İnceleme Lenovo Legion M600

Merhaba, bu yazımda yaklaşık 2 yıldır kullandığım Inca img-327 model faremin bozulması sonucu 10 Eylül tarihinde Hepsiburada üzerinden 474TL'ye sipariş edip 13 Eylül tarihinde teslim aldığım ve bugün(16 Eylül) iade ettiğim kablosuz oyuncu faresi Legion M600'ü kullandığım üç günlük süredeki edindiğim deneyimleri ve iade nedenlerimi aktaracağım. 3 günde ne deneyimlemiş olabilirsin derseniz buyurun bakalım beraber.

TEKNİK ÖZELLİKLER
51BBj0m4k0L._AC_SL1500_.jpg
Ağırlık = 107gr.
Yükseklik=42.1mm
Uzunluk=127.6mm
Genişlik=68.2mm
Sensör = pmw3335
DPI = 100-16.000
Hızlanma = 40G.
İzleme hızı = 400IPS.
BAĞLANTI=2.4GHZ/BT5.0/USB2.0
Kablo uzunluğu=1.8m
Pil süresi = 200 saat kullanım(ışıksız)
Şarj süresi= tam dolum 2.5 saat.
Tuş sayısı = 9
Sağ ve sol tuş 50M yan taraflardaki tuşlar 3M tıklama ömrüne sahip.

KAYNAK

TASARIM
Öncelikle farenin tasarımına değinmek istiyorum. Fare simetrik bir tasarıma sahip. Yani çift el kullanımına uygun. Genel anlamda zarif olan farenin yan tuş konumlamaları da fena değil. Lakin mouse her iki ele uygun dizayn edilse bile sağ tarafındaki 2 tuşu asla verimli şekilde kullanamadım(sağ el kullanıcısıyım). Onun haricinde ışıklandırmalar görsellerde görebildiğiniz gibi logo ve tekerlek üzerine konumlandırılmış ve fare üzerindeki tekerleğe uzak olan tuş aracılığıyla kapatılıp açılabiliyor. Yazılımı aracılığıyla tekerleğe uzak konumdaki tuş hariç her tuşa birçok fonksiyon atayabiliyorsunuz. Ama o uzak tuşun görevi asla değişmiyor, asla...

51+m0XJ-HZL._AC_SL1500_.jpg
510Tv0RgToL._AC_SL1500_.jpg

MALZEME KALİTESİ VE HİSSİYAT
Hissiyat ve malzeme kalitesi konusuna gelecek olursak, kullanılan Switch'lerin hissiyatı beni üzdü diyebilirim. Tıklamalarımın işitsel ve dokunsal anlamda beni pek tatmin etmediğini ama oyun oynarken ya da video falan izlerken pek gözüme batmadığını belirtebilirim. Ama yanda bulunan tuşlar için aynı şeyi söylemem zor. Anlam veremediğim yay sesinin yanı sıra tuşlar tıkladığımı pek hissettirmiyordu bana. Malzeme kalitesine gelecek olursak kablolu ve PMW3325 sensör kullanılan aynı tasarıma sahip M300 modelinden daha zayıf hissettirdi. Ek olarak bir önceki fare modelim Inca IMG-327'de terleme ve tıklamada pek problem yaşamazken bu modelde terlemenin yanı sıra sık sık kendime acaba tıklıyor muyum diye sordum.
Her iki yan tarafta da bulunun pürüzlü yüzeye gelecek olursak bu kısmın malzeme kalitesi genel kalite kadar üzmedi; hatta beni tatmin ettiğini bile söyleyebilirim. Hem rahatsız etmiyor hem de görevini yerine getiriyor.

PİL
51LGh1oU2TL._AC_SL1500_.jpg

Pile gelecek olursak fare dahili bir batarya ile geliyor takıp çıkarmak gibi bir durumunuz yok. 500 mAh kapasitesiyle sizi yarı yolda bırakmıyor. Kutu içerisinden çıkan type-c ve type-a uçlu örgü kablo ile şarj edebiliyor ve şarj esnasında kullanmaya devam edebiliyorsunuz. Şarj performansı konusundaysa eğer yazılım yanlış göstermemişse 3 saat kadar kullandığım fareyi 4-5 dk kablolu moda geçirdiğimde tamamen doldurmuştum. Maalesef pil tüketim süresi hakkında bir bilgi sunmam mümkün değil çünkü asla pilini bitiremedim ve yüzdelik olarak pil değerini de öğrenemedim.

