktan kaynaklı olduğu çok belli. Ama ben sisteme Undervolt atmadan ve ilk aldığım zamanlar hava kanallarını falan da kapatarak, direkt performans modunda kullandığım zaman da 90 dereceleri görüyordu. Fakat o zamanlar FPS hiç düşmüyordu. Şimdi çok açık bir şekilde sınırlıyor kendini. Bir Gaming laptopun böyle kendini sınırlaması normal değil bence. Zaten önceden böyle sınırlamıyordu.

O cihazda stok olarak PTM 7950 olması lazım, muhtemelen bu kadar uzun süre dayanmasının sebebi de o zaten. Artık etkisini kaybetmesi gayet normaldir macunun. Macun yenileyip tozları alacaksın basit bir işlem, kendin yapabilirsin. Lenovo izin veriyor, servise göndermemenizi öneririm bakım için.

Hocam 1 buçuk sene olacak neredeyse, her 6 ayda bir temizliğin yapılması gerek laptop kullanıyorsanız. Zamanla sadece performans düşüşü yaşamazsınız, içindeki yapıya da zarar verebilirsiniz. Kendiniz yapabilirsiniz, termal macunları sürün ve fanlardaki tozları silin. kasanın içini silin hiç toz kalmasın özellikle fan girişlerinde.

O cihazda stok olarak PTM 7950 olması lazım, muhtemelen bu kadar uzun süre dayanmasının sebebi de o zaten. Artık etkisini kaybetmesi gayet normaldir macunun. Macun yenileyip tozları alacaksın basit bir işlem, kendin yapabilirsin. Lenovo izin veriyor, servise göndermemenizi öneririm bakım için.
Tamamdır çok teşekkür ederim arkadaşlar. Temizlikten önce bi’ format atmayı düşünüyorum ama lisans konusu hakkında cevabımı alamadım. Orijinal Windows 11 lisansım gider mi format atarsam?

Geri
Yukarı