PERFORMANS
Farenin kablosuz deneyim gündelik kullanım esnasında beni rahatsız etmese de oyun esnasında birkaç kez kablolu moda geçmem gerekti. Kablolu moda neden geçtiniz derseniz oyun esnasında bir anda fare takılmaya başladı ve kabloyu takarak kablolu devam etmek durumunda kaldım sonrasında kabloyu çıkardığımda tekrar 2.4GHz bağlantı üzerinden devam edebildim ve o deneyimim esnasında bir daha bu durumla karşılaşmadım. Ama ertesi gün kullanırken gene oyun esnasında takılmaya başladı ben de hemen fareyi alt kısmından kapatıp geri açtım ve düzeldi. Her ne kadar yaşadığım sorunlar oynadığım oyun esnasında Freezetime'a veya raunt başına denk gelse de ve birkaç saniyemi alsa da sinirimi bozmaya fazlasıyla yetti diyebilirim. Onun haricinde farede kullanılan PixArt PMW3335 sensör gerçekten güzel. 40G ve 400IPS gibi özellikle FPS oyunlarında sizi asla üzmeyecek bir sensöre sahip fare. Zaten F/P kablolu ve kablosuz birçok fare modelinde bu sensörü görebiliriz(en azından benim baktığım çoğu modelde ya bu sensör ya da bu sensöre yakın denk sensörler kullanılmıştı.)

RGB
Normalde bu konuya pek değinmek istemiyordum. Çünkü faredeki ışıkların tekerlekte olmas benim için yetiyor. Fakat yazılım üzerinde ışıkları birraz kurcaladığımda kafayı yediler 😅. LED'ler normalde gökkuşağı modunda geliyor ve ben nefes alma moduna geçirmek istedim. Sırayla iki LED'i de nefes alma moduna geçirdim. Ardından karşıma her LED için 2 kutu olacak şekilde 2 kutu çıktı. İkisinde de bir kutu mavi bir kutu siyahtı. Siyah renk ışığın yokluğu içindi. Ben de dedimki birisi sönerken diğeri yansın. Bunun için yapmam gereken tek şey siyahları çaprazlamak ve dilediğim rengi seçmekti. Öyle de yaptım ama birden logodaki LED kafayı yedi. Bir düzgünce yanıp sönüyor bir de 4-5 FPS yanıp sönüyordu. Işıkları kapatıp açtım düzelmedi; ben de uğraşmak istemediğim ve zaten DPI dışnda pek ayarım olmadığı için profilimi sıfırladım. Ancak öyle düzeldi bir daha da ışık ayarlarına dokunmadım.

BAĞLANTI SEÇENEKLERİ
51WfIuZd39L._AC_SL1500_.jpg

Fare 3 adet bağlantı seçeneği sunuyor:
2.4GHz
Bluetooth.
USB2.0

Bu bağlantı seçneklerinden 2.4GHz ve BT arasında farenin alt kısmında bulunun tuş( ne diyeceğimi bilemedim) sayesinde geçiş yapabilir ve fareyi kapatabilirsiniz. Kablolu mod ise hangi durumda olduğu muhim olmaksızın kabloyu fareye ve bilgisayara taktığınız anda aktif oluyor ve kullanıma hazır hale geliyor.

2.4GHz:
2.4GHz modu için dongle ile gelen farenin alt kısmında yukarıda gördüğünüz yuvarlak kısmın içine dongle'ınızı rahatlıkla koyabilliyorsunuz. Mıknatıslı olan kapakları sayesinde çıkma düşme gibi bir durumu bulunmuyor kapağın.

2.4GHz modu genel anlamda güzel olsa da az önce yukarıda bahsettiğim gibi birkaç kusura sahip diyebilirim. Örneğin fare her ne kadar 1000Hz yoklama hızına sahip olsa ve bu güzel bir şey olsa da bu noktada sizi kısıtlıyor. Nasıl derseniz farenin kablosuzdayken yoklama hızını alt kısmından değiştirebiliyorsunuz ama sadece 125Hz ve 1000Hz arasında geçiş yapmanıza imkan tanıyor. Belki yazılımında 250Hz ve 500Hz gibi seçenekler mevcuttur diye baktım; evet yazılım içerisinde 125Hz 250Hz 500Hz ve 1000Hz olmak üzere 4 farklı yoklama hızından birini tercih edebiliyorsunuz ama sadece kablolu modundayken. Kablosuzözgürlük kablosuz = kısıtılı özgürlük anlayışıyla hareket ettiğini düşündürten bir durumdu bu açıkçası.

Bluetooth: Bluetooth moduna gelecek olursak bir şey demem mümkün değil çünkü kendisine Bluetooth modundan deneyimlemedim ama verebileceğim tek bilgi Bluetooth modunda ışıklandırmanın çalışmıyor olmasıdır.

USB2.0: kablolu moda gelecek olursak az önce de dediğim gibi kısa anlar biçminde veya şarj ederken kullandığım kablolu modu farenin en dolu olduğu mod. Evet fare kablosuz ama kablolu modu kablosuz modundan daha dolu. Yoklama hızı seçeneklerinin 2'den 4'e çıkmasının yanı sıra kablosuz moddayken ara sıra olan takılmaları yaşamamış olmam bu önermemi kanıtlamamda fayda gösterecektir.

YAZILIM

1.png
2.png
3.png
4.png
Fareyi bilgisayara bağladıktan sonra Legion Accessory Central uygulamasını indirip kuruyorsunuz ve farenizi kablolu ya da kablosuz bağladığınız zaman algılayıp sürücülerini kuruyor. Sade ve hoş bir ara yüze sahip olsa da açıkçası uygulamanın biraz daha dolu olmasını beklerdim. Keza uygulama; sürücü kurma-güncelleştirme, ışık ayarı yapma kalan pil miktarını grafiksel olarak görme DPI ayarlama ve profil işlerini halletmeme yardımcı olsa da yoklama hızı konusunda beni yalnız ve çaresiz bıraktı.

Kabloluda yazılım üzerinden rahatça değiştirebildiğim yoklama hızının kablosuz modda fare üzerinden değişiyor olması fazlasıyla saçma bir durumdu. Kablosuz diye fare alıyorsunuz ama tam kullanmak için kabloya gereksinim duyuyorsunuz. Acaba fareyi tasarlayan ekip yazılımdan bir haber mi geliştirdi bu fareyi?🤔

Ek olarak yazılımı her açtığımda oyunda yaşadığım takılmaların aynısını yaşadım. Büyük ihtimalle buradaki nedeni yazılımın fareyle iletişim kurması ve eylemleri iletmesinden kaynaklıydı.

SON
Yazının yavaştan sonunda doğru gelirken fark ettiyseniz fareyi pek övemedim. Aslında güzel olan noktaları mevcut lakin eksiler yutuyor o artıları birer birer.

ARTILAR
  • 3 farklı bağlantı seçeneği.
  • Şarjda kullanım imkanı.
  • Kaliteli sensör.
  • 1000Hz'e kadar yoklama hızı.
  • 1.8m uzunluğundaki type-c/type-A 2.0 örgü kablo.
  • Farenin alt kısmında bulunan mıknatıslı dongle yuvası.

EKSİLER
  • Zayıf malzeme kalitesi.
  • Yan taraftaki tuşlardan gelen yay sesi.
  • Hissiyatsız Switch'ler.
  • Kullanım esnasında birden ortaya çıkan takılma problemi.
  • Kısıtlanmış kablosuz deneyim.
  • Verimli kullanılamayan iki tuş.
  • Dengesiz LED'ler

İki listeye de ağırlık eklemedim çünkü henüz hafif fare deneyimim olmadı. Bu yüzden net bir ağırlık kriterim yok.

Bunlar benim bu fareyi kullandığım 3 günlük süreçteki deneyim ve görüşlerimdi. Siz de bu fareyi kullanıyorsanız/kullandıysanız deneyimlerinizi bu yazı altında paylaşırsanız sevinirim.

Dosya Ekleri

• 51BBj0m4k0L._AC_SL1500_.jpg
    54,3 KB · Görüntüleme: 14
  • 51+m0XJ-HZL._AC_SL1500_.jpg
    51+m0XJ-HZL._AC_SL1500_.jpg
    67,4 KB · Görüntüleme: 8
    54,3 KB · Görüntüleme: 19
    54,3 KB · Görüntüleme: 16
Bende var. Genel olarak memnunum. Özellikle boyutu. Ancak tekerleği tiz bir ses yapmaya başladı.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben de var. Genel olarak memnunum. Özellikle boyutu. Ancak tekerleği tiz bir ses yapmaya başladı.

Boyutuna değinmeyi unutmuştum yazmanız güzel oldu. Palm tutan biriyim ve el ölçüm 20 cm kadar. Kullanırken boyutundan kaynaklı herhangi bir problem yaşamadım.

Tekerlekteki tiz sesi yaşamadım ama farenin içinde galiba tam sabitlenmemiş bir parça vardı sağ sol yapınca onun sesi geliyordu.

Sadece bir mouse için bu kadar detaylı inceleme, elinize sağlık :D Almayı düşünenlerin aklında 1 soru bile kaldığını sanmıyorum.

Bende var. Genel olarak memnunum. Özellikle boyutu. Ancak tekerleği tiz bir ses yapmaya başladı.
Bugün içini açtım. Tekerlekten çıkan silindirik bir aks Kailh marka switch üzerinde dönüyor. Ses oradan geliyordu. Kulak temizleme çubuğuna 1 damla ayçiçek yağına damlattım. Akse sürdüm. Ses kesildi. Emin olmak için tekerleğin öbür tarafını da yağladım. Şu an çok pürüzsüz ve yumuşak kayıyor. Ses falan yok.

Açmak isterseniz farenin alt tarafındaki pedleri kaldırıp vidaları sökmeniz lazım. Tırnak yok, direk geliyor. Pedleri geri yapıştırdıktan sonra saç kurutma makinesi ile ısıtıp, soğuyana kadar baskı yaptım. Bir problem yok.

Sol ve sağ tuş anahtarları da Omron marka bu arada.

Yeni konular

Geri
Yukarı